Šajā nedēļas nogalē 75 Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes jaunie karavīri Ādažu apkārtnē piedalījās tradicionālajā vingrinājumā “Berešu maršs”. Tas ir 24 stundu garš pārgājiens, kura laikā, orientējoties apvidū, tiek nosoļots ap 50-70 kilometru, vairākos kontrolpunktos veicot dažādus praktiskus un teorētiskus uzdevumus. Tie, kuri tiek līdz galam, iegūst tiesības nēsāt bereti un vienības kokardi, tādējādi apliecinot piederību konkrētai vienībai. Par to, ka tas nenākas viegli, pārliecinājās arī portāls “Sargs.lv”.
Pirms došanās apmēram 50-70 kilometrus garajā trasē “Sargs.lv” satiek kaprāli Dāvidu. Uz jautājumu par emocijām pirms gaidāmajiem pārbaudījumiem viņš mazliet vilcinās, skatoties pulkstenī – nedrīkst nokavēt brīdi, kad jāierodas pirmajā kontrolpunktā.
Kaprālis Dāvids, kurš dienestā ir jau vairākus gadus, iepriekš berešu gājienā vēl nebija paspējis piedalīties. “Vienmēr, kad tas notika, man bija kādi citi pienākumi – vai nu kursi, vai mācības, tā nu es te esmu šogad, un nekāda satraukuma nav,” saka Dāvids.
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Tādā veidā arī tiek testēts, vai viss somā salikts pareizi, nodrošinoties pret mitrumu. Par to pārliecinās kontrolpunkta uzraugs, liekot ātri izkrāmēt somu un parādīt, vai pārtika, jaka un rezerves zābaki ir sausi. Pārsvarā ir, bet kādam drēbes pamanījušās izmirkt pat ar visu aizsargmaisu.
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Kareivis Raivo, kuru satiekam jau nākamajā kontrolpunktā šautuvē, saka, ka ezera pārbaudījumā noderējis pieredzējušāko dienesta biedru padoms – somā visu kārtīgi un blīvi sapakot.
Arī kareivis Rinalds tikko beidzis šaušanas uzdevumus un gaida abus savus komandas biedrus, lai turpinātu maršu. Viņš atzīst – lai arī trasē atrodas tikai dažas stundas, viegli neesot. “Iepriekš nekas tamlīdzīgs nav darīts. Ar pilnu ekipējumu, ieroci un mugursomu esam gājuši pārgājienā ar dažādiem šķēršļiem tikai pamatapmācības kursa laikā Kājnieku skolā Alūksnē, taču šī būs jauna pieredze,” pārliecināts kareivis.
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Kā stāsta NBS Mehanizētās kājnieku brigādes 1. mehanizētā kājnieku bataljona virsseržants štāba virsseržants Aivis Ozoliņš, berešu piešķiršanas pārbaudījums ir sena Sauszemes spēku tradīcija, kura jāiztur visiem karavīriem.
Karavīri pāros vai pa trim virzās no punkta uz punktu, pildot konkrētos uzdevumus, turklāt tas viss jāpaveic 24 stundu laikā.
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Kā norāda A. Ozoliņš, tās var saukt arī par karavīru iesvētībām, jo pārbaudījumi prasa gan fizisko sagatavotību, gan emocionālo noturību. Sekmīgi veicot uzdevumus, karavīrs iegūst tiesības nēsāt bereti un vienības kokardi, tādējādi apliecinot piederību konkrētai vienībai.
Viņš saka, ka otrā rītā sagaidīs sava bataljona karavīrus finišā, spiedīs roku par paveikto, pasniedzot godam nopelnīto bereti un kokardi. Vēlāk “iesvētītie” karavīri tiks godināti arī oficiāli – kopējās ierindas priekšā.
Lai varētu piedalīties berešu gājienā, ir vairāki kritēriji. Pirmkārt, karavīram kādā no Mehanizētās kājnieku brigādes vienībām jābūt nodienējušam vismaz trīs mēnešus, otrkārt, jābūt atbilstošai fiziskai sagatavotībai un veselības stāvoklim.
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
1. mehanizētās kājnieku bataljona virsseržants atzīst – mēdz gadīties, ka kāds pa ceļam izstājas, visbiežāk – veselības problēmu vai traumu dēļ. Gadās arī, ka kāds vienkārši netiek galā ar konkrēto uzdevumu. Tad šiem karavīram ir apmēram pusgads, lai sagatavotos un berešu maršu veiktu vēlreiz, jo tie tiek rīkoti divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Parasti visi arī bereti iegūst, jo tā ir ne vien piederības apliecinājums, bet savā ziņā arī goda lieta.
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Karavīriem trasē brīvprātīgi līdzi dodas arī brigādes kapelāns virsleitnants Oļegs Jermolājevs. Viņš saka – tas ir ne tikai labs veids, kā atbalstīt jaunos karavīrus grūtā brīdī, bet arī iepazīties tuvāk, veicinot komandas saliedētību. “Cenšos būt klāt, lai viņi zina, kādu atbalstu no kapelāniem var sagaidīt. Tā saikne, kas veidojas šādos kopīgos pārbaudījumos, ir paliekoša. Karavīri novērtē, ka kapelāns prot ne tikai labi runāt, bet kopā plecu pie pleca pārvar arī fiziskos pārbaudījumus,” saka Mehanizētās kājnieku brigādes kapelāns.
“Sargs.lv” ar 1. mehanizētā kājnieku bataljona virsseržantu Aivi Ozoliņu sazinās otrā dienā, lai uzzinātu, kā berešu marša dalībniekiem klājas.
“Secinām, ka šogad berešu marša trase bijusi grūtākā pēdējo piecu gadu laikā, tāpēc kontrollaiku no 24 stundām pagarinājām līdz otrās dienas beigām, lai trasē esošie un nogurušie karavīri tomēr tiek līdz finišam,” saka A. Ozoliņš. Savukārt tie, kuri šoreiz izstājās, lai neraizējas, bet uzkrāj spēkus un pieredzi un nākamajā berešu maršā mēģina atkal.
Foto: Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde