Krievijas izraisītā kara apskats – 8. jūnijs

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Institute for the Study of War
Ukrainas aizstāvji
Foto: Ukrainas aizstāvji Foto: Reuters/Scanpix

Krievijas spēki turpināja veikt sauszemes, artilērijas un gaisa spēku uzlidojumus uz rietumiem un austrumiem no Popasnas, lai traucētu Ukrainas sauszemes komunikāciju līnijas (GLOC) uz Lisičansku. Ukrainas ģenerālštābs ziņoja, ka Ukrainas artilērija turpināja aizsargāt Ukrainas GLOC gar autoceļu T1302 no Bahmutas uz Lisičansku un izspieda Krievijas spēkus no Nahirnes. Krievijas spēki turpināja intensīvu apšaudi Doņeckas apgabala rietumos, ziņo ASV Kara izpētes institūts (Institute for the Study of War, ISW).

Krievijas spēki 8. jūnijā turpināja uzbrukuma operācijas uz dienvidaustrumiem no Izjumas. Krievijas spēki ir pavirzījušies uz Svjatohirsku (aptuveni 27 km uz dienvidaustrumiem no Izjumas), taču nav skaidrs, vai tie ir pilnībā ieņēmuši Sviatohirsku. "NASA FIRMS" datos novēroja ievērojamas augstas temperatūras anomālijas Svjatohirskas rietumu daļā pēdējo 24 stundu laikā, kas, iespējams, norāda uz Krievijas netiešo uguni pret apmetnē atlikušajiem Ukrainas spēkiem. Kāds Krievijas žurnālists, ziņojot no neprecizētas vietas Svjatohirskā, apgalvoja, ka Krievijas spēki drīzumā ieņems visu pilsētu. Krievijas Telegram kanāls "WarJournal" dalījās ar drona uzņemtiem kadriem, kuros redzams sagrauts tilts pār Severskijdoņecu Svjatohirskā, kuru it kā iznīcinājuši Ukrainas spēki, taču "ISW" nevar šos apgalvojumus neatkarīgi pārbaudīt. Arī Krievijas Telegram kanāls "Swodki" apgalvoja, ka Krievijas spēki 8. jūnijā ieņēma Tetjaņivku, taču šis apgalvojums, visticamāk, nav pareizs, jo Krievijas spēki, kā ziņots, turpināja apšaudīt Tetjaņivku visas dienas garumā. Krievijas spēki, visticamāk, cenšas nodrošināt Svjatohirskas ieņemšanu, lai savienotos ar citām vienībām, kas virzās uz dienvidiem no Izjumas, lai tālāk virzītos uz Slovjansku. Ukrainas ģenerālštābs ziņoja, ka Krievijas spēki turpina sagatavoties uzbrukuma operācijām uz dienvidiem no Izjumas.

Krievijas spēki 8. jūnijā neveiksmīgi mēģināja veikt uzbrukumus uz dienvidiem no Izjumas, cenšoties nodrošināt piekļuvi Severskijdoņecas upes rietumu krastam. Ukrainas ģenerālštābs ziņoja, ka Krievijas spēkiem 8. jūnijā neizdevās virzīties uz Raihorodokas pilsētu, kas atrodas aptuveni 12 km uz dienvidrietumiem no Limanas.

Image
Krievijas izraisītā kara situācija – 8. jūnijs
Krievijas izraisītā kara situācija – 8. jūnijs George Barros, Kateryna Stepanenko and Thomas Bergeron/Institute for the Study of War and AEI’s Critical Threats Project

Aizvadītajā diennaktī būtiskas izmaiņas Harkivas frontē nav notikušas. Krievijas spēki turpināja noturēt aizsardzības līnijas uz ziemeļiem no Harkivas pilsētas un 8. jūnijā veica artilērijas uzbrukumus Harkivas pilsētai un apkārtējām apdzīvotajām vietām.

