Pētījums: trūkumi likumdošanā veicina vēlēšanu rezultātu ietekmēšanu no ārpuses

Pasaulē
Sargs.lv/ForeignPolicy
vēlēšanas
Foto: Foto: AFP/Scanpix

Ziņojums liecina, ka Krievija, Ķīna un citas valstis ir iztērējušas vairāk nekā 300 miljonus ASV dolāru, lai ietekmētu demokrātiskos procesus desmitiem valstu visā pasaulē, ziņo domnīca “German Marshall Fund”.

Ietekmēšana veikta ne tikai un vienīgi ar kiberuzbrukumiem un dezinformāciju. Krievija, Ķīna un citi autoritārie režīmi izmantojuši trūkumus valstu likumdošanā, lai caur nevalstiskajām organizācijām, uzņēmumiem – čaulas veidojumiem un citiem avotiem iepludinātu naudu ietekmes iegūšanai vismaz 33 valstīs.

Šādi mēģinājumi ievērojami pieauguši pagājušās desmitgades laikā – 80% gadījumu notikuši laikā kopš 2016. gada, kad pieaugumu deva plaša iejaukšanās 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās.

Lielākajā daļā gadījumu uzbrucējvalsts izmantojusi trūkumus upurvalsts likumdošanā. Pēc ziņojuma autoru domām, ASV nav neko daudz mainījusi šajos trūkumos, tādējādi saglabājot veidus, kā iepludināt naudu pirms ASV Prezidenta vēlēšanām šī gada novembrī.

Jošs Rūdolfs, viens no pētījuma autoriem, uzsver - nauda iepludināšana ir tikpat bīstama kā iejaukšanās informācijas telpā, dezinformācija un kiberuzbrukumi.

Jau iepriekš ziņots, ka šī gada februārī ziņojumā ASV Kongresam, ASV izlūkdienestu pārstāvji informēja, ka kopš 2016. gada Krievija ir uzlabojusi un paplašinājusi veidus, kā iejaukties vēlēšanās, lai radītu šaubas amerikāņu vidū par vēlēšanu sistēmas leģitimitāti.

Dalies ar šo ziņu