J.Stoltenbergs: Covid-19 krīzē nedrīkst aizmirst par kopējiem drošības izaicinājumiem

NATO
Sargs.lv/NATO.int
Stoltenbergs
Foto: Foto: NATO.int

NATO valstu bruņotie spēki aktīvi iesaistās Covid-19 krīzes novēršanā, tomēr šīs pandēmijas ēnā dalībvalstu valdības nedrīkst aizmirst par drošības izaicinājumiem ar kuriem arvien sastopas visas alianses dalībvalstis. Tā pirms trešdien gaidāmās NATO dalībvalstu aizsardzības ministru tikšanās video preses konferencē uzsvēra NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Ģenerālsekretārs atzina, ka šobrīd NATO fokusējas uz cilvēku dzīvību glābšanu, maksimāli iesaistot šajos procesos dalībvalstu bruņotos spēkus.

“NATO rīcībā šobrīd ir daudz dažādu iespēju, kā tā var sniegt palīdzību sadarbībā ar civilajiem dienestiem,” uzsvēra ģenerālsekretārs.

Uz žurnālistu jautājumu, vai koronavīrusa krīze ietekmēs NATO valstu mērķus par lielāku finansējuma novirzīšanu aizsardzībai, Stoltenbergs atzina, ka visaptverošās krīzes dēļ nāksies saskarties arī ar ekonomiskajām konsekvencēm, tomēr cik tās būs nopietnas, ir atkarīgs no tā, cik ilgi nāksies cīnīties ar Covid-19 pandēmiju. Ģenerālsekretārs atzina, ka dažās valstīs šī krīze jau ir atstājusi ietekmi uz valstu tautsaimniecības izaugsmi un paredzamajiem valdību tēriņiem.

“Tomēr mūsu kopējie draudi Covid-19 krīzē nepazūd. Vēl aizvien notiek teroristu uzbrukumi, kiberuzbrukumi, ir redzama dezinformācija. Mums nākas saskarties ar pieaugošo Ķīnas ietekmi un revizionistisko Krievijas politiku. Tādējādi drošības izaicinājumi Covid-19 krīzes dēļ nav mazinājušies. Vienlaikus koronavīrusa krīze skaidri apliecina, ka līdzšinējie ieguldījumi valstu militārās spējās, piemēram, gaisa transporta nodrošināšanā un medicīniskās palīdzības transporta attīstībā tagad lieti noder, sniedzot palīdzību dalībvalstu civilajiem dienestiem,” sacīja NATO ģenerālsekretārs.

J. Stoltnbergs Covid-19 krīzes mazināšanā pozitīvi novērtēja sadarbību ar NATO partnervalstīm, tostarp Ukrainu, kura medicīnisko preču piegādei aliansi nodrošina ar smagajām kravas lidmašīnām.

Vienlaikus ģenerālsekretārs atzina, ka neraugoties uz Covid-19 pandēmiju, Krievija nav atteikusies no savas militārās klātbūtnes stiprināšanas NATO pierobežā, okupētajā Krimā un destabilizējošajām darbībām, aizvien sniedzot atbalstu Austrumukrainas seperātistiem.  

“Es nedomāju, ka šie centieni beigsies. NATO Covid-19 krīzes laikā ir jānodrošina atbalsts civilajiem dienestiem, tāpat jāturpina nodrošināt visu sabiedroto aizsardzība. NATO palielina klātbūtni Melnajā jūrā, kā arī Rumānijā. Tāpat gaisā un jūrā. Alianse arī turpina aktīvi sadarboties ar Gruziju un Ukrainu. Koronavīrusa krīze ietekmē mūs visus, bet tā nenoņem drošības izaicinājumus. Tas ir tas, kāpēc ministriem jādomā, kā nodrošināt kopējo uzdevumu izpildi,” sacīja ģenerālsekretārs.

Dalies ar šo ziņu