No piektdienas, 5. jūlija, līdz sestdienai, 6. jūlijam, aizsardzības nozares vadība un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji piedalīsies sarunu festivālā “Lampa” Cēsīs, kur Aizsardzības ministrijas “Drošajā teltī” notiks diskusijas par aizsardzības nozares tēmām un aktualitātēm.
Piektdien, 5. jūlijā, pulksten 15.00 sarunas “Drošajā teltī” tiks uzsāktas ar diskusiju par valsts aizsardzības dienestu “Iesaukums valsts aizsardzības dienestā – ieguvums vai zaudēts laiks?”. Ar savu pieredzi par valsts aizsardzības dienestu dalīsies Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku 2. mehanizētā kājnieku bataljona virsseržants galvenais virsseržants Pēteris Muižnieks, valsts aizsardzības dienesta absolventi – Krišjānis Kaļāns un Makss Hilmens, Štāba bataljona valsts aizsardzības dienesta karavīrs Amanda Bekere, kā arī Aizsardzības ministrijas valsts aizsardzības dienesta departamenta direktors Vitālijs Rakstiņš. Sarunu moderēs Zemessardzes 27. kājnieku bataljona civilmilitārās sadarbības speciāliste Solveiga Leitlande.
Dienas turpinājumā, no pulksten 16.30, Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Dr. sc. pol. Toms Rostoks vadīs diskusiju “Kā sagatavoties karam?”. Sarunā par to, ko mēs varam darīt jau šodien, lai stiprinātu valsts kopējo drošību, piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku vecākais eksperts starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos Elmārs Pļaviņš, Latvijas Platforma attīstības sadarbībai direktore Inese Vaivare un Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.
Sarunu festivāla pirmā diena “Drošajā teltī” noslēgsies ar diskusiju “Pasaules ģeopolitiskie satricinājumi un to ietekme uz Latvijas drošību”, kas sāksies pulksten 18.00. Par pasaules ģeopolitisko notikumu ietekmi uz Latvijas drošību diskutēs Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Dr. sc. pol. Toms Rostoks, Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns un Austrumeiropas politikas pētījumu centra direktors, Rīgas Stradiņa universitātes lektors Māris Cepurītis. Sarunu moderēs aizsardzības nozares ziņu portāla “Sargs.lv” redaktors Kārlis Roķis.
Festivāla otrā diena sestdien, 6. jūlijā, sāksies no pulksten 12.00, kad “Drošajā teltī” notiks diskusija “Vai esam gatavi kiberkaram?”, kurā tās dalībnieki pārrunās Latvijas gatavību apdraudējumiem kibertelpā. Sarunā piedalīsies kiberdrošības un digitālās politikas eksperte Ieva Ilvesa, CERT.LV kiberdrošības eksperts Kārlis Svilāns, datorzinātņu doktore Baiba Apine un Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības komandieris, majors Ronalds Mandelis, bet to vadīs Ārlietu ministres padomnieks drošības un sabiedrības noturētspējas jautājumos Tomass Pildegovičs.
Vienlaikus sarunu festivāla apmeklētājiem būs iespēja iepazīt un izmēģināt jauno interaktīvo kāršu spēli “Kiber-cietoksnis”. Tās mērķis ir informēt par kiberhigiēnas un kiberpratības nozīmību mūsdienās. Spēli plānots prezentēt abās festivāla norises dienās, sniedzot izpratni par kiberdrošību neformālā veidā.
Savukārt no pulksten 13.30 “Drošajā teltī” festivāla apmeklētāji ir aicināti uz diskusiju “NATO 75 – senils vai pieredzes stiprināts?”, kurā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts, Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošā pētniece Žaneta Ozoliņa, kā arī Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks NATO Māris Riekstiņš. Diskusiju moderēs organizācijas “Sievietes drošībai” valdes priekšsēdētāja un Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga.
Dienas turpinājumā, no pulksten 15.00, “Drošajā teltī” diskusijā “Tehnoloģijas mūsdienu karalaukā” sarunas dalībnieki apspriedīs jauno tehnoloģiju ietekmi un pielietojumu aizsardzības nozarē un Nacionālo bruņoto spēku spējās. Diskusiju vadīs Latvijas Drošības un aizsardzības industrijas federācijas vadītāja Elīna Egle, savukārt dalībnieku vidū būs Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Švinka, “UniLab” vadītājs un “Commercialization Reactor Fund” valdes loceklis Andris Baumanis, Latvijas Universitātes profesors Mārcis Auziņš, uzņēmuma “Patria Latvia” izpilddirektors Uģis Romanovs, kā arī uzņēmuma “Edge Autonomy” biznesa attīstības vadītājs Guntars Jākobsons.
No pulksten 16.30 politologa Anda Kudora vadībā “Drošajā teltī” notiks diskusija “Manipulēta vēsture: politikas ierocis un drauds valsts drošībai”, kurā tiks skaidrots, cik svarīgas ir vēstures zināšanas un kā kara gaitu var ietekmēt “alternatīvā” vēsture. Sarunā piedalīsies Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece Ieva Bērziņa, Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs Dr. Rihards Bambals, vēstures doktors Kaspars Zellis, Latvijas Okupācijas muzeja publiskās vēstures nodaļas vadītājs, vēstures doktors Gints Apals.
Festivāla noslēgumā, no pulksten 18.00, par godu Latvijas armijas 105. gada dienai notiks diskusija par Latvijas armijas vēsturi “Latvijas armijas izveidošana”, kurā piedalīsies Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris no 1994. līdz 1998. gadam atvaļinātais pulkvedis Juris Dalbiņš, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris no 2003. līdz 2006. gadam viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots, Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba Operatīvās plānošanas departamenta priekšnieks pulkvedis Raivis Melnis, kā arī Dr. Hist. Ēriks Jēkabsons.
Vienlaikus 5. un 6. jūlijā diskusiju laikā pie telts būs pieejama militārās tehnikas izstāde. Festivāla dalībniekiem būs iespēja tuvumā apskatīt Patria 6x6 bruņumašīnu un NATO daudznacionālās kaujas grupas Latvijā Kanādas un Slovēnijas bruņoto spēku militāros transportlīdzekļus LAV 6 un PERUN.
Tāpat interesenti 6. jūlijā no pulksten 16.00 pie “Drošās telts” varēs tikties ar Zemessardzes štāba virsnieku majoru Jāni Slaidiņu, kurš rīkos atkārtotu ziedojumu akciju, piedāvājot apmaiņā pret ziedojumu Ukrainas bruņotajiem spēkiem, saņemt grāmatu “No Krimas līdz Marinkai”.
Visām “Drošās telts” diskusijām 5. un 6. jūlijā varēs sekot līdzi tiešsaistē Nacionālo bruņoto spēku “YouTube” kanālā “Latvijas armija”, kā arī Aizsardzības ministrijas un Latvijas armijas kontos sociālajā tīklā “Facebook”.
Festivāls “Lampa” ir liela mēroga iniciatīva, atvērta platforma, kuras saturu veido vairāk nekā 300 organizācijas un aktīvi indivīdi, kopīgiem spēkiem radot vietu, kur brīvā, nepiespiestā gaisotnē apmainīties ar viedokļiem, un cieņpilnā veidā diskutēt par sabiedrībā aktuālām tēmām. Ieeja festivālā ir bez maksas.