“Stars and Stripes”: Rietumu ieroči spēlē būtisku lomu potenciālajā Ukrainas pretuzbrukumā

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Stars and Stripes
Ukrainas premjerministrs D. Šmihals un Polijas premjerministrs M. Moraveckis blakus pirmajiem tankiem “Leopard 2”, kas tika piegādāti Ukrainai Foto: Reuters/Scanpix
Foto: Ukrainas premjerministrs D. Šmihals un Polijas premjerministrs M. Moraveckis blakus pirmajiem tankiem “Leopard 2”, kas tika piegādāti Ukrainai

Eiropas lielākajam bruņotajam konfliktam kopš Otrā pasaules kara tuvāko nedēļu laikā ir gaidāms jauns posms. Ukrainas aizsardzības ministrs pagājušajā nedēļā sacīja, ka pavasara pretuzbrukums varētu sākties jau aprīlī. Kijiva saskaras ar galveno taktisko jautājumu: kā Ukrainas bruņotie spēki var izspiest krievu okupantus no savas zemes?

Krievija sāka savu pilna mēroga iebrukumu Ukrainā 2022. gada 24. februārī, taču tās uzbrukumi nesasniedza dažus galvenos mērķus. Vēlāk uzbrukuma apjomi samazinājās, un no augusta līdz novembrim Ukrainas pretuzbrukumi ļāva atgūt okupētās zemes.

Tad cīņas iestrēga dubļainajā ziemā un pavasara atkusnī. Tagad Kijiva var izmantot laikapstākļus, lai pārņemtu kaujas lauka iniciatīvu ar jaunajiem Rietumu piegādātajiem ieročiem un karavīriem, kuri apmācīti Rietumos.

Šis karš ir atklājis apkaunojošus trūkumus Kremļa militārajā spējā. Kaujas lauka neveiksmes ietver Krievijas nespēju sasniegt Kijivu iebrukuma pirmajās dienās, tās nespēju noturēt dažus apgabalus un nespēju ieņemt izpostīto Bahmutas pilsētu austrumos, neskatoties uz septiņu mēnešu ilgajām cīņām. Arī mēģinājumi lauzt ukraiņu cīņas gribu, piemēram, nerimstoši triecieni valsts elektrotīklā, ir bijuši neveiksmīgi.

Maskavas izlūkdienesti slikti novērtēja Ukrainas apņēmību un Rietumu reakciju. Iebrukums arī noplicināja Krievijas militāros resursus, izraisot problēmas ar munīcijas piegādēm, morāli un karaspēka skaitu.

Krievijas autoritārais līderis ir licis lielas cerības, ka Rietumu atbalsts Ukrainai vājināsies, tādējādi ļaujot tam gūt panākumus Ukrainā. Taču Vācija šonedēļ paziņoja, ka ir piegādājusi Ukrainai solītos 18 tankus “Leopard 2”. Polija, Kanāda un Norvēģija arī nodevušas savus tankus “Leopard”, kā arī Ukrainā ieradušies arī britu “Challenger” tanki.

Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs paudis cerību, ka Rietumu partneri līdz aprīlim piegādās vismaz divus bataljonus ar Vācijā ražotiem “Leopard 2”. Viņš arī sagaida sešus vai septiņus bataljonus “Leopard 1” tanku ar munīciju no sabiedrotajiem.

Rietumu palīdzība ir bijusi ļoti svarīga Ukrainas pretestības stiprināšanā un kara gaitas veidošanā. V. Zelenskis atzīst, ka bez ASV palīdzības viņa valstij nav izredžu gūt virsroku.

Jaunās piegādes, tostarp haubices, prettanku ieroči un 1 miljons artilērijas munīcijas Ukrainas armijai dos lielāku cerību veiksmīgam pretuzbrukumam.

Paredzams, ka Ukrainas spēki savā pretuzbrukumā centīsies izlauzties cauri sauszemes koridoram starp Krieviju un okupēto Krimas pussalu, virzoties no Zaporižjas uz Melitopoli un Azovas jūru, uzskata Ukrainas militārais analītiķis Olehs Ždanovs.

Ja tas izdosies, ukraiņi "sadalīs Krievijas karaspēku divās daļās un pārtrauks piegādes līnijas vienībām, kas atrodas tālāk uz rietumiem, Krimas virzienā", sacīja O. Ždanovs.

ASV Kara izpētes institūts uzskata, ka Ukrainai, lai gūtu virsroku, būs jāveic vairāki pretuzbrukumi, nevis tikai viens. Operācijām būtu divi mērķi – pārliecināt Putinu pieņemt sarunās panāktu kompromisu vai radīt Ukrainai pietiekami labvēlīgu militāru realitāti, lai Kijiva un tās Rietumu sabiedrotie pēc tam varētu efektīvi iesaldēt konfliktu neatkarīgi no V. Putina lēmumiem", norādīja institūts.

Paredzams, ka turpmākajos mēnešos katra puse turpinās "plēst gabalus viena no otras", cerot iegūt priekšrocības pie sarunu galda.

Dalies ar šo ziņu