Bieži var dzirdēt Krievijas atbalstīto mediju uzskatus, ka Putina rokās ir ne tikai Ukraina, bet arī visi Rietumi. Pētnieks Eliots A. Kohens (Eliot A. Cohen) žurnālā “The Atlantic” ir rūpīgāk ieskatījies šī brīža situācijā un analizējis, kas tad īsti atrodas Putina rokās un kas nē.
Protams, nevar noliegt, ka Ukrainai var draudēt briesmīgi notikumi – ir iespējams militārs iebrukums un karavīru un civiliedzīvotāju bojāeja, lai gan šādas nelaimes notiek jau kopš 2014. gada, un Rietumi līdz šim tam nebija pievērsuši pietiekami lielu uzmanību.
Iemesli Krievijas rīcībai tiek minēti vairāki - bezmērķīgi ceturtdaļgadsimtu veci pārmetumi par NATO paplašināšanos, iespējamas psihoterapeitiskas diagnozes par Krievijas prezidenta Vladimira Putina vajadzību pēc "cieņas", un apgalvojumi, ka ASV prezidenta Dž. Baidena administrācijas vājums ir radījis šo situāciju.
Krievijas autoritārais līderis ir izvirzījis prasības, zinot, ka tās nav iespējams izpildīt. Viņš tās ir izvirzījis publiski, lai gan parasti tas notiek privāti, kas nozīmē, ka viņš vēlas cīnīties ar jebkādiem līdzekļiem.
Viņš ir mobilizējis vairāk nekā 100 000 karavīru pie Ukrainas robežām, bet ne tuvu tik lielu, lai pakļautu 40 miljonu iedzīvotāju valsti, no kuriem daudzi ne tikai vēlas cīnīties, bet ir arī gatavi to darīt. Cīņas pilsētu teritorijās ir īpaši smagas iebrucējiem, tas liek domāt, ka Krievijas iebrukums novedīs pie zārku “jūras”, kura ceļos atpakaļ uz Krieviju, raksta autors.
Likmes Rietumiem ir pietiekami augstas. Atjaunota Krievijas impērija padarītu to par spēcīgāko vienību Eiropā un Krievijas militārā vara varētu nodarīt milzīgus postījumus, kas sagrautu mieru Eiropā, kurš kopš 1949. gada ir saglabājies (izņemot Balkānu konfliktus).
Krievija, kas būtu izolēta no Rietumiem un sodīta ar ekonomiskām sankcijām, kļūtu par sava veida noslēgto Ķīnu.
Rietumu reakcija līdz šim ir bijusi piesardzīga, bet efektīva. Amerikas Savienotās Valstis ir efektīvi darbojušās, un prezidents Džo Baidens ir guvis ievērojamu vienprātību starp abām partijām. Administrācija ir izteikusi atbildes draudus, sagatavojusi atbilstošas sankcijas un sākusi veikt vissvarīgāko soli, piegādājot prettanku un pretgaisa raķetes Ukrainas karavīru rokās. Jo vairāk un ātrāk, jo labāk.
Rietumu stratēģiskās klišejas parasti attēlo krievus kā nesalīdzināmi izveicīgus šaha meistarus, veiklus manipulatorus, kas izmanto spēku politikas atbalstam un pastāvīgi pārspēj savus Rietumu pretiniekus. Taču šis raksturojums ir mazāk patiess, nekā varētu domāt. Patiešām, amerikāņu un britu izlūkdienesti veikli brīdināja par Krievijas viltus karoga operācijām. Šie atklājumi ir pretlīdzeklis pret Krievijas slepeno dienestu sagatavotajām operācijām.
Krievija ir arī neaizsargāta pret sankcijām un kiberuzbrukumiem. Valsts augstākajā amatā valsti vada novecojošs diktators, kurš nesadzird daudz nepatīkamu patiesību no padomdevējiem, kuri reizēm atļaujas iebilst viņam.