Šodien Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš izteica atzinību karavīriem par izciliem rezultātiem fiziskās sagatavotības pārbaudē, pirmo reizi pasniedzot jauno kvalifikācijas zīmi “Par augstiem sasniegumiem fiziskajā sagatavotībā”.
Uz fiziskās sagatavotības pārbaudi Nacionālo bruņoto spēku Sporta klubā ieradās 17 karavīri no deviņām bruņoto spēku vienībām. Karavīru pārbaude sākās ar roku saliekšanu un iztaisnošanu, kam sekoja ķermeņa augšdaļas pacelšana un 3000 metru skrējiens vīriešiem, 1500 metru skrējiens – sievietēm. Turklāt šī nav ikgadējā karavīra fiziskās sagatavotības pārbaude – uz šo karavīri pieteicās brīvprātīgi, lai pretendētu uz kvalifikācijas zīmes iegūšanu.
Ģenerālleitnants L. Kalniņš stāsta, ka jaunais apbalvojums ieviests ar vienu galveno mērķi – darīt bruņoto spēku karavīrus daudz spēcīgākus un atbildīgākus par savu fizisko stāvokli. Viņš norāda, ka kvalifikācijas zīme ir motivējošs simbols, ko karavīrs saņem, nokārtojot trīs fiziskās sagatavotības pārbaudījumus visaugstākajā līmenī.
Komandieris augstu vērtē karavīrus, kuri, neskatoties uz ar korona vīrusu saistītajiem riskiem, izrādīja vēlmi parādīt sevi no fiziskās sagatavotības puses. “Es apsveicu viņus un pateicos par dienestu,” pateicas ģenerālleitnants.
Savukārt kvalifikācijas zīmes “Par augstiem sasniegumiem fiziskajā sagatavotībā” izveides iniciators ir Nacionālās aizsardzības akadēmijas Fiziskās sagatavotības un sporta studiju kursa priekšnieks majors Oskars Blaus. Majors stāsta – viņa amats uzliek par pienākumu domāt par karavīru fizisko sagatavotību. Gadu no gadu, ejot cauri fizisko normatīvu kārtošanai, bijusi sajūta, ka bruņotie spēki ir parādā karavīriem, kuri var sasniegt augstvērtīgus rezultātus fiziskās sagatavotības normatīvos. Ideja pati atnākusi.
Karavīri, kuri pirmajā fiziskās sagatavotības pārbaudījumā – roku saliekšana un iztaisnošana, nesasniedza 100 punktus, otrajam pārbaudījumam nekvalificējās. Tāpat arī pildot otro vingrinājumu - jāsasniedz maksimālais punktu skaits, lai piedalītos 3000 vai 1500 metru skrējienā.
Gala pārbaudījumam kvalificējās pieci karavīri, kuri, iegūstot 100 punktus, apbalvoti ar kvalifikācijas zīmi “Par augstiem sasniegumiem fiziskajā sagatavotībā”. Viņu vidū ir arī pašas apbalvojuma idejas iniciators majors O. Blaus, kura motivācija piedalīties ir dienu dienā piekoptais aktīvais dzīvesveids.
Majors pārbaudē startēja vīriešu V-4 vecuma grupā (41-45 gadi). Lai iegūtu maksimālo punktu skaitu, viņam 55 reizes bija jāatspiežas, vēdera preses vingrinājums jāizpilda 59 reizes, savukārt 3000 metri jānoskrien 11 minūtēs un 33 sekundēs. Kā norāda majors – viņš skrēja ar rezervi un distanci uzveicu 11 minūtēs astoņās sekundēs.
Savukārt, stāstot par savām sajūtām, saņemot kvalifikācijas zīmi, viņš atzīst – sajūtas jau izdzīvotas, kamēr krūšu zīme veidota. Savukārt gandarījums bijis tad, kad apbalvojums ticis saņemts.
Militārās policijas Valsts prezidenta apsardzes Stacionārās apsardzes vada komandieris kapteinis Māris Ābele, kurš arī startēja V-4 vecuma grupā, izteica lielu atzinību, sakot – beidzot bruņotajos spēkos ir apbalvojums, kas motivēs karavīrus izpildīt vairāk, nekā viņu komforta zona atļauj.
Runājot par savu motivāciju pieteikties pārbaudei, viņš norāda, ka bijis pārliecināts par savām spējām pārbaudē sasniegt maksimālo rezultātu.
