Kas ir Dronu koalīcija?

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv/Jānis Klāks
Dronu testi Latvijā
Foto: Dronu testi Latvijā Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

2024. gada 14. februārī Ramšteinas kontaktgrupas sanāksmē tika panākta vienošanās par Dronu koalīcijas izveidi Latvijas un Lielbritānijas vadībā, lai nodrošinātu Ukrainas vajadzībām nepieciešamo dronu piegādi, tehnoloģisko atbalstu un palīdzību personāla apmācībā. Šī ideja Ukrainas bruņoto spēku vajadzību izmaiņu dēļ ir mainījusi savu veidolu, taču mērķis ir palicis nemainīgs. Kopējais dalībvalstu atbalsts Ukrainas dronu spējām 2024. gadā sasniedza 1,8 miljardus eiro atzīmi. Tāpat šī gada laikā Dronu koalīcijas dalībvalstis ieguldīja 80 miljonus eiro Apvienotās Karalistes vadītajā kopējā iepirkuma fondā.

Dronu tehnoloģijas šī gada laikā ir ievērojami attīstījušās. Kā norāda Ukrainas bruņoto spēku pārstāvji, starp abām karojošajām pusēm notiek pastāvīga sāncensība, kuras mērķis ir izstrādāt pēc iespējas efektīvākus un pret elektronisko karadarbību noturīgākas dronu tehnoloģijas. Tas ir izaicinājums ne tikai karavīriem, bet arī dronu ražotājiem, kuru uzdevums ir ātri un elastīgi pielāgoties jaunajām tehniskajām prasībām, vajadzības gadījumā operatīvi mainot dronu tehnoloģiskās īpašības.

Starptautiskās Dronu koalīcijas dalībvalstu atbalsts Ukrainas dronu spējām 2024. gadā sasniedza 1,8 miljardus eiro. Ieguldītā summa nodrošina tiešas dronu piegādes Ukrainas bruņotajiem spēkiem, investīcijas Ukrainas dronu ražošanā, kā arī dronu koalīcijas kopējā fonda papildināšanu starptautisko dronu iepirkumu veikšanai.

Savukārt dronu koalīcijas dalībvalstis 2024. gadā ieguldīja 80 miljonus eiro Apvienotās Karalistes vadītajā kopējā dronu koalīcijas iepirkuma fondā. Šos līdzekļus paredzēts izmantot dronu koalīcijas centralizētajiem dronu tehnoloģiju iepirkumiem līdztekus katras koalīcijas valsts nacionālajiem atbalsta veidiem. Šobrīd vienotajā Dronu koalīcijas iepirkumu mehānismā piedalās astoņas valstis – Latvija, Apvienotā Karaliste, Nīderlande, Vācija, Dānija, Zviedrija, Kanāda un Jaunzēlande.

Latvija Dronu koalīcijas vajadzībām 2024. gadā atvēlēja aptuveni 20 miljonus eiro – 15 miljonus eiro iepirkumiem no vietējās industrijas un 5 miljonus eiro iepirkumiem dronu koalīcijas ietvaros. Tāpat Latvija un Ukraina ir noslēgusi vienošanos par Ukrainas karavīru apmācību dronu pilotēšanas programmā.

Tāpat Ministru kabinets ir atbalstījis Aizsardzības ministrijas priekšlikumu 2025. gada maijā Rīgā organizēt starptautisku dronu samitu. Samits Rīgā pulcēs starptautiskās dronu koalīcijas valstu aizsardzības ministrus, vadošos ekspertus, kā arī aizsardzības industrijas uzņēmumus, lai veidotu kopēju platformu, kurā valstīm vienoties par turpmākām dronu piegādēm Ukrainai, vienlaikus attīstot arī dalībvalstu dronu spējas.

Koalīcijā ietilpst 17 dalībvalstis – Latvija, Apvienotā Karaliste, Austrālija, Čehija, Dānija, Francija, Igaunija, Itālija, Jaunzēlande, Kanāda, Lietuva, Nīderlande, Polija, Ukraina, Vācija, Zviedrija un Luksemburga. Šī gada 13. februārī arī Norvēģija izteikusi vēlmi pievienoties koalīcijas dalībvalstīm.

Dalies ar šo ziņu