Jūras spēkiem jauns uzdevums - jāmeklē no Būtiņģes termināļa notrūkusī degvielas caurule

NBS
Sargs.lv
nafta
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Jūras spēku kuģi KA-14 “Astra” un P-08 “Jelgava”, kas šorīt devās Baltijas jūrā, lai savāktu no Būtiņģes naftas pārkraušans termināļa noplūdušo naftu, saņēmuši jaunu uzdevumu. Tagad izplūdušās naftas vietā jāmeklē no termināļa norautā naftas uzpildes caurule, portālam “Sargs.lv” pastāstīja Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centra (MRCC Rīga) priekšnieks komandleitnants Pēteris Subbota.

Komandleitnants P. Subbota skaidroja, ka šorīt agri no rīta Latvijas teritoriālos ūdeņus pārlidoja īpašs Eiropas Savienības satelīts. Pārlidojuma laikā piesārņojums netika konstatēts. “Nedaudz vēlāk jau tika veikti zemāka lidojuma gaisa kuģu pārlidojumi. Arī to laikā naftas pleķis vairs vizuāli nebija manāms,” viņš piebilda.

MRCC Rīga priekšnieks skaidroja, ka šāda veida izplūdušas naftas izzušana nav nekas neparasts – stiprā vēja un viļņošanās ietekmē apmēram pustonnu smagā nafta, kas iepriekš brīvi dreifēja jūrā, sakūlusies lielākos kunkuļos un nogrimusi.

Image
nafta
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/ Aizsardzības ministrija

Tiesa, piesārņojuma draudi aizvien pastāv, taču tie ir mainījušies – tagad Jūras spēkiem jāmeklē apmēram 40 metrus gara un 40 centimetru plata naftas uzpildes caurule, kurā aizvien vēl atrodas viena līdz pusotra tonna naftas.

“Šīs caurules konstrukcija paredz, ka normālos apstākļos tā peld virs ūdens virsmas. Savukārt avārijas gadījumā tā abos galos automātiski aizveras. Tāpēc mēs ceram, ka tā aizvērtā stāvoklī vēl aizvien kaut kur ir nekontrolētā dreifā. Mūsu bažas ir tās, ka caurule var iepeldēt kuģu ceļos un kāds kuģis, nezinot, ka tā atrodas priekšā, tai vienkārši uzbrauc un to pārplēš,” skaidroja komandleitnants P. Subbota.
Image
nafta
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

MRCC Rīga priekšnieks skaidroja, ka patlaban Jūras spēki caurules meklēšanā iesaistījuši divus kuģus, savukārt, lai aptvertu pēc iespējas lielāku teritoriju, caurules meklēšanā tiks piesaistīts Gaisa spēku helikopters.

Image
nafta
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Šobrīd Latvijas Jūras spēki caurules meklēšanas darbus veic pašu spēkiem. Lietuvas Jūras spēki, kuru atbildības teritorijā vakar notika avārija, tos pagaidām ir pārtraukuši. Tiesa, ja naftas caurule Latvijas teritoriālajos ūdeņos tiks atrasta, par to tiks informēti arī Lietuvas Jūras spēki.

Dalies ar šo ziņu