Valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīri Latvijā, kuri dienestam būs pieteikušies brīvprātīgi, saņems gandrīz divas reizes augstāku finansiālo nekā viņu kolēģi Somijā, Igaunijā un Lietuvā, liecina Aizsardzības ministrijas apkopotā informācija. Portāls "Sargs.lv" nolēma noskaidrot, cik lielas ir karavīru obligātā dienesta kompensācijas kaimiņvalstīs, cik ilgs ir dienests un cik daudz pilsoņu ik gadu uzsāk pildīt savu pienākumu pret valsti.
Plānots, ka Latvijā pirmais VAD karavīru iesaukums dienestu uzsāks šī gada 1. jūlijā. Tam Latvijas pilsoņi var pieteikties brīvprātīgi, savukārt no 2024. gada 1. janvāra – dienests kļūs obligāts. Tādējādi iztrūkstošais personāls tiks iesaukts.
Jāatzīmē, ka arī otrajam iesaukumam Latvijas pilsoņi primāri aicināti pieteikties brīvprātīgi. Taču, ja brīvprātīgo VAD karavīru skaits būs nepietiekams, iztrūkstošos topošos karavīrus vecumā no 18 līdz 19 gadiem paredzēts iesaukt, nosūtot lēmumu par iesaukšanu dienestā uz iesaucamās personas elektronisko pastkasti, vai deklarēto dzīvesvietu.
Kā noskaidroja portāls "Sargs.lv" Latvijas piedāvājums VAD karavīriem ir dāsnākais, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, kurās pastāv līdzīga veida obligātais dienests.
Latvijā Iesaukumam būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Tāda pati vecuma amplitūda ir noteikta Igaunijā, Somijā tiek iesaukti vīrieši līdz 30 gadu vecumam, bet Lietuvā no 18 - 23 gadu vecumam. Tāpat kā Latvijā, arī Somijā, Igaunijā un Lietuvā sievietes obligātajam dienestam var pieteikties brīvprātīgi.
Plānots, ka Latvijā valsts aizsardzības dienesta ilgums būs 11 mēneši. Visīsākais dienesta ilgums – 9 mēneši ir Lietuvā. Igaunijā, atkarībā no vienības un karavīra specialitātes tas svārstās no 8-11 mēnešiem, bet Somijā no 6-12 mēnešiem.
Latvijas gadījumā Valsts aizsardzības dienesta likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones – sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.
Pirmajam Valsts aizsardzības dienesta iesaukumam topošie karavīri var pieteikties brīvprātīgi, zvanot uz tālruni 67072793, rakstot uz e-pastu vadklustikaravirs [dot] lv, vai doties uz Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centru Krustabaznīcas ielā 9, Rīgā. Kandidātu pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam plānota līdz 15. maijam.
Tāpat aicinām iedzīvotājus sekot Aizsardzības ministrijas un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem sociālajos tīklos “Facebook”, “Twitter”, “Instagram”, “TikTok” un “YouTube”.