Pēdējo gadu laikā NATO klātbūtne Baltijas valstīs un Polijā ir augusi ne tikai kvantitatīvi, bet arī kvalitatīvi. Pretēji dažu valstu apgalvotajam, NATO spēku izvietošana šajās teritorijās ir domāta atturēšanai. Ja būs nepieciešams, šeit izvietotās NATO spēku vienības būs gatavas arī aizstāvēt valstis, kurās tās atrodas. Tā intervijā portālam “Sargs.lv” sacīja NATO militārās komitejas priekšsēdētājs ģenerālis sers Stjuarts Pīčs (Stuart Peache).
Viņš atzina - kopš iestāšanās aliansē, NATO spēku klātbūtne Baltijas valstīs ir būtiski kā mainījusies – kā kvantitatīvi, tā arī kvalitatīvi.
NATO militārās komitejas priekšsēdētājs atzina, ka ar šādu NATO spēku klātbūtni, alianse pirmkārt, nodrošina potenciālā agresora atturēšanu, otrkārt , nodrošina pastāvīgu savu spēku klātbūtni reģionā, kā arī sniedz izcilas kopīgo mācību iespējas ne tikai to valstu karavīriem, kurās ir izvietoti NATO spēki, bet arī kaujas grupās esošo NATO valstu karavīriem sadarbībai daudznacionālā vidē.
NATO militārās komitejas priekšsēdētājs skaidro, ka kopš Alianses Varšavas samita Kaujas grupu izvietošanas iecere ieguvusi reālas aprises, izvietojot spēkus Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Polijā – valstīs, kuras jutās visapdraudētākās pēc Krievijas īstenotās Krimas aneksijas un iebrukuma Austrumukrainā.
Komentējot nesenos Baltkrievijas autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko pārmetumus par it kā pie Baltkrievijas Rietumu robežām notiekošo “NATO karaspēka savilkšanu”, alianses Militārās komitejas priekšsēdētājs uzsvēra – NATO nesavelk savus spēkus pie Baltkrievijas robežām un nekādā gadījumā neapdraud nedz Baltkrievijas neatkarību, nedz tās tautas drošību.
Vienlaikus NATO militārās komitejas priekšsēdētājs atzina, ka mūsdienās par NATO informatīvajā telpā tiek izplatīti ļoti pretrunīgi, bieži pat nepatiesi vēstījumi. Tālab pašai aliansei ir jābūt skaidrai savos vēstījumos, uzsverot, ka tā ir tikai un vienīgi kolektīvās aizsardzības organizācija, kura neapdraud kaimiņus.
Tiesa, vērtējot neseno Krievijas propagandas retorikas piesliešanos Baltkrievijas autoritārā prezidenta A. Lukašenko paustajam viedoklim, ģenerālis S. Pīčs atzina, ka šis fakts jāvērtē gana uzmanīgi.
Ģenerālis S. Pīčs arī uzsvēra, ka, līdztekus konvencionālajiem un informatīvajiem draudiem NATO nopietnu uzmanību pievērš izaicinājumiem kibertelpā, kura kopš Londonas samita atzīta par vienu no NATO jaunajām operacionālajām vidē.