Halifaksas drošības foruma laikā NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg) sarunā ar Halifaksas drošības foruma viceprezidentu Robinu Šepherdu (Robin Shepherd) apsprieda NATO nākotnes plānus Afganistānā, kur pēc 20 gadu ilga konflikta nākamā gada sākumā tiks lemts par koalīcijas spēku izvešanu. Kā uzsvēra NATO ģenerālsekretārs, šajā procesā īpaši jācenšas izvairīties no straujas un nepārdomātas spēku izvešanas, kas pārvilktu treknu svītru centieniem nepieļaut, lai šī valsts atkal kļūst par terorisma perēkli.
Ģenerālsekretāra kungs, pateicamies jums par pievienošanos Halifaksas drošības forumam 2020. Forumā tika apspriesta virkne jautājumu. Viens no tiem, protams, bija ziņas par ASV Prezidenta administrācijas lēmumu pamest Afganistānu. Lai arī šāds lēmums nav pārsteidzošs, tomēr to ir grūti pieņemt pēc 20 gadiem ilgušas misijas. Jūs esam paudis bažas par tik drīzu vienību izvešanu un tam sekojošu Islāma valsts un citu teroristisko organizāciju ietekmes palielināšanos. Vai jums pēdējo dienu laikā ir ieguvies iegūt lielāku skaidrību šajos jautājumos?
ASV pozīcija ir skaidra – ASV plāno samazināt savu karavīru skaitu no 4500 līdz aptuveni 2500 karavīriem. Neviens NATO sabiedrotais nevēlas Afganistānā palikt ilgāk nekā nepieciešams. Tajā pašā laikā, ja mēs izvāksimies par agru un pārāk lielā steigā, mēs riskējam pazaudēt ieguvumus, ko esam sasnieguši – tas ir riskants lēmums.
Tas, kas ir skaidrs – ASV samazinās savu klātbūtni, taču neplāno pamest Afganistānu un turpinās nodrošināt atbalstu citām NATO valstīm. Mums jāatceras, ka puse no karavīriem, kuri atrodas Afganistānā, nenāk no ASV – tie ir Eiropas sabiedroto un NATO partnervalstu karavīri. Mēs esam Afganistānā, lai nodrošinātu, ka Afganistāna nekad vairs nekļūst par patvērumu starptautiskajām teroristiskajām organizācijām, par bāzi, no kurienes teroristi var plānot, organizēt, finansēt un veikt teroristu uzbrukumus pret mūsu valstīm.
Tajā pašā laikā mēs stingri atbalstām miera sarunas starp “Taleban” un Afganistānas valdību.
Pēc manām domām, mums ir jāpievērš uzmanība, vai tiek īstenoti noteikumi, uz kuru bāzes mēs Afganistānu pametam, un šie lēmumi mums ir jāpieņem kopā. NATO Afganistānā ieradās kopā, un NATO arī būtu jāpieņem lēmumi par klātbūtni kopā. Kad pienāks īstais laiks, NATO Afganistāna kopīgi jāpamet organizētā un koordinētā veidā.
Kā vienmēr jautājumos par Afganistānu, arī šoreiz lēmumu pieņemšanā ir daudz mainīgu aspektu. Viens no tiem ir varas maiņa ASV. Vai jūs esat sazinājies ar Džo Baidenu un viņa komandu?
Es esmu apsveicis gan Džo Baidenu, gan Kamalu Harisu. Es pazīstu Džo Baidenu kā stingru NATO un Transatlantisko saišu aizstāvi. Man ir bijis tas gods strādāt ar viņu laikā, kad Baidens bija ASV viceprezidents, un es caru uz sadarbību nākotnē. Mana komanda ir sazinājusies ar Baidena komandu.
Tajā pašā laikā, mēs zinām, ka ASV, tāpat kā citās valstīs, vienā laika brīdī ir tikai viens prezidents, tāpēc mēs pašlaik sadarbojamies ar esošo administrāciju. Es ar viņiem uzturu sakarus un pašreizējā administrācija ir piekritusi pielāgot ASV klātbūtni Afganistānā. Pēc Džo Baidena inaugurācijas 20. janvārī es gatavojos sadarboties ar jaunos ASV Prezidenta administrāciju.
Pēc Ziemeļmaķedonijas uzņemšanas NATO lokā ir trīsdesmit dalībvalstis. Kā jūs minējāt iepriekš, ievērojama kontingenta daļa Afganistānā nav amerikāņu karavīri. Gadījumā, ja ASV izlemj samazināt savu kontingentu līdz līmenim, ko NATO ģenerālsekretārs redz kā bīstamu, vai ir iespējams piesaistīt pārējo 29 valstu spēkus?
Mums ir jāatceras, ka NATO Afganistānā ieveda spēkus pēc uzbrukuma Amerikas Savienotajām valstīm, un tas ir iemesls, kāpēc mēs tur atrodamies vairāk nekā 20 gadu. Vairāk nekā tūkstoš ne-amerikāņu karavīru un liels skaits amerikāņu karavīru ir samaksājuši vislielāko cenu, lai šī klātbūtne būtu iespējama. Mums ir izdevies sasniegt visnozīmīgāko mērķi – nepieļaut Afganistānas kļūšanu par patvērumu teroristiskajām organizācijām. Tajā pašā laikā mēs labprāt pamestu Afganistānu brīdī, kad situācija ir atbilstoša. Tieši tam mēs pievērsīsim uzmanību nākamā gada laikā un tad kopā pieņemsim lēmumu - palikt vai doties prom. Kad par to būs pārliecība, tad Afganistānu pametīs visi sabiedrotie, tai skaitā ASV.