"Sargs.lv" gada apskats: Zemessardzes 3. Latgales brigādes paveiktais un plāni 2025. gadam

NBS
Sargs.lv
Zemessardzes 3. Latgales brigāde militāro mācību “Namejs 2022” ietvaros Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija
Foto: Zemessardzes 3. Latgales brigāde militārajās mācībās “Namejs 2022” / Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Šis gads Zemessardzes 3. Latgales brigādei bijis piepildīts, īpaši runājot par infrastruktūras attīstību. Atklāts Zemessardzes 55. kājnieku bataljona bāzes komplekss un uzsākti vairāki būtiski būvniecības darbi visās brigādes vienībās un infrastruktūras objektos. Vienības zemessargi un karavīri arī aktīvi piedalījušies militārajās mācībās un, neskatoties uz nepārtraukto apmācību procesu, aktīvi iesaistījušies Latvijas austrumu robežas stiprināšanas darbos. Tāpat šogad turpināta brigādes apbruņošana. Savukārt nākamgad uzsvars tiks likts uz valsts aizsardzības dienesta karavīru uzņemšanu un apmācību, kā arī Baltijas aizsardzības līnijas izbūvi. Par šogad paveikto un nākamā gada plāniem sarunā ar “Sargs.lv” stāsta Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Vizulis.

Brigādes komandieris stāsta, ka šogad īpašs uzsvars likts uz infrastruktūras attīstību. Infrastruktūras projektēšanas un būvniecības darbi veikti visās Zemessardzes 3. Latgales brigādes vienībās un infrastruktūras objektos. Šis process turpināsies arī nākamajos gados.

Konsekventi turpināta poligona “Meža Mackeviči” attīstība. Šogad pabeigti ceļa un tilta pāri Puskas upi izbūves darbi.

Image
Zemessargi militārajās mācībās
Zemessardzes 3. Latgales brigādes arhīvs
“Mums ir patiess prieks par to, ka varam izmantot savu infrastruktūru un neesam vairs apgrūtinājums pašvaldībai, tāpat arī netraucējam civiliedzīvotājiem ar mūsu tehnikas un personāla pārvietošanos. Vienlaikus esam pateicīgi gan pašvaldībai, gan iedzīvotājiem par sapratni un līdzšinējo sadarbību,” saka pulkvedis.

Nākamgad poligonā “Meža Mackeviči” plānots pabeigt 300 metru šautuvju un granātas mešanas laukuma izbūves darbus, tāpat plānots uzsākt mobilo platformu ieroču šautuves izbūves darbus, attīstot un pilnveidojot spēju šaut ar smagajiem ieročiem, kas ir Zemessardzes rīcībā.

Aizkrauklē šī gada septembrī atklāts Zemessardzes 55. kājnieku bataljona bāzes komplekss, kurā izvietotas plašas telpas bataljona štābam un apmācībām, trenažieru zāle, administratīvās un atpūtas telpas, kā arī nojumes autotransportam, bruņojuma un munīciju noliktavas. Līguma ietvaros veikti arī vairāku laukumu, kanalizācijas, ūdensapgādes, siltumapgādes un elektroapgādes komunikāciju izbūves darbi.

“Militārā bāze ir īpaša ar to, ka atbilst visām mūsdienu prasībām un spēj nodrošināt bataljona pilnvērtīgu uzdevumi izpildi, lai personāls var labi justies un pildīt savus dienesta pienākumus,” uzsver brigādes komandieris.

Runājot par militāro bāzi “Lūznava”, kur 2025. gada vasarā plānots uzsākt valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīru apmācību, pulkvedis stāsta, ka arī tur notiek būvniecības darbi, lai bāzē pienācīgi varētu uzturēties Zemessardzes 36. kaujas atbalsta bataljona profesionālā dienesta karavīri, gan sagatavotu telpas VAD karavīru uzņemšanai. Pašlaik turpinās darbi pie kazarmu kapitālā remonta un ēdnīcas ēkas izbūves.

Norit būvniecības darbi arī pie jaunas militārās bāzes izveides Zemessardzes 56. kaujas nodrošinājuma bataljonam.

Daloties par vienības karavīru un zemessargu dalību šā gada militārajās mācībās, pulkvedis norāda, ka dienests Zemessardzē ietver vairākas fāzes. Tā ir pamatapmācība, individuālā apmācība, speciālistu apmācība, kolektīva apmācība un daudz neplānotu un nespecifisku uzdevumu. “Šīm visām fāzēm ir jāiziet cauri, lai sagatavotos valsts aizsardzības uzdevumu veikšanai un spētu pilnvērtīgi piedalīties un pildīt uzdevumus ikgadējas visaptverošas valsts aizsardzības mācībās “Namejs”,” viņš skaidro.

Image
Mācības "Namejs" Latgalē / Gatis Dieziņš / Aizsardzības ministrija
Mācības "Namejs" Latgalē /Foto: Gatis Dieziņš / Aizsardzības ministrija

No 3. septembra līdz 8. oktobrim visā Latvijā notika Nacionālo bruņoto spēku (NBS) organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”. To ietvaros septembrī brigāde veica trīs dienu ilgas mobilizācijas mācības, kuru laikā tika pārbaudīta mobilizācijas mehānismu darbība to tālākai pilnveidošanai.

