Lielbritānija mudina NATO rīkoties proaktīvāk Arktikas reģionā, kur savus spēkus arvien vairāk izvieto agresorvalsts Krievija, vēsta ASV aizsardzības izdevums "Defense News".
Lielbritānijas valdība publiskojusi tās stratēģiju kā rīkoties Eiropas tālajos Ziemeļos, kad klimata sasilšanas dēļ tajā pamazām sāk izkust ledāji. Šī nostāja publiskota 29. martā.
Šo dokumentu Lielbritānijas valdība publicējusi vien dažas dienas pirms NATO mācību “Cold Response” noslēguma, kas norit Norvēģijā aiz polārā loka. Šajās mācībās piedalās 30000 karavīru no 27 NATO dalībvalstīm un partnervalstīm. To laikā tiek pārbaudīta NATO spēku spēja sniegt atbalstu un pastiprinājumu vietējiem spēkiem.
Lai gan Lielbritānijai pašai nepieder teritorijas Arktikā, tā ir viena no lielākajiem mācību dalībniekiem, nosūtot uz tām aviācijas bāzes kuģi “HMS Prince of Wales”, kas ir viens no diviem jaunākā modeļa Lielbritānijas Karalisko jūras spēku lidmašīnu bāzes kuģiem.
Arktikas reģiona nozīmi Lielbritānijas drošības arhitektūrā iezīmēja arī Lielbritānijas aizsardzības sekretārs Bens Volless.
Jau iepriekš Lielbritānijas aizsardzības sekretārs bija brīdinājis, ka Arktika kļūst par arēnu militārajai sāncensībai, kas atstāj tiešu ietekmi uz Apvienotās karalistes drošības situāciju.
Jaunais stratēģiskais dokuments, kuram dots nosaukums “Apvienotās karalistes aizsardzības ieguldījums Tālajos ziemeļos”, mudina aliansi palielināt un uzlabot savas militārās spējas darbībai šajā reģionā, ja tas būtu nepieciešams.
B. Volless pamatoja nepieciešamību pēc militāro spēju palielināšanas karadarbībai Arktikas reģionā. Lai gan vēsturiski šajā reģionā spriedze bijusi zemā līmenī, iespējams, šis stāvoklis nākotnē varētu mainīties.
“Ledāju kušana Arktikā rada gan draudus, gan jaunas iespējas. Krievija savu pozīciju nostiprināšanai šajā reģionā izvēlējusies pieaugošu militarizāciju. Ķīna virza pašas izstrādāto "Polārā zīda ceļa" ideju, attīstot infrastruktūru ar dubultās nozīmes pielietojumu,” viņš brīdināja.
“Ņemot vērā, ka pieeja šim reģionam kļūst arvien atvērtāka, arī apdraudējumi drošībai, kas izsaukti citos pasaules reģionos, var atspoguļoties Arktikā. Tālab mums jābūt spējīgiem atbilstoši reaģēt uz mainīgo reģionālo dinamiku, ko rada jūras ledāju samazināšanās," sacīja Volless.