Uz Zemes drīzumā nogāzīsies Krievijas spiegošanas satelīta makets

Pasaulē
Sargs.lv/Daily Mail
Krievijas kosmosa nesējraķete "Angara"
Foto: Foto: TASS/Scanpix

Jau drīzumā atpakaļ uz zemes nogāzīzies Krievijas jaunākais militārās izlūkošanas satelīta makets, ar kura palaišanu zemes orbītā šonedēļ lielījās Krievijas bruņoto spēku vadība un Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos", vēsta britu laikraksts “Daily Mail”.

Par iemeslu gaidāmajai satelīta maketa avārijai uzskatāms Krievijas smagās nesējraķetes "Angara" A-5 un kravas kuģa "Persei" darbības traucējums.

Ar šo raķeti pirmdien no Pleseckas kosmodroma tika palaists satelīts, taču neatkarīgi eksperti uzskata, ka satelīts varētu nogāzties jau tuvāko nedēļu laikā.

Krievijas smagajai nesējraķetei “Angara A-5” nākamo gadu laikā būs svarīga loma Krievijas ambīcijās izvietot zemes orbītā mūsdienīgus spiegošanas un ieroču tēmēšanas navigācijas sistēmas. Tāpat šo raķeti plānots izmantot Krievijas misijās uz Mēnesi.

Šajā lidojumā raķete “Angara” un kravas kuģis “Persei” pirmo reiz tika izmantoti kā satelīta maketa nesēji.

Lai gan pašas nesējraķetes lidojumus noritēja nevainojami, problēmas radās ar kravas kuģi “Persei” 12 minūtes pēc atdalīšanās no nesējraķetes. Tas nozīmē, ka spiegošanas satelīta makets nemaz nesasniedza vajadzīgo orbītu.

Krievijas laikraksts “Moskovskij Komsomoļec” raksta, ka 20 tonnu smagā nekontrolējamā kravas kuģa “Persei” atliekas uz zemes varētu nogāzties tuvāko divu nedēļu laikā.

Nedz Krievijas bruņoto spēku vadība, kas bija atbildīga par satelīta maketa palaišanu, nedz Krievijas kosmosa aģentūras vadība savus komentārus par misijas izgāšanos.

Krievijas tīmekļa laikraksts “Kosmolenta” vēsta, ka nesējkuģa “Persei” izmēģinājumos veiksmīgi strādājuši visi pieci dzinēji, tomēr kosmosa misijas laikā problēmas radušās otrajā dzinējā. Tas noveda pie situācijas, ka satelīta makets palika visai zemā orbītā, tādējādi tuvāko dažu nedēļu laikā gaidāma tā nogāšanās atpakaļ uz Zemes.

Šī izgāšanās ir uzskatāma par pirmo liela mēroga negadījumu Krievijas kosmosa aģentūras “Roskosmos” darbībā pēdējo trīs gadu laikā. Ja uz nesējraķetēm būtu uzmontēti īsti satelīti, tie noteikti tiktu zaudēti.

Kā vēsta “Kosmolenta”, šis negadījums pierāda, ka iepriekšējo gadu laikā “Rokosmos” spēja nogādāt satelītus kosmosā sekmīgi tikai pateicoties vecu, ilgtermiņā pārbaudītu tehnoloģiju izmantošanai. Taču, līdz ko tika ieviesta jauna kravu nogādes tehnoloģija, sekoja nenovēršamas kļūmes.

Arī zinātniskais žurnāls “N+1” par nu jau kārtējo Krievijas kosmosa nozares izgāšanos nav saņēmis atbildi no šī projekta vadošās iestādes – Krievijas aizsardzības ministrijas.

Vienlaikus “Daily Mail” atgādina, ka šonedēļ, īsi pēc raķetes palaišanas Krievijas kosmosa aģentūras “Roskosmos” vadītājs un tuvs Krievijas autoritārā prezidenta Vladimira Putina sabiedrotais Dmitrijs Rogozins sociālās saziņas vietnē “Twitter” pauda apsveikumus saistībā ar “sekmīgo nesējraķetes “Angara”  startu”.

Savā ierakstā gan viņš piebilda, ka jāvēro, kā darbosies kravas kuģgis  “Persei”, ko izstrādājis Krievijas kosmosa nozares uzņēmums “Energia Rocket”.

Tikmēr “Moskovskij Komsomoļec” ziņo, ka kravas kuģa neveiksmīgo lidojumu ar Krievijas spiegošanas satelīta maketu fiksējusi arī Ziemeļamerikas pretgaisa aizsardzības sistēma NORAD.

“Pēc visiem parametriem šis objekts atgādina kravas kuģi “Persei”, kas kopā ar kravu ir iestrēdzis zemajā Zemes orbītā. Ja tas tā ir, tad šis 20 tonnu smagais kravas kuģis, kas šobrīd lido virs mūsu galvām, agri vai vēlu nokritīs. Labi, ja tas notiktu virs Klusā okeāna,” vēsta laikraksts.

Lai gan gaidāms, ka lielākā daļa kravas kuģa atlūzu varētu sadegt ienākot Zemes atmosfērā, daļa no tām pilnībā nesadegs.

“Tas nozīmē, ka aktuāls ir jautājums – kur kritīs šīs atlūzas,” raksta “Moskovskij Komsomoļec”.

Savus komentārus laikrakstam par to nesniedza arī Krievijas kosmosa aģentūra, norādot, ka šis bijis Krievijas bruņoto spēku vadīts lidojums.

Dalies ar šo ziņu