Viņš stāsta, ka ar sportu nodarbojas visu laiku. Pēdējos gadus trenējas tieši maratoniem. Gatavojies arī nenotikušajam, kurā bija paredzējis skriet garo distanci. Viņš gan atzīst – pašlaik viņa fiziskā forma neesot pati labākā, tāpēc labprātāk dalītos ar rezultātiem, kas sasniegti pavasarī, kārtojot ikgadējo fiziskās sagatavotības pārbaudi.
Arī viņš norāda, ka piešķirtais apbalvojums ir kā motivācija, tomēr – ne gluži viņam. “Esmu aktīvs sportists, sacensībās esmu saņēmis dažādus apbalvojumus un medaļas, bet citiem karavīriem tā būs motivācija tiekties līdz manam līmenim. Tomēr šodien daudzi neieguva maksimālo punktu skaitu. Manuprāt, dažiem karavīriem šī būs motivācija vairāk gatavoties, lai nākamgad iegūtu apbalvojumu,” saka kapteinis. Viņš gan piebilst, ka izjūt gandarījumu par kvalifikācijas zīmes iegūšanu – tomēr apbalvojumu pasniedza pirmo reizi, un viņš ir viens no retajiem, kurš to ieguva.
Savukārt ļoti lielu prieku par sasniegtajiem rezultātiem izrādīja Militārās policijas Valsts prezidenta Apsardzes virsseržants štāba virsseržants Elmārs Priednieks, kurš fiziskās sagatavotības pārbaudi pildīja V-6 vecuma grupā (51-55 gadi). Viņš bija vecākais no kvalifikācijas zīmes laureātiem. Viņaprāt, karavīrs un fiziskā kultūra ir neatdalāmas lietas.
Viņš atklāj – kad dzirdējis par apbalvojuma realizēšanas ideju, uzreiz sapratis, ka to ļoti grib. Tomēr Covid-19 un citi apstākļi neļāva to realizēt Spartakiādē. Līdz ar to arī šīs fiziskās sagatavotības pārbaudes datums precīzi nebija zinām. Tomēr tāpat tai gatavojies. Neskatoties uz iegūtu traumu, štāba virsseržants visu pakārtojis, lai tikai varētu piedalīties pārbaudē.
Neskatoties uz lielo gatavošanos, viņš atzīst – ikgadējās fiziskās sagatavotības pārbaudes rezultāti bijuši labāki, nekā šīsdienas, lai iegūtu kvalifikācijas apbalvojumu. Arī krosa trase bijusi nedaudz sarežģītāka. Štāba virsseržants gan piebilst, ka visu gadu pilda fizkultūras treniņus. Viņaprāt, ikvienam karavīram jābūt ar fizkultūru uz tu – tomēr, lai iegūtu apbalvojumu, ir jāiegulda nedaudz vairāk.
Viņš vēlreiz pauž lielu prieku par saņemto fiziskās sagatavotības kvalifikācijas zīmi, sakot – šodien ir viņa svētki. “Domāju, ka arī vienībā man uzsitīs pa plecu. Tāpat viens no pirmajiem zvaniem, ko veicu – bija manai ģimenei. Man tas ir liels sasniegums,” lepojoties par paveikto, saka štāba virsseržants E. Priednieks.
Kvalifikācijas zīmi “Par augstiem sasniegumiem fiziskajā sagatavotībā” plānots piešķirt reizi gadā karavīriem, Nacionālo bruņoto spēku Spartakiādes laikā spēj sasniegt savas vecuma grupas 100 punktiem atbilstošus vai vēl augstākus rezultātus. Jāatzīmē, ka, ņemot vērā Covid-19 izplatību, kā arī rūpējoties par karavīru un sabiedrības veselību, šogad Nacionālo bruņoto spēku Spartakiāde tika atcelta. Karavīru fiziskās sagatavotības pārbaudē ievēroti visi vīrusa izplatības ierobežošanas noteiktās prasības.
Kvalifikācijas zīmei ir trīs pakāpes un tā dibināta kā atzinības apliecinājums karavīram par ieguldījumu savas fiziskās sagatavotības pilnveidošanā. Karavīram, kurš Spartakiādes laikā organizētajā fiziskās sagatavotības pārbaudē sasniedzis savas vecuma grupas 100 punktiem atbilstošus vai labākus rezultātus, piešķir III pakāpes bronzas kvalifikācijas zīmi, ja rezultāts sasniegts pirmo reizi dienesta laikā; II pakāpes sudraba kvalifikācijas zīmi, ja atbilstošu rezultātu sasniedz atkārtoti otro reizi dienesta laikā; I pakāpes zelta kvalifikācijas zīmi, ja atbilstošu rezultātu sasniedz trešo reizi dienesta laikā.