Viens no Latvijas reģioniem, no kura ārēja uzbrukuma gadījumā mūsu valstij varētu steigties palīgā NATO sabiedrotie, ir Kurzeme. Lai krīzes gadījumā gatavas būtu abas puses, nepieciešami kopīgi kaujas treniņi. Vienas no šādām mācībām šajā nedēļas nogalē norisinājās Skrundā poligonā “Mežaine”, kur pirmo reizi kopā ar Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes vīriem plecu pie pleca iemaņas kaujai apdzīvotā vietā mācību “City of Black Angels” trenēja Francijas bruņoto spēku vieglo kājnieku rota, kura Baltijas reģionā pastāvīgi ir izvietota Igaunijā. Šos treniņus klātienē vēroja arī “Sargs.lv”.
Lai gan Latvijas un Francijas militārā sadarbība kopš mūsu valsts iestāšanās NATO ir viens no svarīgākajiem abu valstu attiecību punktiem, kopīgi treniņi poligonos aizvadīti reti.
Kā norāda Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes štāba priekšnieks pulkvežleitnants Edmunds Svenčs, ierosinājums nācis tieši no Francijas bruņotajiem spēkiem. Lai gan kopīgas mācības ar NATO sabiedrotajiem Kurzemes zemessargiem nav svešas, tradicionāli tās vairāk tiek aizvadītas ar reģionālajiem – Baltijas un Skandināvijas partneriem vai ASV karavīriem. Kā saka pulkvežleitnants E. Svenčs, kopīgi treniņi ar Francijas karavīriem ir “patīkama bonusa paka”, jo līdz šim tādu praktiski nav bijis.
Kā atzīst brigādes štāba priekšnieks, laiks lieki nav tērēts – ar savām taktiskajām zināšanām kaujai apdzīvotā vietā dalījušies kā Francijas sabiedrotie, tā Kurzemes zemessargi, cits citam rādot savus atstrādātos ēku ieņemšanas vai aizsardzības paņēmienus, bet pēcāk iemācīto kopīgi apgūstot praksē.
Izņēmums nebija arī sestdien “Mežainē” redzētais. Brīdī, kad poligonā ierodas “Sargs.lv”, tiek izspēlēts uzbrukums trim ēkām, kurā nostiprinājies ienaidnieks. Līdz ko “labo” spēki, kurus veido Zemessardzes 44. kājnieku bataljona zemessargi, kopā ar Francijas karavīriem ir pievirzījušies pirmajai ēkai, sākas uzbrukums.
Kā ierasts pirmie sāk “strādāt” ložmetējnieki, šaujot pa pretinieka pozīcijām, piesedzot uzbrukuma sākumu. Pēc brīža ložmetējiem “piebiedrojas” granātmetēja AT-4 šāviens. Karavīri izmet dūmu granātas un pirmā pie pretinieka ieņemtās ēkas steidz uzlauzēju komanda ar trepēm un veseri. Līdz ko ceļš atbrīvots, triecienā dodas Zemessargi kopā Francijas karavīriem.
Cīņa nav viegla, jo pretinieki ir labi nostiprinājušies, ēkas istabās izveidoti labirinti no dažādām lielizmēra drazām, gar ēkām izvietotas mīnas, bet pašā ēkā ierīkoti nocietināti ugunspunkti, no kuriem iespējams šaut gan uz āru, gan pašā ēkā.
Cīņas karstumā laists darbā tiek viss – triecienšautenes, granātas un ložmetēji. Līdz ko pirmā ēka no pretinieka “iztīrīta”, uzbrukums jāsāk diviem daudz lielākiem – piecstāvu namiem.
Viņam piekrīt arī Francijas bruņoto spēku vieglo kājnieku rotas komandieris kapteinis Matjē Tajans.
Viņš stāsta – mācību laikā Francijas karavīri nodevuši savus knifus Kurzemes zemessargiem, kā arī paši nav kautrējušies no Latvijas kolēģiem pārņemt labākos cīņas paņēmienus. Vaicāts par grūtībām kapteinis M. Tajans nosauc trīs apstākļus.
Par savu vīru sniegumu gandarīts ir arī Liepājā bāzētā 44. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Viktors Kareckis. Viņš ar lepnumu atzīst – raugoties uzbrūkošo u un arī ēku aizstāvošo - nosacīto “pretinieku” lomas spēlējošo zemessargu darbībā, būtiskas kļūdas nav konstatētas. Arī valodas barjeru izdevies atrisināt veiksmīgi.
Savas valsts karavīru sniegumu mācībās “City of Black Angels” klātienē vēroja arī Francijas vēstniece Latvijā Aurēlija Ruajē – Gunēna. Sarunā ar “Sargs.lv” viņa pauda cerību, ka šāda veida kopīgas karavīru mācības nākotnē varētu būt biežākas.
Tikmēr Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štāba priekšnieks piebilst – šajās mācībās brigāde līdztekus karavīru kaujas iemaņu slīpēšanai atsvaidzinājusi darbības uzņemošās valsts funkciju nodrošināšanai.
Tikmēr Francijas vēstniece uzsvēra abpusējo izdevīgumu sadarbībai NATO.