![Polijas un Latvijas karavīri kopā ar Kosovas policiju](/sites/default/files/styles/article_large/public/2025-02/20250114_KFOR_080.jpg?h=68c5e252&itok=4MTQymWf)
Janvāra sākumā portāls “Sargs.lv” devās uz Kosovu, kur vairāk nekā 100 Latvijas karavīri pilda savus pienākumus NATO vadītajā miera uzturēšanas operācijā KFOR jeb “Kosovo Force”. Tuvākajā laikā dažādās stāstu sērijās informēsim par misijas Kosovā norisi, mērķiem un pienākumiem, ar kuriem saskaras mūsu karavīri. Iepriekšējos rakstos tuvāk iepazinām karavīru ikdienas pienākumus patruļu veikšanā un mediķu darbu, tāpēc šajā rakstā plašāk uzzināsim par atbalstu, kas tiek sniegts, lai misija noritētu bez aizķeršanās.
Miera uzturēšanas operācijā Kosovā Latvija piedalās ar vieglo kājnieku rotu, kas ir integrēta ASV vadītajā daudznacionālajā bataljonā. Kontingenta karavīri veic patrulēšanu, savu spēku aizsardzību, kaujas spēju uzturēšanu, kā arī ātrās reaģēšanas spēku uzdevumu izpildi.
Karavīriem ir jāpilda dažādi dienesta uzdevumi, lai nodrošinātu kārtību un tiesiskumu Kosovā. Kā zināms, tad būtisks veiksmīgas misijas pamatnosacījums ir atbalsta personāls, kurš rūpējas gan par karavīriem, gan par tiem nepieciešamo nodrošinājumu.
Latvijas kontingenta karavīru galvenais pienākums ir patruļu veikšana reģionā. Šī iemesla dēļ ļoti būtisks ir transportlīdzekļu nodrošinājums. Militārajā bāzē “Novo Selo” atrodas atjaunotais remontdarbnīcas angārs jeb serviss, kurā ikdienā strādā mūsu karavīri, lai nodrošinātu misijai nepieciešamo transportlīdzekļu uzturēšanu un labošanu. Ceļu un bezceļu stāvoklis ir liels izaicinājums ne tikai karavīriem, bet arī transportlīdzekļiem, tāpēc regulāra to apkope ir pamatnosacījums veiksmīgas misijas realizēšanai. Vizītes laikā Kosovā portāls “Sargs.lv” tuvāk iepazina arī mehāniķu ikdienu un veicamos darbus.
Mehāniķis dižkareivis Mikus Pudulis pirms dienesta nebija saistīts ar automehāniķa profesiju, taču septiņu gadu laikā apguvis dažādas prasmes, kas ļauj šobrīd veikt kvalitatīvus transportlīdzekļa labošanas un uzturēšanas darbus. Šobrīd transportlīdzekļu remontdarbnīcas angārs ir pilnībā atjaunots un uzlabots, lai efektīvāk veiktu nepieciešamos darbus. M. Pudulim šī ir otrā rotācija, tāpēc viņš atzinīgi vērtē šos uzlabojumus. Ja iepriekš servisa ēkā ziemā bija salīdzinoši vēsi apstākļi un vasarā pārlieku karsti, tad šobrīd serviss ir pielāgots darbam dažādos apstākļos. Mehāniķiem darbadiena ir iepriekš saplānota, taču reizēm gadās arī kādi steidzami darbi, kas jāveic, lai nodrošinātu mūsu KFOR karavīru spēju pildīt savus uzdevumus.
Dižkareivis atzīst, ka misija Kosovā ir lielisks veids kā mainīt savu ikdienas rutīnu, proti, Latvijas rutīnu uz laiku aizstāt ar rutīnu Kosovā. Pēc sešu mēnešu rotācijas arī Kosovā tiek pierasts pie ikdienas darbiem, tāpēc ar jaunu enerģiju un pieredzi var atgriezties Latvijā, kur atkal darbs kādu laiku šķitīs citādāks.
