Ja Eiropas Savienība (ES) vēlas nopietni uzņemties rūpes par Eiropas drošību, tai jāsāk ar Eiropas valstu ārējās robežas izbūves finansēšanu Latvijā, Lietuvā un Polijā, kuras šobrīd ir pakļautas Baltkrievijas īstenotajam hibrīduzbrukumam, tā Varšavas drošības forma paneļdiskusijā par Eiropas Savienības pašreizējo un turpmāko lomu drošības un aizsardzības stiprināšanā sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Viņš arīdzan atzīmēja – ES dalībvalstis joprojām atsakās saskatīt draudus, kas nāk no Austrumiem, lai gan Eiropas Savienības interesēs būtu stiprināt attiecībās ārpus ES un NATO, tostarp Ukrainu.
Ministrs uzsvēra, ka Eiropa arvien vairāk saskaras ar izaicinājumiem no tādām valstīm kā Krievija, Ķīna, kā arī starptautisko organizāciju noliegumu, zaudējot spējas rast risinājumus kā pašu spēkiem aizsargāt savu kontinentu. Tāpat Eiropas Savienība neizprot situācijas nopietnību, kas pašreiz norisinās uz Latvijas, Lietuvas un Polijas ārējām robežām ar Baltkrieviju, kur nākas saskarties ar reāliem Lukašenko režīma īstenotiem hibrīduzbrukumiem.
Viņš arī atzina, ka ES dalībvalstis, īpaši Vācija, atsakās ieraudzīt un atzīt galvenos draudus Eiropas drošībai, kas nāk no Austrumiem, atsakoties pārdot bruņojumu Ukrainai. Lai arī Ukraina nav nedz Eiropas Savienības, nedz NATO dalībvalsts, tā, karojot ar Krieviju savas valsts austrumos, attur uzbrukumu NATO un ES dalībvalstīm.
Viņš arī uzsvēra nepieciešamību sadarboties ar Lielbritāniju un tās lomu Eiropas drošība, neskatoties uz to, ka tā vairs nav savienības dalībvalsts. Ministrs arī atzīmēja nepieciešamību stiprināt attiecības ar valstīm ārpus ES un NATO, piemēram, Ukrainu, kurai ir ļoti būtiska loma reģiona drošībā.
Tāpat Eiropas Savienībai vajadzētu sekot ASV, Lielbritānijai, Austrālijai un Jaunzēlandei, paplašinot sadarbību arī Klusajā okeānā. “Mūsu drošība kontinentā lielā mērā ir atkarīga no mūsu atbildības citos reģionos. Un tas reģions šobrīd ir Klusais okeāns,” viņš teica.
Ne mazāk būtiski, protams, ir visus draudus Eiropai uztvert nopietni, tomēr jāņem vērā, ka draudi Vidusjūrā ir citādākas dabas, kuriem nepieciešami citādāki resursi, nekā Austrumeiropā vai Ziemeļeiropā. Eiropas Savienībai vajadzētu kalpot kā ideju veicinātajam, bet tam nepieciešami resursi, un daudzām valstīm to nav.