Līdzšinējais NAA rektors: Kadeti – topošie NBS jaunie virsnieki – ir augsti motivēti un zinoši

NBS
Sargs.lv
Kudlis
Foto: Līdzšinējais NAA rektors toreiz vēl pulkvežleitnants, tagad pulkvedis O. Kudlis Melnās kafijas vakarā/Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Ja vēl pirms kara Ukrainā bijušas pārdomas, vai mazināt militāro slodzi un prasības kadetiem, tad Ukrainas pieredze pierādījusi – kadetiem jādod maksimāli daudz, lai, absolvējot akadēmiju, viņi būtu spējīgi, prasmīgi un teicami līderi un vada komandieri NBS vienībās. Tā sarunā ar “Sargs.lv” saka līdzšinējais Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) rektors un Nacionālo bruņoto spēku Mācību vadības pavēlniecības (MVP) komandieris pulkvedis Oskars Kudlis, kurš 20. decembrī šo amatu atstāj. Izskanējusi informācija, ka pulkveža turpmākā militārā karjera plānota komandējošā sastāva virsnieka amatā Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē. Taču pirms tam viņš vēl dosies uz Baltijas Aizsardzības koledžu, kur mācīsies augstākā štāba virsnieka kursā.

O. Kudlis MVP komandiera un NAA rektora amatā tika apstiprināts 2020. gada 15. jūlijā, taču militārās izglītības vide jau bija zināma, jo pirms tam viņš vairākus gadus bijis Nacionālās aizsardzības akadēmijas prorektors.

Mācību vadības pavēlniecība ir spēku veids, kas atbild par NBS militārā personāla un darbinieku individuālo izglītību un apmācību Latvijā organizētajos kvalifikācijas un karjeras kursos, kā arī nodrošina Aizsardzības ministrijas un NBS organizēto starptautisko kursu norisi Latvijā.

Image
Kudlis
Pulkvedis O. Kudlis Mācību vadības pavēlniecības Labklājības centra atklāšanā. Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Tās pakļautībā ir septiņas NBS izglītības iestādes, no kurām lielākā struktūrvienība ir Nacionālā aizsardzības akadēmija. Pārējās ir Instruktoru skola Cēsīs, Kājnieku skola Alūksnē, Jūras spēku mācību centrs Liepājā, Kaujas atbalsta un nodrošinājuma mācību centrs, Sakaru skola un Valodu skola.

Kā stāsta pulkvedis, šie nedaudz vairāk kā divi gadi šajā amatā ir pagājuši ļoti dinamiski. Stāstot par akadēmijas aktualitātēm, viņš uzsver, ka pilnveidotas visas trīs akreditētās bakalaura studiju programmas – Sauszemes spēku, Gaisa spēku un Jūra spēku militārā vadība. Tas darīts, lai sabalansētu kadetu akadēmisko un militāro izglītību.

Image
kadeti
Godinot Brīvības cīņās kritušos 14 Latvijas Kara skolas kadetus, NAA kadeti veic piemiņas skrējienu no Vareļu pieminekļa Jelgavas novadā līdz Ezermalas ielai Rīgā. 2022. gada novembris. Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija.
“Jāatceras, ka kadets jau ir profesionālā dienesta karavīrs un līdzās viņa dienesta pienākumiem viņš vai viņa arī studē, un tas uzliek pienākumus militārajai izglītībai. Tāpēc akadēmijā ieviesti vairāki apmācību moduļi un priekšmeti, lai to uzlabotu,” stāsta pulkvedis O. Kudlis, piebilstot, ka militārie priekšmeti un kaujas apmācība maksimāli pietuvināta vienību, kurās vēlāk nonāks jaunie virsnieki, vajadzībām.
Image
kadeti
NAA kadeti Kaujas izturības kursā, kura laikā topošie virsnieki veic dažādus uzdevumus pastiprinātas slodzes, stresa un noguruma apstākļos. Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija.

Viņš atzīst, ka, ja vēl pirms kara Ukrainā bijušas pārdomas, vai mazināt militāro slodzi un prasības kadetiem, tad Ukrainas pieredze pierādījusi – nedrīkst izlaist nevienu no šiem posmiem, un kadetiem jādod maksimāli daudz, lai, absolvējot akadēmiju, viņi būtu spējīgi, prasmīgi un teicami līderi un vada komandieri NBS vienībās.

