Sīrijas miera sarunu atlikšana nāk par labu ekstrēmistiem, pirmdien brīdināja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.
Lavrovs: Sīrijas miera sarunu novilcināšana nāk par labu nemierniekiem
"Mēs balstāmies pārliecībā, ka iespējami drīzāk ir jānosaka šīs [Sīrijas miera] konferences datums, jo kavēšanās nāk par labu džihādistiem, radikāļiem, ekstrēmistiem, teroristiskajiem grupējumiem, kas atrodas to vidū, kas ar ieročiem rokās cīnās pret [Sīrijas prezidenta] Bašara al Asada režīmu un arvien vairāk nostiprina savas pozīcijas," žurnālistiem pirmdien sacīja ministrs.
Pastāv reāli riski, ka viņi gūs virsroku vairumā Sīrijas reģionu.
"Tur patlaban notiek ķīmisko ieroču iznīcināšanas process, tāpēc draudi, kas ir saistīti ar galēji radikālo, ekstrēmistisko un džihādistisko elementu pozīciju nostiprināšanos, visiem ir saprotami," norādīja ministrs.
Sīrijas miera sarunu datums ir jānosaka vistuvākajā laikā, pirmdien pēc sarunām Londonā ar ANO īpašo Sīrijas sūtni Lahdaru Brahimi sacīja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.
"Mēs uzskatām, ka steidzami ir jānosaka datums un jāsarīko konference, un jāsāk darbs pie jaunas Sīrijas veidošanas," apliecināja Kerijs.
Krievija un ASV vienojušās līdz novembra vidum sarīkot Sīrijas konfliktā iesaistīto pušu miera sarunas.
Teju puse Sīrijas nemiernieku, kas cīnās pret prezidenta Bašara al Asara režīma spēkiem, ir džihādisti un radikālo islāmistu grupējumu biedri, teikts Lielbritānijas aizsardzības un izlūkošanas jautājumu ekspertu organizācijas "IHS Jane's" jaunākajā pētījumā.
Lai nepieļautu, ka NATO robežu tuvumā izveidojas "Vidusjūras Somālija", ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) sākusi izstrādāt plānus aviācijas triecieniem pret Sīrijas "Al Qaeda" līderiem. Uzlidojumos tiktu izmantotas kaujas bezpilota lidmašīnas, septembrī ziņoja vācu laikraksts "Bild", atsaucoties uz saviem avotiem ASV specdienestos.
27. septembrī uzstājoties ANO Ģenerālajā asamblejā, Lavrovs brīdināja, ka Sīrijā karojošo džihādistu mērķis ir sekulāru valstu iznīcināšana un halifātu izveidošana to vietā.
Centieni vienkāršoti attēlot arābu pasaulē notiekošo kā demokrātijas cīņu ar tirāniju vai labā un ļaunā cīņu ilgu laiku ir notušējuši problēmas, kas ir saistītas ar augošo ekstrēmisma vilni.
"Šo draudu nopietnību kārtējo reizi nodemonstrēja terorakts Kenijā.
Ir vispārzināms, ka Sīrijā kaujas visspējīgākās opozīcijas vienības ir džihādisti, kuru sastāvā ir ne mazums radikāļu, kas tur sabraukuši no visas pasaules.
Viņu īstenotajiem mērķiem nav nekāda sakara ar demokrātiju, tie ir balstīti neiecietības principos, vērsti uz sekulāru valstu iznīcināšanu, halifātu izveidošanu," brīdināja ministrs.
"Ir grūti nosaukt par tālredzīgu tādu politiku, kuras būtībā vienām un tām pašām grupām vienā brīdī tiek izradīta bruņota pretestība, kā Mali, citā, gluži pretēji, tās tiek atbalstītas, kā Sīrijā," sacīja Lavrovs.