Latvijas uzņēmumi aicināti iesaistīties Somijas militārās rūpniecības kompānijas “Patria” industriālajā klasterī, lai atbalstītu iespējamo “Patria” 6x6 bruņumašīnu izstrādi un ražošanu gan Nacionālo Bruņoto spēku vajadzībām, gan arī citiem starptautiskiem klientiem.
"Patria” klastera veidošanai aicina pieteikties uzņēmējus, kuri strādā tādās nozarēs kā metālapstrāde, elektronikas sastāvdaļu ražošana, gumijas un plastikas izstrādājumu ražošana, inženierzinātņu nozarēs un citās.
Aizsardības ministrs Artis Pabriks portālam “Sargs.lv” šādu “Patria” aicinājumu vērtēja pozitīvi, norādot, ka sarunu gaitā par iespējamo 6x6 bruņutransportieru iepirkumu vietējās industrijas iesaiste ir viens no svarīgākajiem punktiem, lai līgums ar Somijas ražotāju tiktu parakstīts.
Uzņēmuma “Patria Latvija” izpilddirektors Uģis Romānovs sarunā ar portālu "Sargs.lv" atzina, ka šāda klastera izveidošana perspektīvā palīdzēs attīstīt gan militāro rūpniecību Latvijā, gan nodrošināt bruņumašīnu detaļu piegāžu drošību.
Šobrīd “Patria Latvia”, iesaistot Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumu asociāciju, Latvijas Drošības un aizsardzības uzņēmumu federāciju, kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, uzrunājusi virkni uzņēmumu. Aicinājumam atsaukušās 20 kompānijas.
“Patria Latvija” izpilddirektors atzina, ka Latvijas uzņēmumu iesaiste 6x6 bruņoto platformu ražošanā būs ilgtermiņa process, jo sākotnēji būs nepieciešamas ne tikai detaļas jau pasūtīto bruņumašīnu izgatavošanai, bet vēlāk arī to uzturēšanai.
Sekmīgas sadarbības gadījumā klasterī ietilpstošie uzņēmumi varēs arī padziļināt savu sadarbību ar “Patria”. Līdztekus bruņumašīnu ražošanai “Patria” darbības virzieni iekļauj gan radaru un dažādu sensoru ražošanu, gan darbību aviācijas nozarē. Savukārt, ņemot vērā, ka viens no “Patria” līdzīpašniekiem ir Norvēģijas valdībai piederošais aizsardzības nozares uzņēmums “Konsberg”, dalība šādā klasterī būtu atslēga veiksmīgam startam starptautiskos eksporta tirgos.
Tikmēr Latvijas Drošības un aizsardzības industrijas federācijas priekšsēdētāja Elīna Egle portālam “Sargs.lv" atzina, ka “Patria” ir jau piektais lielais uzņēmums, ar kuru federācija sadarbojas Latvijas uzņēmumu klastera veidošanā. Iepriekš to darījuši arī tādi uzņēmumi kā “Airbus” vai “Eurospike”.
Viņasprāt, ņemot vērā Latvijas uzņēmumu industriālās spējas mašīnbūvē, elektronikā, kā arī informāciju un komunikāciju tehnoloģijās, sākotnējā fāzē “Patria” varētu turpināt sarunas ar kādiem astoņiem uzņēmumiem. Vienlaikus nedrīkst aizmirst, ka ar “Patria” vēlas sadarboties arī Igaunijas uzņēmumi.
“Sargs.lv” jau vēstīja, ka pagājušā gada 17. decembrī Latvija kopā ar Igauniju un Somiju parakstīja nodomu vēstuli par kopīgas bruņu transportlīdzekļu sistēmas izveidi, ko iecerēts pielāgot katras valsts sauszemes spēku vajadzībām. Savukārt šī gada 29. janvārī Latvija un Somija parakstīja abu valstu tehnisko vienošanos par jaunas bruņu transportlīdzekļu platformas izveidi, kam vēlāk pievienojās arī Igaunija.
Ja veiksmīgi norisināsies turpmākais transportlīdzekļu platformas pētniecības un izstrādes posms jau 2020.gada otrajā pusē Latvija kopīgi ar Somiju un Igauniju varētu uzsākt sarunas ar Patria par pašu transportlīdzekļu iegādi un ja sekmīga sarunu iznākuma gadījumā tiks noslēgts piegādes līgums, Nacionālie bruņotie spēki pirmās jaunās bruņumašīnas varētu saņemt 2021. gadā.