“Ir jau pirmās atsauksmes no vienību komandieriem par jauno virsnieku spējām, un šis novērtējums ir augsts. Taču mērķis nekad nebūs sasniegts, jo pieturos pie teiciena, ka izglītība nav mērķis, bet gan ceļš, kas jāiet,” saka pulkvedis O. Kudlis.

Šogad bijis arī rekordliels kadetu kandidātu skaits bakalaura studijām Nacionālajā aizsardzība akadēmijā – 130, un lielākoties tie ir jaunieši- vidusskolu absolventi. Taču Aizsardzības akadēmija piedāvā arī citas studiju iespējas, piemēram, Komandējošā sastāva virsnieka programmu pretendentiem jau ar augstāko izglītību kādā citā jomā. Viņi divu gadu laikā iegūs arī augstāko militāro izglītību ar konkrētu specializāciju un iespēju turpināt studijas aizsardzības akadēmijas maģistra studiju programmā vai papildināt zināšanas karjeras kursos.

Image
kadeti
NAA kadeti "Baltajā naktī". Tas ir komplekss militāro uzdevumu kopums ar mērķi pārbaudīt kadetu kandidātu fizisko un psiholoģisko noturību. Noslēgums notiek lāpu gaismā pie bijušās Latvijas Kara skolas ēkas, kur tiek dots kadeta solījums. Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija
“Virsnieku specializācijas joma noteikti tiks papildināta arī nākamajos gados, lai labāk sagatavotu speciālistus darbam ar dažādām ieroču šķirām. Piemēram, vasaras lauka nometnē pirmā kursa kadeti apgūst lauka kaujas iemaņas un šaušanu, otrā kursa kadetiem jau ļaujam vadīt atsevišķas nodarbības, tādējādi viņi liek lietā pedagoģiskās prasmes, bet vecāko kursu kadeti jau plāno un organizē apmācību, ko arī darīs vienībās pēc absolvēšanas,” saka O. Kudlis.

Turklāt mācībās regulāri piedalās arī karavīri no citām NBS vienībām, kā arī Latvijā izvietotās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas, dodot iespēju topošajiem virsniekiem mācīties vadīt apakšvienību jau starptautiskā vidē. Tāpat kadeti tikuši norīkoti arī reālos mācību uzdevumos, piemēram, sniedzot atbalstu Valsts robežsardzei austrumu robežas uzraudzības pastiprināšanai pagājušā gada migrantu pieplūduma laikā. 

Līdzšinējais NAA rektors novērojis, ka jauno kadetu motivācija kļūt par daļu no Latvijas bruņotajiem spēkiem ir ļoti augsta. Iespējams, tas ir rezultāts tam, ka tagad akadēmija ar jauno kadetu rekrutēšanas pasākumiem nodarbojas pati, un ar topošajiem studentiem iespējams izveidot tiešu dialogu.

Kadetiem četru studiju gadu laikā konkrētus studiju blokus ir iespēja apgūt arī ārzemēs, un starptautiskā sadarbība turpinās arī lektoru apmaiņas programmās starp militārajām augstskolām. Cieša sadarbība izveidojusies, piemēram, ar Austriju, Poliju, Vāciju, Lietuvu, Čehiju un Itāliju.

Tāpat akadēmijā joprojām tiek īstenots 16 nedēļu garš Virsnieka speciālista pamatkurss, kurā aicināti pieteikties augstskolu absolventi, kuri ieguvis akadēmisko vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību tādās specialitātēs kā teoloģija, jurisprudence, psiholoģija, medicīna, farmācija, informāciju tehnoloģijas un kiberdrošība. Jo šo jomu speciālistu papildspēki tiek gaidīti Latvijas bruņotajos spēkos, tostarp Zemessardzē.

Taču pēdējo gadu jauninājums akadēmijā ir Zemessardzes vada komandieru – rezerves virsnieku kurss. Šī kursa dalībnieki 13 mēnešu laikā apgūst vada un rotas līmeņa militārās un akadēmiskās zināšanas un pēc absolvēšanas kļūst par rezerves virsniekiem Zemessardzē. Līdz šim kursu absolvējušo jau vairāk nekā 40 rezerves virsnieku. Plānots šo projektu turpināt, arī kā daļu no iecerētā valsts aizsardzības dienesta.

