Saskaņā ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera ģenerālleitnanta Leonīda Kalniņa pavēli Zemessardzes 54. inženiertehniskais bataljons pārtop par Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljonu. Neskatoties uz nosaukuma maiņu, bataljons pārmanto visas tiesības, saistības un pienākumus, tāpat arī līdz šim esošo ekspertīzi nesprāgušās munīcijas neitralizēšanā un inženiertehniskā atbalsta sniegšanā bruņoto spēku vienībām.
Bataljona nosaukums nosaka bataljona funkcijas, kā arī tā iekšējo struktūru. Izmaiņas tiek veiktas, lai uzlabotu kaujas spējas, kā arī rada papildus priekšnosacījumus bataljona pilnveidošanai un attīstībai.
“Sargs.lv” jau rakstīja – lai arī Zemessardzes 54. bataljonam Nacionālo bruņoto spēku sastāvā piemīt inženiertehniskā un nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas ekspertīze, papildus tiek attīstīta arī kaujas atbalsta spēja ar šobrīd bataljona rīcībā esošajiem 120 mm mīnmetējiem.
Neskatoties uz stingrajiem ierobežojumiem, Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas (NMN) rota darbu turpina ierastajā ritmā, un pieredze rāda, ka dažādi sprādzienbīstami priekšmeti no abiem pasaules kariem visvairāk tiek atrasti tieši rudenī un pavasarī.
Tā, piemēram, Lāčplēša dienas priekšvakarā NMN speciālisti saņēma izsaukumu uz Saldus novada Šķēdes pagastu, kur kāds zemnieks, apstrādājot lauku pirms ziemas, atradis vairākus sprādzienbīstamus priekšmetus. Taču, nonākot izsaukuma vietā un apsekojot apkārtni, NMN speciālisti atrada vēl deviņus lādiņus – tie visi bija 172 mm artilērijas lādiņi.
Bataljona speciālisti atgādina par rīcību, atrodot iespējamu sprādzienbīstamu priekšmetu:
1️. Vieta, kurā priekšmeti atrasti, iespēju robežās jānožogo, jāiezīmē (pašus priekšmetus nekādā gadījumā neaiztiekot).
2. Par atradumu jāziņo Valsts policijai, zvanot uz tālruņa numuru 110 un sniedzot atrastā priekšmeta vizuālo raksturojumu.
3️. Jārīkojas saskaņā ar saņemtajām instrukcijām, kamēr notikuma vietā ieradīsies bataljona NMN speciālisti, kuri atrastos priekšmetus neitralizēs.
Tāpat bataljona komandieris pulkvežleitnants Ainārs Rauza gandarīts, ka pamazām tiek papildinātas arī bataljona zemessargu rindas. Piemēram, šī gada Lāčplēša dienā, 11. novembrī, bataljonam pievienojās seši jauni zemessargi. Svinīgās ceremonijas laikā ar kārtējām dienesta pakāpēm tika apbalvoti un par īpašiem sasniegumiem cildināti arī jau dienošie bataljona karavīri un zemessargi.
Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona sastāvā ir Tiltlicēju, Inženiertehniskā un Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rota. Bataljona galvenie uzdevumi ir sniegt inženiertehnisko atbalstu bruņoto spēku vienībām, neitralizēt un iznīcināt sprādzienbīstamus priekšmetus Latvijas teritorijā un starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās, atbalstīt dabas stihiju vai tehnogēno katastrofu seku likvidēšanu, kā arī veikt citus ar valsts aizsardzību saistītus uzdevumus. Bataljona atbildības teritorijā ir Ogres, Ķeguma, Ikšķiles, Lielvārdes, Ērgļu un Mālpils novadi. Bataljona devīze ir tāda pati kā Lāčplēša Kara ordeņa devīze – “Par Latviju!”