Pentagons izseko Ķīnas spiegošanas balonu virs ASV

Pasaulē (Papildināts)
LETA/AFP
Ķīnas spiegošanas balons virs ASV
Foto: Ķīnas spiegošanas balons virs ASV Foto: Reuters/Scanpix

Pentagons ceturtdien paziņoja, ka tas izseko Ķīnas spiegošanas balonu, kas lido augstu virs ASV un novēro ļoti slepenus kodolieroču objektus.

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins un augstākās militārās amatpersonas pēc prezidenta Džo Baidena pieprasījuma apsvēra šī balona notriekšanu, bet nolēma to nedarīt, jo atlūzas apdraudētu pārāk daudz cilvēku uz zemes, reportieriem sacīja augsta aizsardzības resora amatpersona.

Amatpersona pateica, ka balons lidojis virs ASV ziemeļrietumu daļas, kur atrodas slepenas aviobāzes un stratēģisko raķešu pazemes glabātavas. 

"Ir skaidrs, ka šis balons paredzēts novērošanai un pašreizējā lidojuma ceļā tas lido virs vairākiem slepeniem objektiem," sacīja amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

Pentagons tomēr neuzskata, ka šis balons radītu sevišķi nopietnus izlūkošanas draudus.

Balons ielidoja ASV gaisa telpā "pirms vairākām dienām", bet ASV izlūkdienesti to izsekoja jau labu laiku pirms tam. Pēc Baidena pieprasījuma izskatīt variantus, ko darīt ar to, Ostins, kurš atradās Filipīnās, apspriedās ar Pentagona augstākajām amatpersonām.

Šīs apspriešanās laikā iznīcinātāji aizlidoja izpētīt šo balonu, kamēr tas atradās virs Montānas štata. 

Ķīna ir sūtījusi novērošanas balonus uz ASV arī iepriekš, bet šī ir pirmā reize, kad kāds no tiem tik ilgi atradies ASV gaisa telpā.

Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāve Mao Ninga sacīja, ka Pekina "pārbauda" situāciju.

"Vēlos uzsvērt, ka, kamēr nav noskaidroti fakti, spekulācijas un ažiotāža nepalīdzēs pareizi atrisināt šo jautājumu," viņa piektdien Pekinā sacīja regulārajā ikdienas brīfingā.

Paredzams, ka E. Blinkens nākamnedēļ dosies uz Ķīnu vizītē, par ko novembrī vienojās Džo Baidens un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins. Šobrīd nav skaidrs, kā spiegu balona atklāšana varētu ietekmēt šos plānus.

ASV senators Marko Rubio, galvenais republikāņu pārstāvis Senāta izlūkošanas komitejā, sacīja, ka spiegu balona atklāšana ir satraucoša, bet nav pārsteigums.

"Pēdējo piecu gadu laikā Pekinas spiegošana, kas vērsta pret mūsu valsti, ir kļuvusi dramatiski intensīvāka un nekaunīgāka," M. Rubio paziņoja “Twitter”.

Amatpersona sacīja, ka pašreizējā lidojuma trajektorija vedīs gaisa balonu virs vairākiem svarīgiem objektiem, taču sīkāku informāciju nesniedza. Netālu esošajā Malmstroma gaisa spēku bāzē Montānā atrodas 150 starpkontinentālo ballistisko raķešu bākas.

Šādi gaisa baloni parasti darbojas 24000 - 37000m augstumā, krietni virs komerciālās gaisa satiksmes lidojumiem. Demokrātijas aizsardzības fonda eksperts Ķīnas jautājumos Kreigs Singletons sacīja, ka šādus gaisa balonus Aukstā kara laikā plaši izmantoja ASV un Padomju Savienība, un tie ir lēta izlūkošanas datu vākšanas metode

Dalies ar šo ziņu