Pēc Covid pandēmijas gada, ko skolēni pavadīja, mācoties attālināti, tai skaitā arī sportā, fiziskās sagatavotības līmenis ir diezgan labs. Tā pirmajā testu norises dienā “Sargs.lv” atzīst Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas direktors pulkvežleitnants Intars Kušners. Taču fiziskā kondīcija nav vienīgais rādītājs, kas izšķirs, kuri jaunieši kļūs par jaunatklātās skolas kadetiem, izvērtēšanā tiks ņemta vērā arī vidējā atzīme un atzīme matemātikā. Klātienē tiekoties ar skolas topošajiem audzēkņiem, direktors novērojis – daudzos jau tagad iespējams pamanīt pirmās līderības pazīmes.
Šodien pie Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma ēkas skolēnu vasaras brīvlaikam mazliet neierasts skats – pulcējušies daudzi jaunieši, kuriem atbalsta komandā līdzi kāds no ģimenes – mamma, tētis, arī brāļi un māsas.
“Sargs.lv” uzrunā Valteru, kurš arī ieradies uz pārbaudījumiem. Par jauno mācību iestādi viņš uzzinājis no tēta, kurš pats jau ilgstoši strādā aizsardzības nozarē. Iepazīstoties tuvāk ar skolas profilu un mācību programmu, Valters sapratis, ka vēlētos te mācīties.
Ar armijas precizitāti – tieši pulksten desmitos no rīta, kā paredzēts plānā, jaunās Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas direktors pulkvežleitnants Intars Kušners labi nostādītā balsī nosauc: “Visi uz stadionu!” Tieši tur risināsies šīs dienas galvenais notikums – fiziskās sagatavotības testi, kas ir kandidātu atlases pirmā kārta.
Stadions nosacīti sadalīts septiņās darba stacijās, taču, pirms ķerties klāt fiziskiem vingrinājumiem, pulkvežleitnants I. Kušners ar jauniešiem sasveicinās un vēl veiksmi gaidāmajās pārbaudēs.
Tālāk seko neliela instruktāža no sporta skolotāja, kurš, sākot ar rudeni, papildus Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma audzēkņu trenēšanai, gādās arī par jaunās Kalpaka skolas skolēnu fiziskās sagatavotības uzlabošanu sporta stundās.
Šodien fiziskos testus kārto apmēram puse no kopējā kandidātu skaita – ap 30 jauniešu, un viņi tiek sadalīti vairākās grupās pa seši.
Fiziskās sagatavotības testi paredz kopumā septiņus pārbaudījumus: noliekšanās sēdus, atspoles skrējiens, vēdera preses vingrinājums, pievilkšanās pie stieņa puišiem vai turēšanās stienī meitenēm. Tāpat audzēkņu kandidātiem būs jādemonstrē prasmes muguras preses vingrinājumā, tāllēkšanā no vietas un 1600 metru skrējienā.
Viņš saka – tā kā pērn Covid pandēmijas laikā mācības notika attālināti, arī pašiem jauniešiem varētu būt interesanti uzzināt, uz ko ir spējīgi. Tomēr varot redzēt, ka daudzi ir rūpīgi gatavojušies, iepriekš sportojuši, mēģinot uzlabot savu sniegumu. Daļa no kandidātiem ar kādu no sporta veidiem nodarbojušies regulāri, viņu vidū ir tādi, kas trenējušies, piemēram, džudo, badmintonā un vieglatlētikā.
Kad dots starts un pirmā grupa jau sākusi darbu fizisko normatīvu stacijās, “Sargs.lv” pamana, ka no tuvākas vai tālākas distances stadiona tuvumā jauniešus atbalstoši vēro vecāki. Viena no viņām ir arī Markusa mamma Jolanta. Viņa stāsta, ka dēlam interese par militāro jomu esot jau sen. Turklāt dēla klases audzinātāja vienlaicīgi bijusi arī karjeras konsultante un no viņas arī uzzinājuši par pulkveža O. Kalpaka profesionālo vidusskolu.
Tikmēr pats Markuss pirms pēdējā pārbaudījuma pret sevi ir diezgan kritisks. “Pagaidām diezgan slikts izpildījums. Piemēram, muguras atliekšanā fiziski varēju vairāk, bet izpildījums nebija labs,” viņš saka.
