Ādažu bāzē esošajā NBS Medicīniskās aprūpes centrā šodien rosība ir lielāka nekā citas dienas. Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri ieradušies saņemt pirmo vakcīnu pret Covid-19. Lai neveidotos gara rinda un process noritētu raiti, katrs ierodas iepriekš noteiktā laikā, tomēr tik un tā uz brīdi pie ieejas pulcējas vairāki karavīri, gaidot, kad viņus paaicinās iekšā. Tur karavīriem tiek izmērīta ķermeņa temperatūra un pēc bahilu uzvilkšanas viņi var doties tālāk.
Arī “Sargs.lv” reportieris veic visas tās pašas darbības, galu galā – kārtībai jābūt, un noteikumi visiem vienādi. Mūs laipni sagaida NBS Medicīniskās aprūpes centra galvenā māsa štāba virsseržante Baiba Ļucāne, kura stāsta, ka vakcinācija Ādažu bāzē sākta 6. maijā, kad poti pret Covid-19 saņēmuši jau vairāk nekā 280 karavīru. Šodienas plānā apmēram tāds pats skaitlis, jo iecerēts, ka Mehanizētās kājnieku brigādes karavīru vakcinācija jānoslēdz šo svētdien.
Lai to paveiktu, vakcinācijas procesā iesaistīti trīs ārsta palīgi, kuri apskata karavīrus pirms vakcinācijas pieņemšanas kabinetos, četras medicīnas māsas, kuras veic vakcināciju, kā arī viena māsa, kura gādā, lai atvērtais vakcīnas flakons tiktu izlietots noteiktajā laikā. Vienā flakonā ir sešas devas, un tiklīdz tas atvērts, jāizmanto divu stundu laikā.
Pēc vakcīnas saņemšanas arī karavīri, tāpat kā civiliedzīvotāji lielajos vakcinācijas centros vai ģimenes ārstu praksēs, 15 minūtes pasēž uz krēsla un tikai tad var doties tālāk ikdienas gaitās. Šo procesu uzrauga Neatliekamās palīdzības ārsta palīgs un vakcinācijas atbalstā iesaistīti arī Mehanizētās kājnieku brigādes Kaujas nodrošinājuma bataljona Medicīnas rotas karavīri-glābēji.
Tajā pašā laikā Medicīniskās aprūpes centra ārsta palīgs ir tiesīgs karavīram atteikt vakcināciju pret Covid-19 gadījumā, ja viņam ir kādas medicīniska rakstura problēmas. Arī bruņotajos spēkos ir atsevišķi karavīri ar hroniskām saslimšanām, tāpēc par viņu vakcinēšanu gala lēmums jāpieņem ģimenes ārstam vai speciālistam – vai šī vakcīna ir savienojama ar medikamentiem, ko karavīrs ilgstoši lieto.
Tādos gadījumos vakcinācija tiek atlikta uz vēlāku laiku, tāpat kā tiem karavīriem, kuri Covid-19 nesen jau izslimojuši – tās ir vismaz 90 dienas, un arī tad pirms vakcinācijas vispirms tiek veikts antivielu tests. Tāpat centra mediķi ir pretimnākoši arī gadījumos, ja karavīrs noteiktajā laikā nevar ierasties, jo, piemēram, atrodas mācībās vai veic citus dienesta pienākumus ārpus Ādažu bāzes.
Viņa atzīst, ka vakcinējamo karavīru skaits mazliet pamainījies, jo daļa jau iepriekš bija izmantojuši iespēju vakcīnu saņemt civilajā sektorā, piemēram, masu vakcinācijas centros.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka pirmās vakcīnu devas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) saņēma 5. maijā, līdz ar to varēja sākt personāla vakcināciju pret Covid-19. Vakcinācija plānota sešās Nacionālo bruņoto spēku ārstniecības iestādēs, un tās ir gatavas vakcinēt bruņoto spēku personālu dažādos Latvijas reģionos – Alūksnē, Ādažos, Cēsīs, Lielvārdē, Liepājā un Rīgā.
NBS un aizsardzības nozares darbinieku vakcināciju nodrošina Nacionālie bruņotie spēki paši, lai atslogotu valsts veselības aprūpes sistēmu. Bruņoto spēku personāla vakcinācija tiks turpināta atbilstoši tam, kādos termiņos tiks saņemtas nākamās vakcīnu piegādes.
Jau ziņots, ka 5. maijā arī NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš savā “Facebook” kontā publicēja video, kā saņem vakcīnu pret Covid-19, uzsverot – katra karavīra veselības stāvoklis ir pirmais, kas viņam kā NBS komandierim rūp. Tikai vesels karavīrs var pilnvērtīgi pildīt valsts aizsardzības uzdevumus.