14. novembrī Ādažu militārajā poligonā notika NATO daudznacionālās brigādes Latvijā pirmo pilna mēroga mācību “Resolute Warrior 2024” paraugdemonstrējums, kuru līdzās citām valsts amatpersonām apmeklēja NATO ģenerālsekretārs Marks Rute un Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Pēc gandrīz stundu ilgās kaujas izspēles Marks Rute preses konferencē pauda, ka brigādes sniegums viņu “satriecis” un Latvijā šobrīd dislocētie aptuveni 3000 NATO karavīri nozīmē drošību Latvijai un “ļauj sagatavoties jebkādas agresijas atvairīšanai”.
Militāro mācību “Resolute Warrior” noslēgumam NATO daudznacionālā brigāde Latvijā bija sagatavojusi patiesi iespaidīgu kaujas spēju demonstrāciju, kuras laikā sanākušie viesi, spītējot nerimstošajam lietum un aukstajam novembra vējam, varēja redzēt darbībā gan brigādes smago bruņutehniku, gan atbalsta spējas.
Scenārija izspēle sākās ar kanādiešu un spāņu kontingenta tanku “Leopard” kaujas šaušanu pa iztēloto pretinieku, pēc tam tika demonstrētas brigādes spējas dronu un elektroniskajā karadarbībā, tostarp, ar īpašu pretdronu ieroci veicot pretinieka drona pārtveršanu un nosēdināšanu. Nepārtraukti vienībām tika sniegts arī artilērijas atbalsts, par ko primāri gādāja slovāku 155 mm pašgājējhaubices “Zuzana”, kā arī speciālo uzdevumu vienību snaiperu uguns pa augstas vērtības mērķiem.
Paraugdemonstrējums noslēdzās ar žilbinošu dūmu granātu salūtu, kura aizsegā daļa vienību atkāpās, kā arī atvilka “sašauto” tanku “Leopard”, ļaujot pievirzīties dāņu kājnieku kaujas mašīnām “CV90” un “Piranha”, kas aizstāja spāņu un itāļu vienības, pabeidzot cīņu ar atlikušajām iedomātā pretinieka vienībām un tās pilnībā likvidējot.
Viņš uzsvēra, ka NATO valstīm ir jāturpina atbalstīt Ukraina, īpaši šobrīd, jo Putins izmantos ziemu kā ieroci un mēģinās iznīcināt Ukrainas energoapgādi. Tāpēc ir jāpalielina atbalsts Ukrainai, tostarp pretgaisa aizsardzības raķetes kritiskās infrastruktūras aizsardzībai. Marka Rutes skatījumā tā ir absolūta NATO prioritāte – gādāt, lai Ukraina uzvarētu karā. Gan šim mērķim, gan pašu NATO valstu aizsardzībai nepieciešams ražot vairāk ieroču.
Arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs izcēla faktu, ka Latvija jau šobrīd atvēl aizsardzībai 3,4% no IKP, un piebilda, ka Krievijas un Baltkrievijas radītie draudi tikai pieaug, tāpēc sabiedrotajiem būtu jāorientējas uz 2,3-3% ieguldījumiem savā drošībā no IKP.
Vairākus žurnālistus interesēja Marka Rutes skatījums uz ASV jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa iespējamo rīcību NATO un Ukrainas kontekstā, taču viņš vairākkārtīgi uzsvēra, ka ASV pašām ir būtiskas NATO drošības garantijas un ASV ir NATO izveidotāja. Šobrīd Krievija iesaistījusi karā Ziemeļkorejas karavīrus, pretī dodot raķešu tehnoloģijas, tāpēc ASV ir personīgi ieinteresētas turpināt Ukrainas atbalstīšanu un Eiropas drošības garantēšanu, jo tas skar arī ASV intereses – Ziemeļkoreja apdraud Japānu un Dienvidkoreju, tikmēr Ķīna apdraud Taivānu, un ASV ir nepieciešams pārējo NATO valstu atbalsts.
Tāpat vizītes ietvaros NATO ģenerālsekretārs un Valsts prezidents tikās ar NATO daudznacionālās brigādes Latvijā karavīriem un iepazinās ar NATO sabiedroto militāro tehniku.
NATO daudznacionālās brigādes Latvijā pirmās pilna mēroga mācības “Resolute Warrior 2024” norisinājās no 1. līdz 14. novembrim Vidzemē un Zemgalē, un tajās piedalījās vairāk nekā 3500 sabiedroto karavīru, demonstrējot brigādes spēju vadīt operācijas, integrējot visas tai pakļautās un atbalsta vienības.
NATO daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” vadītās mācības “Resolute Warrior 2024” demonstrē NATO daudznacionālās brigādes Latvijā spēju izvērst spēkus, uzturēt vadību, kontroli un sakarus, kā arī integrēt visas pakļautās un atbalsta vienības.
Jau ziņots, ka 17. oktobrī militārajā bāzē “Ādaži” Kanādas vadītā NATO daudznacionālā kaujas grupa Latvijā, kas līdz šim bija Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandpakļautībā, tika nodota NATO daudznacionālās brigādes vadībā.
NATO daudznacionālā brigāde Latvijā šobrīd apvieno spēkus no 13 NATO dalībvalstīm – Albānijas, Čehijas, Dānijas, Islandes, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Ziemeļmaķedonijas.