Uzņēmumi aicināti līdz 25. augustam pieteikties NATO DIANA programmā

NATO
Sargs.lv
Virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu demonstrācija 5G militārā pielietojuma testa vidē
Foto: Virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu demonstrācija 5G militārā pielietojuma testa vidē Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Līdz 25. augustam uzņēmumiem ir iespēja pieteikties NATO DIANA pilotprogrammā, kuras mērķis ir izstrādāt divējāda pielietojuma inovācijas aliansei būtisku izaicinājumu risināšanai. Pirmais posms ilgs sešus mēnešus, un šajā periodā 30 programmas dalībnieki iegūs finansējumu 100 000 eiro apmērā, kā arī piekļuvi piecu akseleratoru tīklam, lai izstrādātu divējāda pielietojuma inovācijas aliansei būtisko izaicinājumu risināšanai. Aizvadītajā nedēļa norisinājās vebinārs, kura laikā uzņēmējiem bija iespēja saņemt informāciju un uzdot sev interesējošos jautājums. Šādu iespēju izmantoja vairāk nekā 40 dažādi uzņēmēji.

Vebinārā varēja uzzināt vairāk par dalību NATO Aizsardzības Inovāciju Akseleratora Ziemeļatlantijas reģionam programmas (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic, DIANA) izaicinājumu pilotprogrammās energonoturības, drošas informācijas apmaiņas, kā arī uztveršanas un novērošanas jomās.

Lai risinātu sarežģītās savstarpēji saistītās problēmas, ir nepieciešama elastīga sabiedroto inovāciju ekosistēma, kas izstrādā un ievieš jaunas tehnoloģijas atbilstoši to aktualitātei, veicina spēcīgāku inovācijas partnerību starp valdību, rūpniecību un akadēmiskajām aprindām un paplašinātu inovācijas centru tīklu visā aliansē.

NATO Inovāciju fonds ieguldīs 1 miljardu EUR agrīnā stadijā esošos jaunuzņēmumos, kas attīsta jaunas un revolucionāras tehnoloģijas, tāpat fonds nodrošinās iespēju veikt turpmākus ieguldījumus uzņēmumos, kas ir piedalījušies DIANA akseleratora programmā. NATO piedāvā iespēju

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle intervijā portālam “Sargs.lv” atzīst, ka NATO DIANA programma ir lieliska iespēja uzņēmējiem saņemt finansējumu inovatīvu produktu veidošanai laikā, kad finansiālie līdzekļi ir ierobežoti gan pieaugošo energoizmaksu, gan pandēmijas izraisīto piegādes ķēžu problēmu dēļ. Tāpat atšķirībā no citiem investīciju veidiem šajā programmā uzņēmumi netiek pakļauti investoru prasībām iegūt uzņēmuma akcijas.

“Šī NATO DIANA programma tiek realizēta pirmo reizi, un es redzu, ka Latvijā ir vismaz 10 uzņēmumi, kas varētu pretendēt uz labāko 30 uzņēmumu titulu. Manuprāt, mums Latvijā ir ļoti labi attīstītas divas no trim piedāvātajām jomām – energonoturība un drošas informācijas apmaiņa. Mēs aktīvi esam informējuši uzņēmējus par šo iespēju, tāpēc tagad ir jāgaida, cik daudzi no tiem būs sagatavojuši konkurētspējīgu piedāvājumu,” intervijā atzina E. Egle.

Izaicinājumu programmas otrais posms arī ilgs pusgadu, taču piešķirtā finansējuma apmērs sasniegs jau 300 000 eiro. Šajā fāzē tiks izvēlēti 3-6 uzņēmumi. Gadījumā, ja uzņēmums nekvalificējas otrajai kārtai, tad NATO var piedāvāt arī citus instrumentus kā turpināt sadarbību. Kā norāda E. Egle, ja produkta kvalitāte ir pietiekami augsta, tad NATO var iedarbināt Inovatīvo iepirkumu principus vai aicināt startēt kādā no lielajām programmām.

“Šī ir unikāla iespēja uzņēmumiem atstāt savu “pēdu” nozarē, kas var pavērt turpmākas iespējas sadarbībai. Šim izstrādātajam produktam ir jābūt divējāda pielietojuma jeb gan izmantojamam civilajā dzīvē, gan militārajā nozarē. Šobrīd arī atvērta pieteikšanās Eiropas aizsardzības fonda programmām, kur inovācija tiek radīta konsorcija veidā. NATO DIANA varētu teikt, ka ir katra uzņēmuma individuāla sacensība,” norādīja Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja.

Jaunuzņēmumi aicināti reģistrēties programmas DIANA vietnē www.nato-diana.org un līdz 25. augustam iesniegt savus risinājumus izaicinājumiem, lai pretendētu dalībai pilotprogrammas pirmajā posmā.

Jaunuzņēmumiem jābūt reģistrētiem kādā no NATO dalībvalstīm un tiem jādarbojas divējāda pielietojuma zinātņietilpīgo tehnoloģiju jomā, attīstot tehnoloģijas sākot ar 4. tehnoloģijas gatavības līmeni.

Jaunuzņēmumi, kas tiks uzņemti NATO DIANA akseleratoru programmā 2023. gadā, iegūs pieeju pieciem akseleratoriem Eiropā un Ziemeļamerikā, vairāk nekā 90 testa centriem, zinātnes, inženierijas, industrijas, gala lietotāju un iepirkumu ekspertu mentoru tīklam.

NATO DIANA aicina uz sadarbību arī investorus, lai mazinātu ieguldījumu risku jaunuzņēmumos, kuri piedalīsies kādā no akselerācijas programmām, un industrijas pārstāvjus, kuri varētu darboties kā mentori jaunuzņēmumiem.

NATO DIANA mērķis ir sekmēt divējādas pielietojamības jaunuzņēmumu attīstību NATO dalībvalstīs, veicinot sadarbību starp inovatoriem, pētniekiem un gala lietotājiem.

Viens no programmas DIANA testa centriem atrodas Ādažu bāzē, kur izveidota 5G testa vide, radot ekosistēmu jaunās paaudzes bezvadu tehnoloģiju attīstīšanai un izmēģināšanai.

Dalies ar šo ziņu