Šodien, 28. aprīlī, Saeima pieņēma lēmumu par Nacionālo bruņoto spēku dalību ANO starptautiskajā operācijā “United Nations Truce Supervision Organization” (UNTSO)” uz laiku līdz 2024. gada 1.maijam.
Atsaucoties UNTSO misijas komandiera aicinājumu deleģēt Latvijas pārstāvi komandiera biroja vadītāja amatam, sākot ar 2022. gada 1.maiju misijas štābā Jeruzalemē, Izraēlā dienesta pienākumus veiks viens štāba virsnieks.
Atkarībā no drošības situācijas un operācijas vajadzībām nākotnē Aizsardzības ministrija, ja nepieciešams, var izskatīt iespēju palielināt Nacionālo bruņoto spēku kontingentu šajā misijā.
Starptautiskās miera uzturēšanas operācijas mērķis ir atjaunot un uzturēt starptautisko mieru un drošību, kā arī atturēt no agresijas vai citiem miera pārkāpumiem. Tajā iesaistītajam personālam nav tiesību piedalīties karadarbībā, izņemot gadījumus, kad tas nepieciešams pašaizsardzības nolūkā, teikts lēmuma projekta anotācijā.
UNTSO militārie novērotāji uzturas Tuvajos Austrumos, lai uzraudzītu pamieru, tā līgumus, novērstu atsevišķu incidentu saasināšanos un palīdzētu citām ANO miera uzturēšanas operācijām reģionā.
UNTSO ir pirmā ANO izveidotā miera uzturēšanas misija, kas tika izveidota pamatojoties uz 1948. gada 29. maijā ANO Drošības padomes rezolūcijā Nr. 50 izteikto aicinājumu pārtraukt karadarbību Palestīnā un lēmumu, ka pamieru jāuzrauga ANO starpniekam ar militāro novērotāju grupas palīdzību.
Latvija ir izvirzījusi savu kandidatūru 2025. gadā paredzētajās vēlēšanās uz ANO Drošības padomes nepastāvīgā locekļa vietu laikā no 2026. līdz 2027. gadam, un izšķirošs faktors iespējai iegūt nepatstāvīgā locekļa vietu ANO Drošības padomē ir ieguldījums ANO miera uzturēšanas misijās.
Latvija sniedz savu ieguldījumu ANO miera uzturēšanā jau kopš 2016. gada, piedaloties ANO vadītajā stabilizācijas misijā Mali “MINUSMA”. Līdz ar atbalstu šai misijai tiek stiprinātas ANO pozīcijas Mali un reģionā kopumā, lai nodrošinātu mieru, īstenotu samierināšanas procesu, aizsargātu civiliedzīvotājus un veicinātu cilvēktiesību ievērošanu, kā arī novērstu krīzes eskalāciju kaimiņu valstīs.
ANO sistēmas ietvaros Latvija ir bijusi ievēlēta tādās nozīmīgās ANO struktūrās kā, piemēram, Cilvēktiesību padome, Ekonomisko un sociālo lietu padome un Sieviešu statusa komisija. Latvija ir pieteikusi savu kandidatūru dalībai ANO Miera veidošanas komitejā 2022. gadā. Savukārt turpmākajai piecgadei Latvija izvirzījusi mērķi kļūt par ANO Drošības padomes dalībvalsti 2026.–2027. gadā.
ANO ir pirmā globālā organizācija, kurai Latvija pievienojās uzreiz pēc neatkarības atgūšanas – 1991. gada 17. septembrī. Šajā dienā pie ANO mītnes Ņujorkā, ASV, svinīgā ceremonijā mastā tika pacelti triju Baltijas valstu karogi, tādējādi simbolizējot Baltijas valstu atgūto neatkarību, suverenitāti un pilnvērtīgu atgriešanos starptautiskajā apritē.