Nav žēl mežā augošo sēņu un ogu, taču ir nopietnas raizes par cilvēku drošību un pat dzīvību, dabas veltes lasot militārajā objektā, tai skaitā Ādažu poligonā. Tā portālam “Sargs.lv” atzīst NBS Militārās policijas Drošības pārvaldes Vispārējās drošības nodaļas priekšnieks kapteinis Jānis Vīcups, kurš ir atbildīgs ne tikai par daudznacionālo sabiedroto spēku Militārās policijas Koordinācijas centra vadīšanu, bet arī par likumības ievērošanas uzraudzību un preventīvām aktivitātēm Ādažu garnizonā. Viņš novērojis, ka daudzus pārgalvīgos sēņotājus no atkārtotas atrašanās neatļautā vietā neatturot pat soda naudas apmērs, kas kopš 2020. gada sasniedz jau 1500 eiro.
Rudens velšu – ogu un sēņu – sezonai turpinoties, Latvijas bruņotie spēki atgādina, ka par atrašanos militāro objektu teritorijā iedzīvotājiem var nākties šķirties pat no 1500 eiro lielas soda naudas.
Militāros objektus apzīmē ar zīmi, kas ir taisnstūra veida laukums baltā krāsā ar uzrakstu lieliem burtiem melnā krāsā “MILITĀRAIS OBJEKTS”. Tomēr kapteinis J. Vīcups novērojis, ka ne zīmes esamība pie Ādažu poligona, ne bargie sodi atsevišķas iedzīvotāju grupas neattur no atkārtotas došanās uz neatļautu teritoriju.
Pagājušajā gadā Militārā policija veica pārsvarā preventīvo darbu ar personām, kas neatļauti atradās Ādažu militārā poligona teritorijā. Administratīvo pārkāpumu process tika uzsākts un sodi piemēroti tikai gadījumos, ja persona atkārtoti izdarījusi pārkāpumu un patvaļīgi iekļuvusi militārajā objektā.
367 gadījumos ar personām tika veiktas preventīva rakstura pārrunas un izteikti aizrādījumi rakstveida formā. 20 gadījumos pret personām tika uzsākti administratīvā pārkāpuma procesi un piemēroti naudas sodi. Pārējos gadījumos pārkāpējiem izteikti mutiski aizrādījumi.
Taču, ņemot vērā, ka esot tāda iedzīvotāju kategorija, kas uz poligona teritoriju dodas regulāri pat zinot, ka to nedrīkst darīt, ar šo gadu tolerances periods ir izbeigts. Turpmāk, konstatējot NBS nepiederošas personas Ādažu militārajā poligonā, tās uzreiz tiek sauktas pie administratīvās atbildības.
Kā saka kapteinis J. Vīcups, karavīriem jau neesot žēl, ka mežā tiek lasītas sēnes, bet nesankcionēta atrašanās militārajā objektā var radīt draudus personas drošībai. Poligons ir vieta, kur bruņotie spēki trenējas, notiek militāras mācības, tai skaitā šaušanas apmācības, līdz ar to atrasties šajā teritorijā ir bīstami, un tam var būt neatgriezeniskas sekas.
Uz “Sargs.lv” jautājumu, vai pārkāpēji pārsvarā ir vietējās apkārtnes iedzīvotāji, kuriem šis mežs vienkārši atrodas tuvāk, kapteinis atbild noliedzoši.
Lai kontrolētu teritorijā notiekošo, militārie policisti rudens sezonā poligona teritorijā patrulē pastiprināti, tiek izmantoti gan droni, gan paaugstinātas caurgājības mazgabarītu tehniskie līdzekļi, kas nodrošina ātru piekļuvi mežainās, aizaugušās vietās vai tur, kur nav ceļu. Tāpat pārkāpējus fiksē arī poligonā izvietotās videokameras, līdz ar to par auto iebraukšanu un novietošanu neatļautā teritorijā jau ir pamats uzsākt administratīvo lietvedību. Bieži cilvēki aizbildinoties, ka konkrētajā vietā neesot uzstādīta aizliedzošā zīme, taču persona jau ir iebraukusi zīmes darbības zonā, līdz ar to pārkāpums ir izdarīts.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka kopš 2020. gada ir palielināts sods par nepiederošu personu patvaļīgu iekļūšanu militārajos vai Nacionālo bruņoto spēku apsargājamos objektos. Par šo pārkāpumu iedzīvotājiem var nākties šķirties pat no 1500 eiro lielas soda naudas, kā to paredz Saeimā pieņemtie grozījumi Nacionālo bruņoto spēku likumā.
Šāds risinājums bija nepieciešams, jo Latvijā strauji attīstās militārā infrastruktūra un pieaug militāro mācību intensitāte. Atrašanās militārajos objektos vai Nacionālo bruņoto spēku apsargājamos objektos ir pieļaujama vien atsevišķos gadījumos ar īpašu atļauju.