Hāgā atklāts starptautisks birojs Ukrainas kara izmeklēšanai

Ārvalstīs
LETA/AFP
Preses konference, kurā tiek paziņots par jaunā starptautiskā biroja izveidi
Foto: AP/Scanpix

Hāgā pirmdien atklāts starptautiskais birojs, kas veiks izmeklēšanu pret Krieviju saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā.

Biroja atvēršana ir pirmais solis ceļā uz iespējamo tribunālu, kurā tiktu tiesātas Krievijas amatpersonas par kara sākšanu.

Starptautiskajā agresijas nozieguma izmeklēšanas centrā (ICPA), kas veiks izmeklēšanu un vāks pierādījumus, darbosies prokurori no Kijivas, Eiropas Savienības (ES), ASV un Starptautiskās Krimināltiesas (SKT).

Aicinājumi izveidot īpašu tribunālu kļūst arvien skaļāki, jo SKT, kas ir kara noziegumu tiesa, nav pilnvarota veikt plašu izmeklēšanu. Tā izmeklē konkrētākus kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci Ukrainā un martā izdeva orderi Krievijas prezidenta Vladimira Putina aizturēšanai saistībā ar iespējamu bērnu deportāciju.

Kijiva ir uzstājusi uz īpaša tribunāla izveidi kopš Bučā pēc krievu okupantu atkāpšanās tika atrastas simtiem cilvēku mirstīgo atlieku. Arī starptautiskais atbalsts šāda tribunāla izveidei ir pastāvīgi audzis, un Eiropas Komisija (EK) februārī paziņoja par ICPA izveidi.

Brisele paziņoja, ka centra galīgais mērķis ir saukt pie atbildības tos, kas sāka iebrukumu Ukrainā. ASV iesaistīšanās ir piešķīrusi papildu svaru centieniem izveidot īpašu tiesu, neraugoties uz to, ka Vašingtona joprojām atsakās pievienoties SKT.

ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlands jūnijā, apmeklējot Hāgu, iecēla īpašo prokurori agresijas nozieguma lietās Džesiku Kimu par savu pārstāvi ICPA. Tomēr sarežģītais jautājums par to, kā šāda tiesa darbotos, joprojām nav atrisināts.

Ukraina atbalsta ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcijas pieņemšanu. Taču daži no Kijivas atbalstītājiem Rietumos baidās, ka tai trūktu starptautiska atbalsta, un tā vietā iestājas par jauktu tiesu, kurā darbotos Ukrainas un ārvalstu tiesneši.

Dalies ar šo ziņu