Ar savu dalību NATO starptautiskajā operācijā Kosovā Latvija ne tikai demonstrē solidaritāti pret sabiedrotajiem, bet arī netieši stiprina savas valsts aizsardzību. Kā “Sargs.lv” norāda Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, šo dalību var salīdzināt ar lielu ģimeni, kur uz visiem jāsadala viens maizes klaips. Kaut arī katrs labprāt gribētu apēst visu, ir jāprot dalīties – to var attiecināt arī uz NATO 30 dalībvalstu lielo saimi, kur katra valsts iespēju robežās sniedz savu ieguldījumu.
NBS komandieris atzīst, ka dalība starptautiskajās operācijās ir vitāli svarīga arī pašu Latvijas bruņoto spēku kaujas spēju attīstībai. Turklāt Latvijas karavīri ikvienā starptautiskā operācijā spējuši iemantot autoritāti ar savu profesionalitāti, atbildības sajūtu un disciplinētību – tā tas savulaik bijis gan Afganistānā un Irākā, gan tagad Kosovā.
“Pildām uzdevumus pašu mājās un esam aktīvi arī starptautiskajā vidē. Tas nozīmē, ka sniedzam savu ieguldījumu kolektīvajā aizsardzībā un veicam uzdevumus arī citu valstu drošības atbalstam,” saka komandieris.
Atzinīgus vārdus par Latvijas kontingenta sniegumu Kosovā ģenerālleitnants dzirdējis gan no NATO sabiedrotajiem Kosovā, īpaši ASV, kura vadītajā manevra bataljonā atrodas Latvijas kontingents, gan arī Kosovas aizsardzības ministra, kurš pagājušā gada novembra beigās viesojās Latvijā.
NBS komandieris uz starptautiskajām operācijām personīgi arī pavada katru nākamo rotāciju, simboliski līdzi dodot Latvijas karogu un rupjmaizes klaipu. Tāpat viņš karavīriem atgādina, ka viņi kādu laiku būs citā valstī, kur ir atšķirīga kultūra un paražas, un pret tām ir jāizturas ar cieņu.
Arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzsver, ka dalība starptautiskajās operācijās sniedz ieguldījumu pašas Latvijas nacionālajā aizsardzībā, jo tādējādi tiek iegūts atbalsts no mūsu sabiedrotajiem. Tāpat būtiski saprast, ka KFOR operācija ir Eiropas mēroga operācija, un NATO sabiedroto valstīm tajā ir ļoti atbildīga loma. Latvijas kontingenta karavīru galvenajos pienākumos ietilpst Kosovas-Serbijas robežas kontrole 55 kilometru garumā.
Latvijas kontingenta pirmās rotācijas sniegumu KFOR operāciā ļoti labi vērtē arī Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers. Viņš saka, ka jo īpaši esot pieslīpēta sadarbība ar ASV bruņoto spēku pārstāvjiem, kura vadītajā bataljonā iekļauts Latvijas kontingents Kosovā. Karavīriem līdzi ir gan vieglās kājnieku mašīnas, gan arī bruņota tehnika - lai arī galvenie pienākumi Kosovā saistīti ar miera un kārtības uzturēšanu, karavīri ir gatavi arī potenciālām kaujas operācijām, ja tādas notiek.
Uz jautājumu, ko pati Kosovas operācija sniedz Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, pulkvedis Gaugers atbild - tā ir iespēja vienībai ilgstoši būt kopā 24/7 režīmā sešu mēnešu garumā. Tas palīdz vienam otru labāk iepazīt, aizvien labāk saprast.
"Neatkarīgi, vai tā ir vienkārši patruļa, vai kaujas operācija, veiksmes pamatā ir spēja sadarboties. Jo labāk cits citu pazīst, jo labāk sapratīsies arī kaujas laukā, un tad ir lielāks potenciāls veiksmīgam iznākumam," viņš saka.
Jau ziņots, ka Latvija NATO vadītajā starptautiskajā operācijā KFOR Kosovā savulaik jau piedalījusies – laikā no 2000. līdz 2009. gadam. Atsaucoties NATO Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieka aicinājumam, 2020. gadā tika lemts par Latvijas kontingenta atkal atgriešanos KFOR operācijā. Šādu lēmumu Saeima pieņēma 2020. gada 3. septembrī, nosakot NBS dalību operācijā līdz 2023. gada 31. decembrim. Pirmā Latvijas kontingenta rotācija uz Kosovu devās 2021. gada 7. jūnijā.