Pētījums: Lietuva un citas Rietumvalstis aizvien eksportē uz Krieviju militāras nozīmes tehnoloģijas

Pasaulē
Srags.lv/lrt.lv
Krievijas karogs vēstbiecībā Berlīnē, Vācijā
Foto: dpa/picture-alliance/Scanpix

Pagājušajā un aizpagājušajā gadā Rietumvalstis, tostarp Lietuva, eksportējušas uz Krieviju tehnoloģijas, kuras krievi izmanto savā artilērijā, liecina Ukrainas un Lielbritānijas pētījums, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs “lrt.lt”.

Pēc Ukrainas Ekonomiskās drošības padomes direktora Denisa Hutika, kurš vadīja apvienoto Ukrainas un Lielbritānijas izmeklēšanas grupu, teiktā, Lietuvas uzņēmumi veidoja aptuveni divus ar pusi procentus no šī eksporta. Turklāt, D. Hutiks norāda, ka, kā liecina pētījums, Lietuvas uzņēmumi turpina pārdot detaļas Krievijai.

“Daži Lietuvas uzņēmumi, Lietuvas piegādātāji joprojām ir iesaistīti tiešajā eksportā uz Krieviju. Tas ļauj Krievijai ātrāk iegūt vajadzīgās detaļas un atvieglo sankciju apiešanu,” atklāj D. Hutika.

Lietuva šajā pētījumā starp Eiropas Savienības valstīm eksportēto detaļu ziņā ierindojas aiz Vācijas un Itālijas.

“Mēs redzam, ka ir problēma sankciju realizācijā,” sacīja D. Hutiks.

Viņš norādīja, ka eksports un Krieviju samazinās kopš 2023.gada, un šobrīd detaļas Krievijā nonāk caur citām valstīm.

“Līdz 2022. gadam galvenais eksports uz Krieviju bija no Rietumvalstīm, bet kopš kara sākuma tiešais imports ir samazinājies. Lielākie tiešie mehānismu un tehnoloģiju eksportētāji uz Krieviju tagad ir Ķīna, Taivāna un Dienvidkoreja,” sacīja pētnieks.

Bijušais ekonomikas un inovāciju ministra vietnieks Karolis Žemaitis uzsvēra nepieciešamību atšķirt Lietuvā ražotās preces no tām, kuras tiek reeksportētas caur valsti.

Pēc viņa teiktā, Lietuvas uzņēmumi uz Krieviju eksportē ļoti maz augsto tehnoloģiju, taču liela daļa no tām tiek transportēta caur valsti, pateicoties spēcīgajam loģistikas sektoram un izdevīgajam ģeogrāfiskajam novietojumam.

“Lietuvas ražotāji ražo mikroskopiski maz produktu, kas varētu interesēt Krieviju, salīdzinot ar visu pasauli, taču mūsu loģistikas sektoram noteikti ir pietiekami daudz kapacitātes, lai šajos procesos iesaistītos,” LRT RADIO sacīja K. Žemaitis, piebilstot, ka indikācijas par to noteikti ir bijušas.

Pētījumā atklāts, ka Eiropā ražotas augsto tehnoloģiju iekārtu daļas, iespējams, uz Krieviju eksportētas caur Taivānu.

“Taivāna ir viena no lielākajām augsto tehnoloģiju detaļu eksportētājām uz Krieviju. 2023. gadā un 2024. gada pirmajā ceturksnī Taivānā bija vislielākais uzņēmumu skaits pēc Ķīnas, kas tieši eksportēja detaļas uz Krieviju,” sacīja D. Hutiks.

“Ja Lietuvas uzņēmumi ir palielinājuši eksportu uz Taivānu, pastāv liels risks, ka šīs preces ir novirzītas uz Krieviju,” viņš atzīmēja.

Tikmēr Lietuvas premjerministrs Gintauts Paluckas ceturtdien sacīja, ka viņa rīcībā nav informācijas, ka Lietuvas preces varētu izmantot Krievijas militārā rūpniecība.

Lietuvas valdība plāno atvieglot ierobežojumus divējāda lietojuma preču eksportam pa gaisa transportu uz trešajām valstīm, ko decembrī ieviesa iepriekšējā valdība, lai novērstu to nokļūšanu Krievijā.

Ekonomikas un inovāciju ministrs Lukass Savicks sacīja, ka Lietuvas augsto tehnoloģiju eksports cieš no šiem ierobežojumiem.

Dalies ar šo ziņu