Krievijas spēki veica sauszemes un artilērijas uzbrukumus gar dienvidu asi, bet 8. jūnijā neguva nekādus apstiprinošus panākumus. Ukrainas Dienvidu operatīvā pavēlniecība paziņoja, ka Krievijas spēki pastiprina operācijas Hersonas apgabalā, īpaši gar Nikolajevas-Hersonas apgabala robežām. Krievijas spēki, visticamāk, saasina karadarbību šajā apgabalā, reaģējot uz nesenajiem Ukrainas pretuzbrukumiem uz dienvidiem no Davidivas tilta.

Krievijas spēki koncentrēja artilērijas uguni un sauszemes uzbrukumus uz Ziemeļaustrumu Zaporižjes netālu no Doņeckas apgabala robežas. Ukrainas Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis Oleksandrs Motuzjaņiks norādīja, ka Krievijas spēki izvietojuši 30 "T-62"  tankus ilgtermiņa aizsardzības apšaudes punktos Vasiļivkā, kas, iespējams, ir mēģinājums nostiprināt kontroli pār autoceļu T0812, kas ved no Vasiļivkas uz Orihivu un Huliapoli.

8. jūnijā Krievijas atbalstītās okupācijas iestādes turpināja izvirzīt politiskos nosacījumus okupēto Ukrainas teritoriju integrācijai. Ukrainas Galvenā izlūkošanas pārvalde (GUR) ziņoja, ka okupācijas iestādes Hersonas apgabalā veic viltotas "sociālās aptaujas", lai radītu apstākļus "referendumam" par pievienošanos Krievijas Federācijai. Saskaņā ar ziņojumu Hersonas apgabala iedzīvotāji saņem zvanus no neidentificētiem darbiniekiem, kuri uzdod virkni manipulatīvu un uzvedinošu jautājumu, lai ietekmētu viņu viedokli par Krieviju, karu, okupāciju un Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. GUR paziņoja, ka šo safabricēto "aptauju" rezultātus okupācijas iestādes izmantos, lai pierādītu, ka Ukrainas iedzīvotāji domā labvēlīgi par Krieviju, lai pamatotu okupācijas nepieciešamību.

Patvaļīgi Krievijas ieceltā Melitopoles vadītāja Gaļina Danilčenko 8. jūnijā paziņoja, ka Melitopole gatavojas savam referendumam par pievienošanos Krievijai. Tas, ka referendumam gatavojas atsevišķa pilsēta, nevis viss okupētais reģions, var liecināt, ka okupētās teritorijas īsteno aneksijas un integrācijas plānus bez vienotas okupācijas iestādes, kas pārraudzītu visa reģiona aneksiju.

Pašpasludinātās Doņeckas Tautas Republikas (DNR) okupācijas iestādes turpināja ierobežot Mariupoles iedzīvotājus ar sociālajiem pamatpakalpojumiem vai dzīves kvalitātes garantijām. Mariupoles mēra padomnieks Petro Andrjuščenko paziņoja, ka DNR varas iestādes nespēj nodrošināt iedzīvotājus ar ūdeni, humāno palīdzību vai medicīniskajiem pakalpojumiem un ka situāciju vēl vairāk sarežģī korupcija DNR kolaborantu vidū. DNR vadītājs Deniss Pušilins paziņoja, ka viņa prioritāte ir atjaunot skolu sistēmu Mariupolē, neraugoties uz pastāvīgām administratīvām problēmām nodrošināt pat visnepieciešamākos pārtikas un ūdens pakalpojumus. D. Pušilins 8. jūnijā atcēla DNR valdības priekšsēdētāju, kas, visticamāk, liecina par to, ka DNR iestādes ir saskārušās ar plašām iekšējām problēmām centienos ieņemt Mariupoli un vadīt karu kopumā. "ISW" pašlaik nevar novērtēt šīs paziņotās atlaišanas sekas un turpmāk ziņos par jebkādām izmaiņām DNR vadības struktūrā.

Dalies ar šo ziņu