Aizejošās Lietuvas valdības aizsardzības ministrs Laurins Kasčiūns aicina atsākt diskusiju par Lietuvas iespējamo izstāšanos no Otavas konvencijas, kas aizliedz nevadāmo pretkājnieku mīnu izmantošanu, ziņo Lietuva sabiedriskais medijs "LRT.lt".
"Sargs.lv" iepriekš ziņoja, ka Baltijas valstu aizsardzības ministri, tiekoties Rīgā šā gada sākumā atzina, ka neplāno pārskatīt valstu saistības attiecībā pret Otavas konvenciju, kas izstāšanās gadījumā atļautu lietot nevadāmās kājnieku mīnas. Lēmumu - saglabāt dalību Otavas konvencijā, saņemot NBS izvērtējumu un konsultējoties ar Lietuvas un Igaunijas partneriem, pieņēma arī Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Tomēr pēdējo nedēļu laikā diskusijas par iespējamo izstāšanos no Otavas konvencijas ir aktualizējušās gan Igaunijā, gan Somijā.
Pēc Lietuvas aizsardzības ministra teiktā, šajā jautājumā tikušas saņemtas militāras konsultācijas, kas liecina, ka Lietuvai šī [nevadāmo pretkājnieku mīnu] spēja ir nepieciešama.
Patlaban Otavas konvenciju ir parakstījušas vairāk nekā 160 valstis, tostarp lielākā daļa Rietumu valstu. Otavas konvenciju, kuras mērķis ir likvidēt kājnieku mīnas pieņēma 1999. gadā. Konvenciju parakstījušās valstis apņemas neizmantot, neattīstīt, neražot, neiegādāties, nekrāt vai nenodot citem šī tipa kājnieku mīnas.
Otavas konvencijai nav pievienojusies Ķīna, ASV, Pakistāna, kā arī agresorvalsts Krievija, kas šī tipa mīnas aktīvi izmanto savā iebrukumā Ukrainā. Krievu okupanti tās aktīvi lieto arī pret Ukrainas civiliedzīvotājiem, piesārņojot ar mīnām lielas teritorijas frontes aizmugurē, izmantojot attālinātās mīnēšanas spējas.
"LRT.lt" atgādina, ka šā gada 18. jūlijā Lietuvas parlaments nobalsoja par Konvencijas par kasešu munīciju denonsēšanu. Lietuva septembra sākumā iesniedza izstāšanās dokumentus ANO ģenerālsekretāram un oficiāli izstāsies no konvencijas nākamgad. No šī brīža uz valsti vairs neattieksies ierobežojumi attiecībā uz kasešu munīcijas iegādi, transportēšanu un izmantošanu.
"Sargs.lv" jau vēstīja, ka Somijas bruņotie spēki kopš vasaras izvērtē, vai būtu nepieciešams atkal ieviest arsenālā nevadāmās kājnieku mīnas. Šāds izvērtējums balstīts uz Ukrainas kara pieredzi. Precīzus secinājumus Somijas bruņotie spēki sola nākamgad, kad tiks publicēts gala ziņojums.
Savukārt Igaunijā diskusijas par nevadāmo kājnieku mīnu iespējamo atgriešanu bruņojumā uzsāktas tās parlamenta, jeb Rīgikogu Nacionālās aizsardzības komitejā.