Cēsīs, militārajā bāzē “Pipariņi”, norisinās Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas rīkotais karavīra paplašinātās pirmās palīdzības karavīra-glābēja kurss. Tuvojoties kursa noslēgumam, portāls “Sargs.lv” devās apskatīt klātienē, kā norisinās mācības kopā ar sabiedrotajiem no ASV.
Ierodoties militārajā bāzē, uzreiz dodamies iekšā kādā ēkā, no kuras skan šāvienu trokšņi un cilvēku saucieni pēc palīdzības. Ienākot iekšā, paveras baiss skats - visapkārt guļ asiņaini ievainotie ar visdažādākajām traumām, sākot ar galvas traumām, beidzot ar smagiem apdegumiem un šautām brūcēm. Šoreiz nedz šāvieni, nedz brūces, nedz asinis nav īstas, bet gan realitātei pietuvinātas imitācijas, lai Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Medicīnas rotas jaunajiem karavīriem – glābējiem radītu pēc iespējas īstai kaujai pietuvinātākus iespaidus.
Savās lomās izcili iejutās gan jaunie karavīri – glābēji, gan cietušie, kuru lomas šajās mācībās spēlēja 2. Vidzemes brigādes zemessargi. Kā novēroja “Sargs.lv”, cietušo lomas spēlējošo zemessargu aktiermāksla nudien bija uzteicama. Viņu kliedzieni kombinācijā ar iespaidīgajiem imitācijas līdzekļiem spēja radīt pārliecinošu iespaidu, ka notikusi reāla kauja ar reāliem kaujā cietušajiem.
Šajā šķietamajā stresa pilnajā kaujas haosā, kuru piepildīja cietušo kliedzieni un karavīru – glābēju drudžainā rosība, sniedzot medicīnisko aprūpi ievainotajiem, vismierīgākie bija mācību novērotāji no Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un ASV sabiedroto puses. Viņi, vērojot jauno karavīru – glābēju sniegumu, tūdaļ izvērtēja palīdzības sniegšanas organizēšanu, lai pēcāk sniegtu savu vērtējumu par mācībās paveikto.
Lai labāk sagatavotu jaunos karavīrus – glābējus, mācībās cietušo skaits apzināti ir lielāks nekā palīdzības sniedzēju skaits, turklāt visas darbības notiek tā sauktajā “nedrošajā zonā”, kur civilie mediķi nevar piekļūt. Glābēji turklāt strādā ar ierobežotu daudzumu medicīnas ekipējuma, liekot viņiem izvērtēt izsniegto medikamentu lietderīgu izmantošanu.
Arī reālā kaujas situācijā karavīri-glābēji ir pirmie, kuri ierodas pie cietušā. Tieši no viņu darba būs atkarīga cietušā turpmākā dzīvība. Karavīru – glābēju primārais uzdevums - aprūpēt cietušo un nogādāt uz drošu vietu, kur tālāk tiks sniegta padziļināta medicīniskā palīdzība.
Apmācību laikā varēja novērot, cik veiksmīgi un organizēti paaugstināta stresa apstākļos darbojas jaunie speciālisti. Katrs zināja, kur skriet un ko darīt, taču vienlaikus spēja saglabāt mieru, kas ir kritiski svarīgi šādās situācijās. Jaunie apmācāmie ir ļoti motivēti apgūt zināšanas, ko pierādīja apņēmīgie centieni izdarīt visu pēc labākās sirdsapziņas.
Mācību rīkotāji atzīst - konkurence uz šo kursu bijusi ļoti liela, tāpēc atlases rezultātā tika izraudzīti šim amatam atbilstošākie, spēcīgākie un izturīgākie zemessargi.
Situācija Ukrainā ir likusi pastiprināt šāda veida apmācības arī Nacionālajos bruņotajos spēkos. Šogad līdzšinējā viena kursa vietā plānots rīkot vismaz divus, lai sagatavotu vairāk šādu speciālistu. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc mācībās tikai piesaistīti instruktori no ASV, kuri dalījās gūtajā pieredzē reālās karadarbības zonās.
Papildus Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotā ir plaši attīstīts mobilais cietušā aprūpes punkts jeb militārajā valodā sauktais ROLE1, kur tiek sniegta padziļinātākā medicīniskā palīdzība, ko ir apgrūtināti vai pat neiespējami nodrošināt kaujas laukā. Tāpat 2.Vidzemes brigādes Medicīnas rotā uzsāktas veidot divas mobilās ķirurgu vienības, kuras veiktu dažādas ķirurģiskas manipulācijas, ja tas būtu nepieciešams kaujas laukā.
Protams, ka apmācību procesā tika pieļautas kļūdas, bet tieši tāpēc tās arī ir mācības, lai pēc tam šādas kļūdas netiktu pieļautas. Kā sarunā ar “Sargs.lv” atzīst topošie karavīri-glābēji, viņi līdz šim nebija saistīti ar medicīnu. Tieši šī iemesla dēļ vēl jo apbrīnojamāka ir viņu prasme tik īsā laikā apgūt ļoti detalizētu palīdzības sniegšanas algoritmu kaujas apstākļos.
Kursa mērķis ir ļaut karavīriem apgūt padziļinātas pirmās palīdzības prasmes, lai karavīrs-glābējs, strādājot bīstamās jeb karadarbības zonās, spētu sniegt palīdzību dzīvībai kritiskos stāvokļos, izmantojot medicīnisko materiālu un medikamentu komplektu.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karavīri un zemessargi 20 dienu laikā iegūst prasmes, kas kritiskā situācijā palīdzēs glābt cietušo dzīvības. Apmācāmie apgūs dažādas sarežģītas medicīniskās manipulācijas, piemēram, sniegt palīdzību amputācijas vai plaušu bojājumu gadījumā, veikt intravenozās injekcijas, pielietot dažādus medikamentus, aprūpēt kaujas ievainojumus – šautas brūces un sprādzienu izraisītas traumas. Tāpat kursa dalībnieki tiek apmācīti veikt cietušo transportēšanu gan pa sauszemi, gan gaisu. Līdz ar to kursa laikā plānota cietušo evakuācija ar helikopteru.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde paplašinātās pirmās palīdzības karavīra-glābēja kursu organizē jau otro reizi. Tāpat brigādes Medicīnas rota regulāri vingrinās militārās medicīnas aprūpes punkta izveidē gan militāro mācību “Namejs” ietvaros, gan mācībās ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.
Šogad brigādes Medicīnas rotas karavīri un zemessargi kopā ar Sauszemes spēku Mehanizēto kājnieku brigādi un citām vienībām piedalījās starptautiskajās militārajās mācībās “Allied Spirit 2022” Vācijā.