Spiegošanas gadījumi Krievijas labā: Eiropieši tiek vervēti Putina hibrīdkara vajadzībām

Pasaulē
Sargs.lv/LRT.lt/EurActiv
Kuģa binoklis
Foto: Pixabay.com

Eiropas valstis ir paaugstinātas modrības režīmā, lai nepieļautu, ka to bruņotajos spēkos, izlūkdienestos un citās valsts iestādēs un dienestos strādā Krievijas spiegi. Aizvien biežāk atklājušies spiegošanas gadījumi, kas izraisījuši nepatīkamus skandālus sākot no Bulgārijas līdz Baltijas valstīm un Berlīnei.

Piemēram, Zviedrijas tiesa 19. janvārī piesprieda mūža ieslodzījumu bijušajam izlūkdienesta aģentam un viņa brālim 10 gadus aiz restēm par slepenas informācijas nodošanu Krievijas militārajam izlūkdienestam GRU.

Zviedrijas pilsoņi - 42 gadus vecais Pejmans Kia un 35 gadus vecais Pajams Kia tika aizturēti pagājušajā gadā.

"Brāļi bez atļaujas, lai palīdzētu Krievijai un GRU, ir ieguvuši, pārsūtījuši un dalījušies ar informāciju, kuras izpaušana ārvalstij varētu kaitēt Zviedrijas drošībai," teikts Stokholmas apgabaltiesas paziņojumā.

Abi tika notiesāti par spiegošanu vainas pastiprinošos apstākļos, un vecākais brālis tika atzīts par vainīgu arī neatļautā klasificētas informācijas apstrādē.

Lūk, daži citi gadījumi, kad eiropieši pēdējo gadu laikā ir iekļuvuši Krievijas spiegošanas skandālos.

Vācijas dubultaģents

Vācijas policija 2022. gada decembrī arestēja aizdomās turēto dubultaģentu ārējās izlūkošanas aģentūrā BND par iespējamu valsts noslēpumu nodošanu Krievijai.

Vīrieša, kurš identificēts kā Karstens L., aizturēšana notiek mēnesi pēc tam, kad kādam vācietim tika piespriests nosacīts cietumsods par informācijas nodošanu Krievijas izlūkdienestiem, strādājot par rezerves virsnieku Vācijas armijā no 2014. līdz 2020. gadam.

Itālijas Jūras spēku kapteinis

2021. gada martā Itālijas Jūras spēku kapteinis un četru bērnu tēvs tiek arestēts pēc tam, kad tika pieķerts, nododot Krievijas militārajam virsniekam atmiņas karti ar 181 konfidenciāliem dokumentiem.

Valters Biots, kurš strādāja Aizsardzības štāba priekšnieka birojā un kuram bija piekļuve klasificētiem dokumentiem, iespējams, par nodevību saņēma 5000 eiro.

Viņa sieva laikrakstam "Corriere della Sera" stāsta, ka viņš "izmisīgi" meklējis naudu, lai uzturētu ģimeni.

Bulgārijas aizsardzības nozares amatpersonas

Bulgārijas iestādes 2021. gada martā izjauca aizdomās turēto Krievijas spiegu grupējumu, kurā bija vairākas Aizsardzības ministrijas amatpersonas.

Tiek apgalvots, ka bijušais izlūkdienesta virsnieks, kura sieva, kas dzīvo Krievijā un Bulgārijā, pildīja starpnieka lomu ar Krievijas vēstniecību.

Saistībā ar šo lietu tiek izraidīti divi Krievijas diplomāti.

Austrijas armijas pulkvedis

2018. gadā tiek arestēts atvaļināts Austrijas armijas pulkvedis, kurš tiek apsūdzēts par spiegošanu Krievijas labā vairāku desmitu gadu garumā, sākot no 90. gadiem.

Iztaujāšanas laikā viņš atklāja, ka krievi vēlējās iegūt informāciju par ieroču sistēmām un migrantu krīzi Eiropā. 2020. gadā viņam tiek piespriests trīs gadu cietumsods.

Polijas enerģētikas ministrijas amatpersona

2018. gada martā tiek arestēts Polijas enerģētikas ministrijas ierēdnis par informācijas nodošanu Krievijai par Polijas nostāju attiecībā uz gāzes cauruļvada "Nord Stream 2" projektu.

Polija stingri iebilda pret cauruļvadu, kas būvēts, lai transportētu Krievijas gāzi caur Baltijas jūru uz Rietumeiropu, apejot tranzītvalstis Poliju un Ukrainu.

Amatpersonai piesprieda trīs gadu cietumsodu.

Eiropas Parlamenta deputāts no Ungārijas

2017. gadā Eiropas Parlamenta deputāts Bela Kovačs no Ungārijas nacionālistu partijas "Jobbik" tika apsūdzēts par spiegošanu Krievijas labā.

B. Kovačs, kura tēvs bija krievs, bieži apmeklēja Maskavu. Uzskatāms, ka viņš šobrīd ir pārcēlies uz dzīvi Krievijā. Viņš aizmuguriski tika notiesāts uz pieciem gadiem 2022. gada septembrī.

Bijušais Moldovas parlamenta deputāts

Bijušais Moldovas parlamenta deputāts Iurie Bolboceanu 2017. gada martā tiek arestēts apsūdzībās par regulāru informācijas pārdošanu Krievijai. I. Bolboceanu tika notiesāts uz 14 gadiem par valsts nodevību.

A/S "Latvijas dzelzceļš" darbinieks

2016. gada beigās tiek arestēts Latvijas dzelzceļa darbinieks Aleksandrs Krasnopjorovs par videoierakstu uzņemšanu, kuros redzama NATO karaspēka un kravu pārvietošana pa dzelzceļu. Vēlāk šos video viņš nosūtīja kontaktpersonām Krievijā.

Etniskajam krievam un bijušajam padomju Sarkanās armijas karavīram, kurš astoņdesmitajos gados dienēja Afganistānā, piesprieda 18 mēnešu cietumsodu.

Dalies ar šo ziņu