Latvijas vadītajai dronu koalīcijai uzņemot apgriezienus, notikuši Latvijas ražoto bezpilota lidaparātu testi, kuros aizsardzības nozares vadība kopīgi ar ražotājiem pārliecinājās par Ukrainas kritērijiem pielāgoto dronu spējām operēt kaujas laukā. Latvijai ir ļoti nozīmīgi piegādāt kaujas laukam pielāgotus bezpilota lidaparātus Ukrainai, vienlaikus šie testi palīdz veicināt Latvijas aizsardzības industrijas tehnoloģisko kapacitāti, sarunā ar “Sargs.lv” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds.
Testu ietvaros Latvijā ražotam bezpilota lidaparātam, kuram piestiprināts papildu svars, kas imitēja munīcijas lādiņu, bija jānolido vairāku kilometru distance un sekmīgi jāizpilda specifiski uzdevumi. Šādi bija Nacionālo bruņoto spēku un Aizsardzības ministrijas noteiktie kritēriji Latvijā ražotajiem droniem, kas pēc vairākiem sekmīgi izpildītiem pārbaudījumiem drīzumā tiks piegādāti Ukrainas aizstāvjiem.
Šie bezpilota lidaparāti ir specifiski modificēti, lai ar tiem kaujas apstākļos varētu sekmīgi iznīcināt ienaidnieku. Kā norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds, līdzīgi testi jau ir notikuši un tie ir sagaidāmi arī nākotnē.
Ministrs skaidro, ka regulāra dronu testēšana Latvijai ļaus ne vien piedāvāt Ukrainai kvalitatīvus un kaujas apstākļiem pielāgotus dronus, bet arī stiprināt vietējo industriju un tehnoloģiju inovācijas aizsardzības nozarē.
Tehnoloģiju sāncensībā, kad Krievija masveidīgi pielieto bezpilota lidaparātus pret Ukrainas tehnikas vienībām un nocietinājumu pozīcijām, sadarbība ir atslēgas vārds. Tieši tādēļ ministrs uzskata, ka aizsardzības nozarei ir aktīvi jāsadarbojas ar uzņēmējiem, vienlaikus aicinot uzņēmējus arī uz savstarpēju sadarbību.
Sarunā ar “Sargs.lv” Latvijas Industrijas attīstības konfederācijas (LIAK) prezidents Normunds Bergs šādu bezpilota testu īstenošanu vērtē ļoti pozitīvi. Viņš piekrīt, ka šādiem testiem būtu jānotiek daudz biežāk un tie ir ārkārtīgi svarīgi jebkuriem valsts iekārtu iepirkumiem.
Šobrīd, kad Ukraina atrodas kara apstākļos un Latvija tiecas sniegt visu iespējamo atbalstu, atbildīgo amatpersonu lēmumu pieņemšanas ātrums ir izšķirošs. Vienlīdz svarīga ir reālistiska tehnoloģiju testēšana, kurā ražotāji var demonstrēt savu produktu spējas, vērtē LIAK prezidents.
Viņš uzsver, ka jebkuru uzņēmumu jauno tehnoloģiju izstrādes ceļš no prototipa līdz ražošanai ir ārkārtīgi garš un mokošs. Tomēr šis pirmais solis, kurā uzņēmumi var veikt īstu testēšanu, ir ļoti nozīmīgs. “Latvijā viennozīmīgi ir spējas izstrādāt un ražot augstas kvalitātes tehnoloģijas, tomēr visā šajā procesā mūs visus, iespējams, gaida gana daudz negaidītu pagriezienu,” rezumē Normunds Bergs. Tieši šī iemesla dēļ viņš piekrīt ministra aicinājumam uzņēmumus vairāk sadarboties kā starptautiskā, tā arī vietējā līmenī.