Krievijas izraisītā kara apskats – 2. maijs

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Institute for the Study of War
Kara postījumi Ukrainā
Foto: Kara postījumi Ukrainā Foto: AP/Scanpix

Krievijas spēki 2. maijā Ukrainā neveica nevienu apstiprinātu sauszemes uzbrukumu. Iespējams, ka 30. aprīlī Ukrainas artilērijas trieciens pret Krievijas komandpunktu Izjumā turpina traucēt Krievijas uzbrukumu centienus. Krievijas karaspēks uz Doņeckas-Luhanskas frontes līnijas un dienvidu ass turpināja pārgrupēties, iespējams, gatavojoties atjaunot ofensīvu, ziņo ASV Kara izpētes institūts (Institute for the Study of War, ISW).

Krievijas spēki veica jūras artilērijas un gaisa triecienus uz Mariupoli, kamēr 1. un 2. maijā turpinājās civiliedzīvotāju evakuācija no tēraudrūpnīcas "Azovstaļ". Ukrainas militārais tiesībaizsardzības dienests ziņoja, ka no "Azovstaļ" 2. maijā uz Zaporižjes pilsētu evakuēti vairāk nekā 100 civiliedzīvotāju. Krievijas veiktā Mariupoles bombardēšana atspēko Maskavas apgalvojumus, ka tās spēki ir pilnībā ieņēmuši pilsētu.

Image
Krievijas izraisītā kara situācija – 2. maijs
Krievijas izraisītā kara situācija – 2. maijs George Barros, Kateryna Stepanenko and Thomas Bergeron/Institute for the Study of War and AEI’s Critical Threats Project

Krievijas spēki apšaudīja Doņeckas-Luhanskas frontes līniju, taču 2. maijā neveica nevienu apstiprinātu sauszemes uzbrukumu. Krievijas karaspēks turpināja koncentrēties uz Rubižņas un Popasnas ieņemšanas pabeigšanu. Ukrainas ģenerālštābs prognozē, ka Krievijas karaspēks, visticamāk, mēģinās izmantot šos punktus, lai uzsāktu ofensīvu Severodoņeckas virzienā. Ukrainas Ģenerālštābs arī paziņoja, ka Krievijas spēki pārvietoja vienu bataljona taktisko grupu (BTG) uz Popasnas rajonu, lai uzlabotu savu taktisko pozīciju. Krievijas karaspēks rada apstākļus, lai virzītos uz Slovjansku no Līmanes-Siverskas frontes līnijas, kas atrodas 25 km attālumā uz austrumiem no Slovjanskas. Šis novērojums saskan ar "ISW" iepriekšējiem ziņojumiem par Krievijas karaspēka nelielu virzīšanos uz dienvidrietumiem ap Jampilas apgabalu pēdējo dienu laikā.

Krievijas spēki turpināja pārgrupēties un veikt neprecizētas uzbrukuma operācijas Izjumas apgabalā, bet 2. maijā tie neveica nekādus apstiprinātus panākumus. 30. aprīlī Ukrainas raķešu artilērijas trieciens pa Krievijas Gaisa desanta (VDV) un 2. apvienotās armijas komandpunktu Izjumas apgabalā ir traucējis Krievijas operāciju norisi.

6. apvienotās armijas elementi, Baltijas un Klusā okeāna flotes piekrastes karaspēks, turpināja apšaudīt Harkivas pilsētu un apkārtējās apdzīvotās vietas. Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maljara paziņoja, ka Ukrainas spēki cieta ievērojamus zaudējumus, pārņemot kontroli pār Ruska Lozovu, kas liecina, ka šī vieta ir nozīmīga, lai sīvi cīnītos par tās saglabāšanu.

Krievijas spēki 2. maijā turpināja pārgrupēties, veikt izlūkošanu un koncentrēt loģistiku, visticamāk, gatavojoties sauszemes uzbrukumiem ukraiņu pozīcijām Nikolajevas un Zaporižjes virzienā. Ukrainas ģenerālštābs ziņoja, ka Krievijas spēki Tokmakā izvietojuši neprecizētu artilērijas vienību, kas, visticamāk, atbalstīs Krievijas mēģinājumus ieņemt Orihivu. Orihiva atrodas uz vairāku galveno autoceļu krustpunkta, un tās ieņemšana varētu ļaut Krievijas spēkiem virzīties uz Zaporižjes pilsētu, kā arī Doņecku. Tiek ziņots, ka Krievijas spēki okupētajā Zaporižjes apgabalā ir izveidojuši tehnikas remontdarbnīcu.

Ukrainas operatīvā pavēlniecība "Dienvidi" paziņoja, ka Krievijas spēki 2. maijā nemēģināja veikt sauszemes ofensīvu Ukrainas dienvidos, bet periodiski veica artilērijas un mīnmetēju apšaudes un, kā ziņots, veica trešo raķešu triecienu pa tiltu, kas ved pāri Dņestras grīvai uz Rumāniju. Ukrainas spēki apgalvoja, ka 2. maijā esot uzbrukuši Krievijas munīcijas noliktavām Čornobaivkā. Ukrainas spēki arī iznīcināja divus Krievijas "Raptor" klases patruļkuģus, kas 2. maijā izlūkoja Donavas deltu. Piedņestrā būtiskas situācijas izmaiņas nebija vērojamas.

Dalies ar šo ziņu