Ir brīvdienas rīts, nedaudz pēc septiņiem. "Sargs.lv" kopā ar Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu kājnieku bataljona zemessargiem gatavojas doties palīgā, lai nodrošinātu kārtējā masveida vakcinācijas centra darbu.
Pirms izbraukšanas zemessargi aizvada īsu instruktāžu. Lai gan pamatā gaidāma cilvēku plūsmas vadīšana uz vakcinācijas kabinetiem, izskan arī brīdinājumi par iespējamu provokatoru klātbūtni, kuru mērķis ir gan diskreditēt pašu vakcinācijas procesu, gan veicināt konfliktus sanākušo vidū. Tas nozīmē, ka paralēli cilvēku plūsmas regulēšanai zemessargiem kopā ar Valsts un Rīgas pašvaldības policiju jābūt gana modriem, lai garantētu sabiedrisko drošību un kārtību vakcinācijas vietās. Tiesa, instruktori, kuri atbild par šī uzdevuma izpildi atzīst – kopumā provokatoru ir maz, turklāt zināmi pēc sejām, tādējādi tos būs visai viegli identificēt.
Šoreiz dodamies uz Ķīpsalas izstāžu hallē ierīkoto masveida vakcinācijas vietu. Darba solās būt vairāk, jo pēc potēm nāks ne tikai prioritāro sabiedrības grupu pārstāvji, bet gan visi, kuri būs gatavi izstāvēt rindu pēc vakcīnām. Tas nozīmē, ka ļaužu plūsma būs lielāka, tādējādi arī cilvēku, kurus vadīt un novirzīt uz vakcinācijas kabinetiem solās būt vairāk.
Pie Ķīpsalas izstāžu centra ierodamies īsi pēc pulksten septiņiem. Centra darbu plānots sākt ap pulksten astoņiem, tomēr, braucot pa Ķīpsalas ielu, redzams, ka cilvēku rindas sniedzas līdz pat RTU Ķīpsalas peldbaseinam. Kā atzīst daži sanākušie – šeit rindā gaidot kopš pieciem no rīta.
Sanākušie cilvēki pašu spēkiem saorganizējuši rindu, izveidojot “čūskiņu” ar divu metru atstarpēm, krietni atvieglojot cilvēku plūsmas virzīšanu.
Zemessargi pa diviem tiek sadalīti katrs savā darba vietā. Diviem jāpaliek ārpus masu vakcinācijas centra, lai organizētu cilvēku rindu, diviem jāpaliek iekšā, mērot ķermeņa temperatūru vakcīnu gribētājiem, vēl diviem jānovirza cilvēki uz dokumentu aizpildīšanu, ārstu pārbaudēm un pašu vakcināciju, bet pēcāk diviem cilvēkiem jāuzrauga vakcīnu saņēmušu cilvēku 15 minūšu atpūta pēc potes.
Jau ap pusastoņiem zemessargi ir izvietoti savos posteņos, un darbs var sākties, tiesa, nedaudz jāpiekoriģē ārā stāvošo rinda, atbrīvojot auto stāvlaukumu.
“Labrīt, dāmas un kungi! Pirms sāksim vakcināciju, mazliet sakārtosim rindu!” skaļā balsī nokliedz viens no zemessargiem, sākot piekoriģēt cilvēku rindu. Uz zemessargu prasībām cilvēki ir atsaucīgi, daži pat atjoko: “Re ku skaļi! Tūdaļ sekos armijas stila rīta rosme!”
Līdzīgi kā citos vakcinācijas centros arī šajā ierīkotas divas rindas – viena prioritārajām sabiedrības grupām – hronisko slimību slimniekiem, senioriem, skolotājiem un vecākiem ar bērniem, bet otra visiem pārējiem. Starp "dzīvajā" rindā stāvošajiem ir gan skolotāji, gan vecāka gada gājuma ļaudis, gan cilvēki ar hroniskām slimībām. Tālab, apstaigājot rindu, viņi tiek aicināti doties pēc vakcīnas pirmie.
Līdz ko vakcīna saņemta, cilvēki atplaukst smaidos. Daudzi tūdaļ steidz taisīt pašbildes, pirkstus saliekot “V”, jeb “Victory” zīmē, lai tos tūdaļ publicētu sociālajos tīklos.
Atbalsta sniegšanā iesaistīto Studentu bataljona komandieris pulkvežleitnants Agris Liepiņš atzīst – no vakcinācijas organizatoriem līdz šim atsauksmes par zemessargu darbu bijušas ļoti labas.
“Zemessargu uzdevums ir uzturēt kārtību tajā vakcinācijas centrā, kur tie atrodas. Zemessargi pret to attiecas ar lielu atbildību, jo viņi paši ir tā sabiedrība, kurai tie palīdz. Līdz šim šie pienākumi veikti ļoti profesionāli, un arī turpmāk zemessargi ir gatavi veikt savu darbu,” viņš saka.
Raksturojot kopējo atsaucību atbalsta sniegšanai, pulkvežleitnants A. Liepiņš atzīst, ka daudz aktīvāk vakcinācijas centru atbalstam zemessargi piesakās brīvdienās, taču, neskatoties uz to, uzdevums tiek nodrošināts.
Atbalstu masu vakcinācijas centros zemessargi turpinās nodrošināt līdz pat šī procesa sekmīgai pabeigšanai.