Viens no tuvākajiem uzdevumiem Latvijas kibertelpas aizsardzībā būtu kiberaizsardzības nodaļu izveide visās Zemessardzes brigādēs reģionos. Tāpat jādomā, kā šīs zināšanas nodot jaunajai paaudzei – jaunsargiem un skolēniem, kuri apgūst valsts aizsardzības mācību skolās. Tā pēc darba tikšanās ar Zemessardzes Kiberaizsardzības vienību sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
A. Pabriks atzina, ka kiberdrošība, mākslīgais internets, modernās informāciju tehnoloģijas – tās ir jomas, kuras gandrīz katru mēnesi ieņem aizvien lielāku nozīmi valsts drošības un aizsardzības jautājumos.
Zemessardzes Kiberaizsardzības vienība tika izveidota 2013. gada 30. jūlijā, laikā, kad A. Pabriks aizsardzības ministra pienākumus pildīja pirmo reizi. Toreiz ar ministra pavēli par Nacionālo bruņoto spēku organizatoriskās struktūras izmaiņām tās sastāvā tika iekļauta arī šī vienība. “Doma bija sākt tieši ar Zemessardzi, jo tajā Latvijas pilsoņi no dažādām sfērām darbojas brīvprātīgi. [..] Man ir radies ļoti labs iespaids par mūsu kiberzemessardzi jeb Kiberaizsardzības vienību. Var redzēt, ka tās sastāvā ir cilvēki, kuriem aizrautībā “deg acis” un ir ļoti labas zināšanas šajā jomā,” pēc tikšanās sacīja A. Pabriks.
Viņš norādīja, ka kiberdrošība ir viena no galvenajām prioritātēm Latvijas aizsardzības sistēmā, turklāt tā ir joma, kurā Latvija jau ir uzrādījusi labus sasniegumus starptautiskā līmenī. Pēc ministra teiktā – Latvija varbūt nevar konkurēt ar lielajām valstīm, piemēram, tanku ražošanā, taču kiberdrošības jautājumos mūsu valsts iespējas ir lielākas.
Attēlā no kreisās: Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Egils Leščinskis, Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības komandieris majors Ivars Erčums, viņa vietnieks kapteinis Ronalds Mandelis un aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Mūsdienās kiberdrošības jomas eksperti darba tirgū ir ļoti pieprasīti. Ministrs atzīst, ka valsts pārvaldē viņus ir grūtāk piesaistīt, jo bieži privātajā sektorā piedāvātais atalgojums ir daudz lielāks. Taču, lai Latvijas kibertelpas aizsardzība tiktu pienācīgi nodrošināta, šādu situāciju nedrīkst pieļaut.
Tāpat tiek aktīvi strādāts pie tā, lai labākie eksperti arī izvēlas dienestu Zemessardzē. To mazliet sarežģī fakts, ka Kiberaizsardzības vienības zemessargiem prasības ir daudz stingrākas nekā viņu dienesta biedriem citās vienībās. Viņiem jāpiemīt ne tikai zināšanām informācijas tehnoloģiju jomā, patriotismam un prasmei pielāgoties ātri mainīgajai tehnoloģiju videi, bet arī jāatbilst prasībām darbam ar valsts noslēpumu, tai skaitā NATO un Eiropas Savienības mērogā.
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Kiberaizsardzības vienības galvenais mērķis ir attīstīt spējas, lai sniegtu atbalstu krīzes vai apdraudējuma situācijā IT drošības incidentu novēršanā un radušos seku pārvarēšanā kibertelpā, ja Nacionālo bruņoto spēku vai Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV rīcībā esošie resursi būtu nepietiekami, ja vienības piesaiste paātrinātu neatliekamo pasākumu īstenošanu.
No 2016. gada 23. maija Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības komandieris ir majors Ivars Erčums.