Savukārt Sintijai šodien pie krekliņa piesprausts pirmais numurs, tas nozīmē, ka viņa bija pirmā, kas šos fiziskās sagatavotības testus atklāja – atbildīgi un vienlaikus arī mazliet satraucoši. Iepriekš viņa jau vairākus gadus skolā apguvusi valsts aizsardzības mācību, kas iepatikusies tik ļoti, ka vēlāk iestājusies arī Jaunsardzē.
Sekojot līdzi jauniešu startiem, “Sargs.lv” pārliecinās, ka vairums jauniešu tiešām ir ļoti labā fiziskā formā. Kāds, piemēram, tāllēkšanā no vietas pārsniedz sešu metru atzīmi, vēl kāds 1600 metrus noskrien aptuveni sešās minūtēs. Tas izdevies arī Kristoferam, kurš par jauno skolu uzzinājis no sociālajiem tīkliem. Viņš saka – ir apmierināts ar savu šīs dienas sniegumu, lai gan vienmēr varot labāk un ir vieta izaugsmei.
Arī Sandija Gunta vēlas kļūt par O. Kalpaka skolas audzēkni, jo ir pārliecināta – te būs pietiekama fiziskā slodze un pieredzējuši instruktori sniegs profesionālas zināšanas. Arī viņai ir vairāku gadu rūdījums Jaunsardzē, līdz ar to daudz ko apguvusi un iemācījusies jau tur. Jautāta par šodienas rezultātiem, viņa atzīst: “Sākumā domāju, ka tie man būs daudzreiz sliktāki, bet gāja ļoti labi. Protams, dažas lietas nebija uz visiem 100%, bet bija labi,” saka Sandija Gunta.
Lai pārliecinātos, ka izglītojamā veselības stāvoklis atbilst dalībai paaugstinātas fiziskās slodzes nodarbībās, tiem pretendentiem, kuri būs izturējuši fiziskās sagatavotības iestājpārbaudījumus, būs jāveic "Eurofit" padziļinātā medicīniskā pārbaude Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Sporta medicīnas centrā.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka mācībām Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālajā vidusskolā kopumā pieteikušies 67 audzēkņu kandidāti, taču vidusskolā konkursa kārtībā tiks uzņemti 25 audzēkņi. Mācībām pieteikušies skolēni no visas Latvijas, tostarp Rīgas, Daugavpils, Ventspils, Bauskas, Tukuma, Ogres, Cēsīm, Lubānas un citām pilsētām. Pieteikumi pārsvarā saņemti no puišiem, bet savus iesniegumus iesniegušas arī 16 meitenes.
Jau ziņots, ka vidusskolas mācību process vismaz līdz 2023. gadam notiks Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma telpās. Līdz tam laikam iecerēts pabeigt renovācijas darbus Kuldīgas novada Rudbāržu pagastā esošajā Rudbāržu muižā, kas būs vidusskolas pastāvīgā mājvieta.
Pirmajā mācību gadā konkursa kārtībā profesionālajā vidusskolā tiks uzņemti 25 audzēkņi, piedāvājot iegūt vispārējo vidējo izglītību ar papildu inženierzinātņu priekšmetiem, angļu valodu, fizisko sagatavotību un militāro mācību. Mācībās uzsvars tiks likts uz līderības, kritiskās domāšanas un argumentācijas prasmju attīstīšanu.
Paredzēts, ka izglītojamie ikdienā nēsās militāro formastērpu un dzīvos dienesta viesnīcā. Audzēkņiem tiks nodrošināta stipendija, ēdināšana četras reizes dienā, dienesta kopmītnes, kā arī veselības aprūpe.
Četru gadu laikā pabeidzot mācību iestādi, tās absolventi iegūs jaunākā militārā instruktora profesiju. Nākotnē optimālais izglītojamo skaits vienā gadā būtu 50 skolēni, bet skolēnu skaits klasē – ne vairāk par 25.
Lai gan viens no vidusskolas mērķiem ir gatavot jauno virsniecības paaudzi dienestam Nacionālajos bruņotajos spēkos, tālākas studijas Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā nebūs obligātas. Ņemot vērā, ka mācību programmā uzsvars būs uz vispārizglītojošo eksakto priekšmetu apguvi, absolventi studijas varēs turpināt arī jebkurā citā augstākās izglītības iestādē Latvijā vai ārvalstīs.
Vairāk par skolu: https://www.mod.gov.lv/lv/kalpakaskola