Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un Krievijas diktators Vladimirs Putins vienojušies padziļināt sadarbību starp Pekinu un Maskavu, reaģējot uz bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa atgriešanos Baltajā namā, vēsta "Politico". Abu līderu telefoniskajā sarunā tika pārrunāti sadarbības plāni un iespējas stiprināt abu valstu stratēģisko partnerību.
Kā teikts Kremļa publiskotajā sarunas transkriptā, Sji Dzjiņpins sarunā ar Putinu norādījis, ka Ķīna un Krievija kopīgiem spēkiem jāatbalsta ANO centrētā starptautiskā sistēma un jāaizstāv pasaules kārtība, kas izveidojusies pēc Otrā pasaules kara. „Šogad es esmu gatavs kopā ar jums pacelt Ķīnas un Krievijas attiecības jaunā līmenī, lai stātos pretī ārējām nenoteiktībām,” sacīja Ķīnas līderis.
Krievijas un Ķīnas līderi slavēja abu valstu tirdzniecības un enerģētikas projektus, kas pēdējā gada laikā ir pieauguši, neskatoties uz starptautiskajām sankcijām un nosodījumu. Īpaši tika uzsvērta Austrumu maršruta gāzes cauruļvada darbība pilnā jaudā. Šis projekts nodrošina Krievijas energoresursu piegādi Ķīnai, sniedzot Maskavai būtisku ekonomisko atbalstu, lai turpināku karu pret Ukrainu.
Savukārt Putins norādīja uz pieaugošo abu valstu tirdzniecību, kas, neskatoties uz ārējo spiedienu, 2024. gadā sasniedza vairāk nekā 245 miljardus dolāru. Papildus viņs uzsvēra, ka abu valstu attiecības ir „pašpietiekamas” un neatkarīgas no globālās situācijas vai iekšpolitiskajiem faktoriem.
Tikšanās laikā tika uzsvērta arī abu valstu sadarbība starptautiskajās organizācijās, piemēram, ANO un BRICS, kur Krievija un Ķīna bieži bloķē iniciatīvas, kas varētu ierobežot autoritāru režīmu rīcības brīvību. Abi līderi atkārtoti aicināja veidot „taisnīgāku” pasaules kārtību, kas bieži vien tiek interpretēts kā centieni vājināt Rietumu demokrātisko valstu ietekmi.
Tikšanās notika arī vēsturiskā kontekstā, jo šogad tiek atzīmēta 80. gadadiena kopš Otrā pasaules kara beigām. Abi līderi atkārtoti uzsvēra vēsturiskās patiesības saglabāšanas nozīmi, neraugoties uz to, ka Krievijas politika pēdējos gados ir veicinājusi vēstures falsifikāciju, lai attaisnotu tās agresīvo ārpolitiku.
Ķīnas atbalsts Krievijai kopš tās pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī ir pieaudzis. Neilgi pirms šī iebrukuma sākuma abi līderi parakstīja paziņojumu, kurā deklarēja, ka abu valstu sadarbībai nav ierobežojumu.
Tikmēr ASV prezidents Donalds Tramps, kurš iepriekš solījis stingru nostāju pret Ķīnu, arī izteicies, ka vēlas sarunāties ar Putinu, lai panāktu vienošanos par kara izbeigšanu Ukrainā. Inaugurācijas dienā Tramps kritizējis Putinu, apsūdzot viņu Krievijas „iznīcināšanā” ar karu Ukrainā.