Image
kadeti
Foto: štvsrž. Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Stāstot par citām NBS Mācību vadības pavēlniecības izglītības iestādēm, O Kudlis uzsver Instruktoru skolas lomu profesionālu instruktoru sagatavošanā, un šajā procesā karavīri apgūst gan nodarbību vadīšanu, gan to izvērtēšanu, lai varētu analizēt sasniegto. Tikmēr Kaujas atbalsta un nodrošinājuma mācību centrs nodrošina apmācības ar NBS jaunajām ieroču sistēmām un transportlīdzekļiem, tai skaitā 6x6 bruņu platformām “Patria”, ko Latvijas armija pamazām iegūst savā autoparkā.

Savukārt Sakaru skola pārorganizējusi savus apmācības kursus, nodrošinot arī kursus IT jomā, tādējādi stiprinot NBS apakšvienību kaujas un komandvadības spējas, piemēram, elektroniskās karadarbības jomā. Bet Kājnieku skolā Alūksnē, kas primāri atbild par jaunkareivju militārās pamatizglītības nodrošināšanu, šis gads bija pakārtots rezerves karavīru pamatapmācības kursu nodrošināšanai. Ņemot vērā sabiedrības lielo pieprasījumu un vēlmi kļūt par rezerves karavīriem, šogad tika realizēti divi šādi kursi – maijā un augustā.

Jau ziņots, ka 20. decembrī plānota MVP komandiera, vienlaicīgi arī NAA rektora maiņas ceremonija. Pulkvedi O. Kudli šajā amatā nomainīs līdzšinējais Nacionālo bruņoto spēku Mācību vadības pavēlniecības štāba priekšnieks pulkvežleitnants Māris Utināns.

Image
Utināns
Pulkvežleitnants Māris Utināns. Foto: NBS Mācību vadības pavēlniecība

M. Utinānam ir pedagoģijas maģistra grāds, savukārt militāro izglītību viņš ieguvis Baltijas Aizsardzības koledžā Igaunijā.

M. Utinānam ir vairāk nekā 20 gadu dienesta pieredze Nacionālajos bruņotajos spēkos, tostarp komandējošā sastāva amatos Sauszemes spēkos. Viņš dienējis arī starptautiskajā operācijā Afganistānā, pildījis pasniedzēja pienākumus Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un Baltijas Aizsardzības koledžā.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem rektoru amatā apstiprina uz četriem gadiem un atbrīvo no amata Ministru kabinets pēc aizsardzības ministra priekšlikuma.

Jau ziņots, ka šī gada novembra beigās Aizsardzības ministrija rosināja valdību pirms amata termiņa beigām mainīt Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektoru pulkvedi O. Kudli, jo, ņemot vērā dienesta intereses, viņa militāro pieredzi un zināšanas, pulkveža turpmākā militārā karjera plānota komandējošā sastāva virsnieka amatā Sauszemes spēkos.

Image
Kudlis
Līdzšinējais NAA rektors un MVP komandieris pulkvedis O. Kudlis piedalās NBS Sakaru skolas karoga pasniegšanas ceremonijā. Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija.

Uz “Sargs.lv” jautājumu, kādu amatu tad vēlāk bruņotajos spēkos ieņems pulkvedis O. Kudlis, viņš atbild, ka vispirms dosies uz vairāku mēnešu mācībām augstākā štāba virsnieka kursā Baltijas Aizsardzības koledžā Igaunijā, un sagaidāms, ka pulkveža nākamā dienesta vieta būs Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigādē.

“Mehanizētā kājnieku brigāde ir bijusi mana vienība daudzus gadus. Esmu bijis gan vada, gan rotas komandieris, gan bataljona komandieris, tāpat arī štāba virsnieks. Vienība noteikti pēdējos gados mainījusies, taču tā nebūt man nav sveša. Domāju, ka mana līdzšinējā pieredze MVP komandiera un NAA rektora amatā palīdzēs turpmāko pienākumu, kas nu man tiks uzticēti brigādē, izpildē,” rezumē pulkvedis O. Kudlis.

Dalies ar šo ziņu