Vējonis: NATO un ES sadarbībai stratēģiskās komunikācijas jomā jākļūst par vienu no priorititātēm

Viedoklis
LETA
Vējonis
Foto: Aizsardzības ministrija

Raimonds Vējonis

Valsts prezidents

Vējonis: Ciešākai NATO un ES sadarbībai stratēģiskās komunikācijas jomā jākļūst par vienu no prioritātēm

Ciešākai NATO un Eiropas Savienības (ES) sadarbībai stratēģiskās komunikācijas jomā jākļūst par vienu no prioritātēm, īpaši, saistībā ar NATO paplašināto klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā, atklājot Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiekošo konferenci "Riga StratCom Dialogue 2017", sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Uzrunājot klātesošos, viņš norādīja, ka pēdējos trijos gados piedzīvotas lielas ģeopolitiskas izmaiņas. No Austrumiem jūtama Krievijas dezinformācijas un propagandas ietekme, bet no Dienvidiem nāk intensīva teroristiskās organizācijas "Daesh" informācijas kampaņa, kas spēj radikalizēt sabiedrības vieglāk ievainojamo daļu, veicināt kaujinieku rekrutēšanu, kā arī veido baiļu atmosfēru sabiedrībās.

"Mēs neiesaistāmies pret propagandu vērstās kampaņās. Tā vietā mēs ieguldām mūsu mediju prasmju attīstībā un profesionālā žurnālistu darbā, kas palīdzēs stiprināt mūsu cilvēku kritisko domāšanu un atmaskot melus. Melu vietā mēs izvēlamies patiesību," uzsvēra Vējonis.

Valsts prezidents vērsa uzmanību uz sasniegumiem gan ES, gan NATO ietvarā, kā piemēru minot NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru Rīgā, ES Austrumu Stratēģiskās komunikācijas operatīvā grupu, žurnālistu 2015.gadā izveidoto Baltijas mediju izcilības centru un nesen atklāto Eiropas hibrīda draudu apkarošanas izcilības centru Helsinkos.

"Tomēr mums vēl daudz ir jāpaveic un jāiemācās. Esam piedzīvojuši dezinformācijas kampaņas ar mērķi ietekmēt gan mūsu, gan partneru viedokļus. Mēs nevaram nereaģēt uz šādiem mēģinājumiem izmantot mūsu demokrātiskās vērtības, slēpjoties aiz vārda un preses brīvības," teica Vējonis.

Pēc Valsts prezidenta domām, atbildīgi, patiesi, objektīvi un atklāti plašsaziņas līdzekļi ir demokrātiskas sabiedrības galvenā iezīme. Vienlaikus tiek meklēti risinājumi cīņai ar dezinformācijas un propagandas ietekmi, tomēr jautājumu loks ir plašs, piebilda Vējonis.

"Esmu pārliecināts, ka, pateicoties mūsu kopīgam darbam, "pēcpatiesības" un "viltus ziņu" laiks var kļūt par pagātni. Mēs apzināmies draudus, palielinām sabiedrības informētību un, pats galvenais, mēs strādājam pie risinājuma," uzsvēra Valsts prezidents.

Tikmēr Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida klātesošajiem pauda cerību, ka diskusijas nesīs atbildes par to, kā valdībām izmantot stratēģisko komunikāciju un atrast balansu tās izmantošanā.

"Labākā atbilde uz ienaidnieka izplatītajiem meliem, ir patiesas informācijas brīva pieejamība. Cilvēkiem ir jāiemāca saprast, kas ir propaganda, un attiecībām starp valdību un medijiem ir jābūt labām. Un labas attiecības starp valdību un medijiem nenozīmē to, ka medijiem par valdību būtu jāraksta tas, ko tā vēlas," norādīja prezidente.

Vienlaikus Kaljulaida uzsvēra arī sociālo mediju lomu stratēģiskajā komunikācijā, sakot, ka liela daļa sabiedrības ziņas iegūst, piemēram, no sociālā tīkla "Facebook".

Jau ziņots, ka šodien un rīt, 6.jūlijā, LNB norisinās augsta līmeņa konference "Riga StratCom Dialogue 2017".

 

Dalies ar šo ziņu