Tāpat bāzē ir izveidota Latvijas kontingenta atpūtas māja “Little Latvia” jeb “Mazā Latvija”, kurā karavīri var pavadīt savu brīvo laiku. Atpūtas mājā ir pieejams novusa galds, šautriņu dēlis, grāmatas, biljarda galds un cits inventārs brīvā laika pavadīšanai. Tāpat ēkā notiek arī dažādas sapulces, kuru laikā apspriež gan tuvojošās patruļas, gan plašākus nākotnes plānus. Kā atzīst karavīri, tad šī ir lieliska vieta, kur “izvēdināt galvu” un atpūsties pēc kārtīgi padarīta darba.
Latvijas kontingenta karavīriem ārpus ikdienas darba ir pieejama arī sporta zāle, kur savu brīvo laiku pavada vairums no karavīriem. Visi uzrunātie karavīri atzīst, ka sportošana ir lielisks veids, lai atslēgtos no ikdienas uzdevumiem un veltītu laiku sev. Tāpat vienlaikus tiek attīstītas fiziskās dotības, kas lieti noder misijas uzdevumu veikšanā.
Mūsu karavīri ir aktīvi sporta zāles apmeklētāji. KFOR bāzē regulāri tiek rīkotas arī dažādas sporta sacensības, kurās latvieši pierādi sevi ar augstiem sasniegumiem.
Karavīri misijā atrodas sešus mēnešus, kas vienam var likties īss, bet citam garš posms. Ir pilnīgi normāli, ka šajā laikā ir gan emocionāli kāpumi, gan kritumi. Šī iemesla dēļ Kosovā atrodas arī NBS Kapelānu dienesta pārstāvis - kapelāns kapteinis Jēkabs Dzērve. Kapelāns J. Dzērve ikdienā sniedz dažāda veida atbalstu mūsu karavīriem, lai misija noritētu bez aizķeršanās. Tāpat viņš aktīvi piedalās apmācību procesā, kā arī vada nodarbības par patriotismu un dienesta ilgtspēju ietekmējošiem faktoriem.
Šīs rotācijas laikā tika atzīmēts arī Baltijas ceļa 35. gada atceres pasākums, kurā karavīri tiki aicināti misijas laikā noskriet 670 kilometrus garu distanci, kas ir vienāds ar cilvēku dzīvās ķēdes garumu 1989. gada 23. augustā rīkotajā Baltijas ceļa akcijā. Daudzi karavīri ir dzimuši pēc Baltijas ceļa notikumiem, tāpēc šī bija lieliska iespēja atgādināt par šo Latvijas vēsturei nozīmīgo notikumu. Tas ir atgādinājums turpināt sargāt mūsu valsts fiziskās un vērtību robežas.
Šomēnes norisināsies Nacionālo bruņoto spēku karavīru rotācija, kas nomainīs esošos karavīru dienesta pienākumu pildīšanā Kosovā. Nacionālo bruņoto spēku dalība NATO vadītajā starptautiskajā operācijā Kosovā paredzēta uz laiku līdz 2025. gada 31. decembrim.
Balstoties uz ANO Drošības padomes 1999. gadā pieņemtu rezolūciju, NATO vadītā starptautiskā operācija Kosovā tika sākta 1999. gada jūnijā pēc ilgstoša starpetniska konflikta Balkānu reģionā, un tās galvenie uzdevumi ir drošas vides izveide un uzturēšana, kas garantē pārvietošanās brīvību visā Kosovas teritorijā visiem pilsoņiem neatkarīgi no viņu etniskās izcelsmes. Tāpat operācijas uzdevums ir atbalstīt un koordinēt starptautiskās humānās palīdzības centienus, atbalstīt un koordinēt Kosovas drošības spēku pilnveidi, kā arī atbalstīt miermīlīgas, stabilas, demokrātiskas un daudz etniskas Kosovas attīstību.
Latvija piedalījās šajā operācijā arī no 2000. gada februāra līdz 2009. gada augustam ar dažāda lieluma vienībām un specialitātēm. Lēmumu par dalības atsākšanu Latvija pieņēma 2020. gadā.