Pulcējoties vairāku desmitu valstu līderiem no tādām valstīm kā Ķīna, Indija, Irāna un Dienvidāfrika, otrdien Krievijā sākās BRICS samits. Šajā pasākumā Kremlis centīsies izveidot mehānismus, kas nostiprinātu Krievijas militāros centienus Ukrainā, ziņo Kara pētījumu institūts (ISW).
"Krievija, visticamāk, izmanto BRICS samitu kā iespēju demonstrēt savus centienus stiprināt globālās saites ar nerietumu valstīm. Iespējams, tā slēgs vienošanās un izveidos tirdzniecības mehānismus, kas palīdzēs atbalstīt Krievijas militāro darbību Ukrainā, vienlaikus mazinot rietumu sankciju ietekmi," norādīts ISW ziņojumā.
Samita laikā Krievijas diktators Vladimirs Putins tikās ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu. Abi līderi uzsvēra daudzpusīgo attiecību nozīmi starp abām valstīm, savukārt Sji Dzjiņpins BRICS bloku raksturoja kā platformu globālai stratēģiskai sadarbībai.
Papildus tam Putins apsprieda divpusējās attiecības ar Indijas premjerministru Narendru Modi un Dienvidāfrikas prezidentu Sirilu Ramafosu. Sarunu laikā tika apspriesta daudzpolārās pasaules kārtības izveide un nacionālo valūtu izmantošana savstarpējos tirdzniecības norēķinos. Modi uzsvēra nepieciešamību pēc iespējas ātrāk rast mierīgu risinājumu karam Ukrainā un atkārtoti apstiprināja Indijas gatavību būt par starpnieku.
ANO ģenerālsekretāra Antonio Gutērreša lēmums piedalīties BRICS samitā izsauca kritiku gan no valstu līderiem, gan no starptautiskajiem medijiem. Kā ziņoja UNIAN, Krievija jau iepriekš paziņoja par nodomu veicināt jaunas starptautiskās banku maksājumu sistēmas izveidi ar BRICS bloka valstīm. Šis solis tiek uzskatīts par Maskavas mēģinājumu apiet globālo finanšu sistēmu, kurā Krievija saskaras ar smagām sankcijām.