Tāpat “Namejs 2024” laikā, sadarbībā ar Valsts robežsardzi, brigāde turpināja veikt valsts pierobežas stiprināšanas pasākumus. Iegādātie pretmobilitātes materiāli tika izvietoti apvidū, prioritāri ceļu bloķēšanai, tāpat īstenota Valsts robežsardzes robežkontroles punktu un robežsardzes nodaļu infrastruktūras nostiprināšana ar fortifikācijām.

Image
Turpinoties Austrumu robežas nostiprināšanas darbiem, Zemessardzes 3. Latgales brigādes inženieri sāk pārrakt ceļu un izvietot šķēršļus pie tā sauktā “draudzības kurgāna”
Turpinoties Austrumu robežas nostiprināšanas darbiem, Zemessardzes 3. Latgales brigādes inženieri sāk pārrakt ceļu un izvietot šķēršļus pie tā sauktā “draudzības kurgāna”/Foto: štvsrž. Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

“Namejs 2024” laikā 3. Latgales brigāde sadarbojās ar atbildības teritorijā esošajām Civilās aizsardzības komisijām, Iekšlietu ministrijas struktūrvienībām, NMPD un komersantiem, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā. 

Neskatoties uz nepārtraukto apmācību procesu, kopš agra pavasara vienība aktīvi iesaistījusies atbalsta sniegšanā iekšlietu nozarei, izbūvējot trūkstošos žoga posmus uz Latvijas – Krievijas robežas. Tāpat, ciešā sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un NBS Apvienoto štābu, aktīvi notiek arī Baltijas aizsardzības līnijas plānošanas un izbūves darbi, lai stiprinātu Baltijas un NATO austrumu robežu.

“Robežas stiprināšana, pirmkārt, dod skaidru signālu, ka mēs atturam, ka mēs iestājamies un aizstāvēsim pirmo centimetru savas zemes. Tie ir mājasdarbi, kas ir jāizdara!”
Zemessardzes 3.Latgales brigādes komandieris
pulkvedis Gunārs Vizulis

Brigāde arī sagatavo karavīrus dalībai miera uzturēšanas operācijā Kosovā, kur Latvija piedalās ar vieglo kājnieku rotu, kas ir integrēta ASV vadītajā daudznacionālajā bataljonā un veic patrulēšanu, savu spēku aizsardzību, kaujas spēju uzturēšanu, kā arī ātrās reaģēšanas spēku uzdevumu izpildi.

Šogad uzturēta vienības cieša sadarbība ar Lietuvas Nacionālās aizsardzības brīvprātīgo spēkiem (NDVF). “Viņi brauc un piedalās mācībās Latvijā un tieši tāpat mēs braucam pie viņiem. Tāpat strādājam kopā ar Daudznacionālo divīziju – Ziemeļi (MND-N) un esam pateicīgi par iespēju dalīties pieredzē un attīstīties kopā plecu pie pleca ar sabiedrotajiem, stiprinot mūsu valsts aizsardzības spējas un NATO kolektīvo aizsardzību,” norāda brigādes komandieris.

Image
Latgales brigādes zemessargs
Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Tāpat šī gada februārī piecu gadu valsts aizsardzības dienestu Zemessardzē uzsāka 21 Latvijas pilsonis, kas dienestam pieteicās brīvprātīgi. Piecu gadu valsts aizsardzības dienests Zemessardzē tika realizēts arī Zemessardzes 3. Latgales brigādes 36.kaujas atbalsta bataljonā. VAD karavīri šogad apguva militārās pamatapmācības kursu trīs nedēļu garumā mācību poligonā “Meža Mackeviči” un tika iesaistīti arī visaptverošas valsts aizsardzības mācībās “Namejs”. Jaunieši dienestu Zemessardzē pildīs kopumā piecus gadus, ik gadu apmācībā piedaloties ne mazāk kā 28 dienas. Apmācības norisināsies nedēļas nogalēs, pilna cikla nometnēs, kā arī militārās specialitātes apmācībā.

Valsts aizsardzības dienesta karavīru skaits strauji pieaug, un no nākamā gada vasaras 11 mēnešu dienestu varēs iziet arī Latgalē, militārajā bāzē “Lūznavā”. Daudziem jauniešiem tā būs iespēja dienēt tuvāk mājām. Pilna laika Valsts aizsardzības dienesta karavīru uzņemšana un apmācība ir viens no nākamā gada brigādes 2025. gada projektiem.

Pulkvedis G. Vizulis atzīmē arī, ka nākamgad turpināsies vieglo kājnieku spējas, lai nodrošinātu zemessargus ar atbilstošu individuālo un kolektīvo ekipējumu, attīstīšana, kā arī vienību apbruņošana ar “Patria” 6x6 bruņumašīnām, kas stiprina brigādes mobilitātes un pašaizsardzības spējas. Brigāde arī saņēmusi bezpilota lidaparātus (BPLA), un turpinās arī šo spēju ieviešana visās vienībās, tāpat notiek pretgaisa aizsardzības stiprināšanas pasākumi.

Image
Latvijā ražotās “Patria” 6x6 bruņumašīnas nodošana Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem/
Latvijā ražotās “Patria” 6x6 bruņumašīnas nodošana Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem/Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Pulkvedis izceļ arī inženieru spēju stiprināšanu, kas paralēli gada apmācību plānam un paredzētajiem uzdevumiem ir veikuši žoga un Baltijas aizsardzības līnijas izbūves darbus.

Tāpat turpināsies darbi arī pie Baltijas aizsardzības līnijas izbūves. Tāpat turpināsies darbi pie visiem iepriekš uzsāktiem projektiem un kaujas spēju stiprināšanas.

Dalies ar šo ziņu