Aizsardzības ministrs ar Rīgas Tehniskās universitātes vadību pārrunā sadarbību zinātnē un pētniecībā

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv
Ministra vizīte RTU
Foto: štāba virsseržants Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Piektdien, 17. janvārī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds apmeklēja Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), lai pārrunātu sadarbības iespējas zinātnē, pētniecībā un inovācijās valsts aizsardzības stiprināšanai. Vizītes laikā ministrs tikās ar RTU vadību, kuru pārstāvēja rektors Tālis Juhna, un apsprieda stratēģiskus projektus, kas varētu uzlabot valsts drošību un militārās tehnoloģijas.

Vizītes laikā ministrs apmeklēja vairākas RTU laboratorijas, lai iepazītos ar universitātes jaunākajiem zinātnes sasniegumiem.  RTU Šķiedru optikas pārraides sistēmu laboratorijā aizsardzības ministram tika prezentētas unikālas tehnoloģijas, kuru pamatā ir optiskās šķiedras un kvantu komunikācija. Šīs tehnoloģijas ir īpaši nozīmīgas drošai un ātrai informācijas pārraidei, kā piemēram starp kontroles punktiem, īpaši izmantojot 5G tīklus.

Kā norāda laboratorijas pārstāvji kvantu sakaru sistēmas nodrošina, ka trešās personas nevar iejaukties informācijas pārraidē, tādējādi garantējot maksimālu drošību.

Image
Vizite RTU
Foto: štāba virsseržants Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Vizītes ietvaros ministrs arī apmeklēja Baltijas Biomateriālu ekselences centru, kur īpaša uzmanība tika veltīta bioinženierijas sasniegumiem. Laboratorijas speciālisti prezentēja 3D bioprinteri, kas spēj izdrukāt kaulus. Šī tehnoloģija jau tiek izmantota zobu implantu un citu medicīnisku risinājumu izstrādē, tādējādi sniedzot būtisku ieguldījumu medicīnas attīstībā.

Šī inovācija turpmāk dos iespēju attīstīt militārai medicīnai nozīmīgas tehnoloģijas, piemēram, ātrai un efektīvai ievainojumu ārstēšanai, izmantojot bioloģiski pielāgojamus materiālus.

Individuālo aizsardzības līdzekļu laboratorijā tika demonstrētas jaunākās uniformu un aizsardzības līdzekļu testēšanas metodes, gan ūdensizturību, gan aizsardzību pret karstumu un liesmu, kā arī cita veida aizsardzībai.

Image
Mākslīgā intelekta manekens
Foto: štāba virsseržants Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Tāpat RTU zinātnieki iepazīstināja ar modulārajām būvēm, kas paredzētas izmantošanai nemieru un krīžu situācijās. Šīs drošās un lodes necaurlaidīgās konstrukcijas spēj nodrošināt patvērumu līdz nedēļai, un tās var tikt izmantotas arī kā militārās ēkas. Šādu būvju izmaksas ir aptuveni 200 tūkstoši eiro, un tās ir īpaši piemērotas strauji mainīgai operacionālajai videi.

RTU Zinātnes un inovāciju centrā tika demonstrēti zemūdens droni, kurus var izmantot dažādiem uzdevumiem, tostarp enkuru ķēžu pārraušanai un dzenskrūvju apturēšanai, kas īpaši aktuāla pašlaik, pieaugošo hibrīddraudu dēļ Baltijas jūrā. Ministrs A. Sprūds pozitīvi novērtēja šo tehnoloģiju un pauda gatavību turpināt atbalstu tās attīstībai.

Image
Zemūdens drons
Foto: štāba virsseržants Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija
Universitātes telpās arī Zemessardzes Zinātnes, pētniecības un inovāciju ieviešanas centrs prezentēja savas jaunākās arī pārtikas inovācijas, kas paredz viegli transportējamu un ilgi uzglabājamu pārtiku misijām un uzdevumiem. Tika demonstrēta tehnoloģija, kas ļauj liofilizēt pārtiku, saglabājot tās uzturvērtību. Piemēram, ābolu un auzu batoniņi, salāti un pat karbonāde tiek sakompresēti un saglabā ilgmūžību, vienlaikus nodrošinot vieglu transportēšanu.

Vizītes noslēgumā aizsardzības ministrs un RTU rektors apsprieda turpmāko sadarbību inovāciju attīstībā. A. Sprūds uzsvēra, ka viena no ministrijas prioritātēm ir inovāciju attīstība Latvijā, jo kā norādīts pagājušā gada izskaņā sagatavotajā “Aizsardzības industrijas un inovāciju atbalsta stratēģijā 2025-2036” līdz 2028. gadam aizsardzības pētniecības, tehnoloģiju attīstības un inovāciju finansējumam jāsasniedz 1,5 % no aizsardzības budžeta.

“Mēs esam gatavi atbalstīt un testēt inovatīvas tehnoloģijas, kas ne tikai stiprinās mūsu aizsardzības spējas, bet arī veicinās Latvijas ekonomisko un zinātnisko attīstību. Inovācijas stratēģija ir mūsu prioritāte, un līdz 2036. gadam mēs plānojam novirzīt 3% no aizsardzības budžeta šim virzienam,” tikšanās laikā sacīja ministrs.
Image
Preznetācija
Foto: štāba virsseržants Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Tikšanās laikā ministrs un RTU vadība apsprieda stratēģiskos virzienus, tostarp dronu tehnoloģiju attīstību, kiberdrošību un civilmilitāro loģistiku. "Mūsu mērķis ir nodrošināt ilgtermiņa inovāciju attīstību, kas spēj reaģēt uz mūsdienu drošības izaicinājumiem un stiprināt Latvijas aizsardzības industriju,” uzsvēra ministrs.

Tika atzīmēts arī RTU nozīmīgais ieguldījums jauniešu iesaistē aizsardzības jomā, veicinot studentu līdzdalību pētniecības projektos un valsts aizsardzības mērķu sasniegšanā.

Image
RTU rektors
Foto: štāba virsseržants Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Jau ziņots, ka šī gada 28. maijā Rīgā notiks starptautisks dronu samits, kuru organizē Aizsardzības ministrija sadarbībā ar RTU. Samits pievērsīsies dronu koalīcijas valstu pieredzes un mācību apmaiņai, globālās drošības un karadarbības izaicinājumiem, kā arī jaunu tehnoloģiju ieviešanai. RTU un citu Latvijas augstskolu pārstāvjiem šis pasākums sniegs iespēju dibināt kontaktus ar aizsardzības nozari un paplašināt savu pētniecisko darbību.

Samita organizēšanai RTU piešķirts finansējums 248 505 eiro apmērā, kas apliecina valsts apņemšanos atbalstīt inovācijas un tehnoloģiju attīstību.

Dalies ar šo ziņu