11. novembris ir mūsu varoņu piemiņas diena. Savā valstī tajā godinām Latvijas brīvības cīņās kritušos, tikmēr Ukrainā pirms diviem gadiem Lāčplēša dienā no okupācijas tika atbrīvota tās pilsēta Hersona. Šī ir nozīmīga Ukrainas uzvara tās cīņā ar agresoru Krieviju par tās brīvību, un tā ne tikai iezīmēja pagrieziena punktu joprojām notiekošajā konfliktā, bet arī demonstrēja Ukrainas cīnītāju un iedzīvotāju neatlaidību. Tiesa gan, divus gadus pēc pilsētas atgūšanas Ukrainas varoņi dzīvo zem sarkanām debesīm, saskaroties ar nerimstošām okupantu apšaudēm.
2022. gada 11. novembrī Ukrainas spēki veiksmīgi atbrīvoja Hersonu no Krievijas okupācijas, kas bija būtisks pavērsiens kara gaitā. Krievijas karaspēka izvešanu no šīs stratēģiski svarīgās pilsētas pie Melnās jūras ārvalstu militārpersonas novērtēja kā nozīmīgu sasniegumu. Piemēram, ASV Aizsardzības departamenta amatpersonas, uzsverot Hersonas atbrīvošanas būtiskumu, norādīja, ka tā izjauca Krievijas piegādes līnijas, kā arī demonstrēja Ukrainas spēju atgūt okupēto teritoriju. Savukārt pašā Ukrainā uzvara ne tikai uzlaboja tās karaspēka morāli, bet arī simbolizēja ukraiņu tautas neatlaidību. Pilsētas ielas bija pilnas cilvēku, atzīmējot pilsētas atgūšanu.
Historic scenes of jubilation in Kherson following the city’s liberation from Russian occupation. Amazing to think that just weeks ago, the Kremlin tried to convince the world that that these people wanted to join Russia https://t.co/Q6k9LSP9Ht
— Business Ukraine mag (@Biz_Ukraine_Mag) November 12, 2022
“Hersonas atbrīvošana ir nozīmīgs Ukrainas sasniegums, un tā uzsver ukraiņu tautas izturību un apņēmību,” tā 2022. gadā veiksmīgo Ukrainas bruņoto spēku operāciju vērtēja kāda ASV aizsardzības nozares amatpersona.
🇺🇦 Anniversary of Kherson Liberation -
— Claretta Nijhuis (@NijhuisClaretta) November 11, 2024
“Now, we have no electricity in the city, no water, no central supply heating, no mobile connection, no internet connection, but we have no RUSSIANS”
pic.twitter.com/soOhaqffq4
Neskatoties uz pilsētas atgūšanu, tajā joprojām nav atgriezies miers. Pilsētu pastāvīgi apdraud Krievijas karaspēks, kas izvietots pāri Dņipro upei, savukārt Hersonas ikdienas dzīvi caurauž artilērijas uguns un gaisa uzlidojumu trauksmes.
Bezpilota lidaparātu un artilērijas lādiņu uzbrukumi pilsētā notiek ar prātam neaptveramu biežumu, apliecinot, ka Krievijas spēkus neskar tāds pats munīcijas deficīts, ar kādu saskaras Ukrainas karaspēks. Un, neskatoties uz ledaino Dņipro upes ūdeni, kas atdala Ukrainas spēkus un Krievijas okupantu pozīcijām, upes krastā rindojas tikko izraktas tranšejas.
Turklāt, ja pērn pilsētas ielas, kā ziņots, bijušas pilnas cilvēku, tad šogad Hersonas ielas, nebeidzamo okupantu uzbrukumu dēļ, ir pilnas gruvešu. Ja agrāk vienā no lielākajām Ukrainas dienvidu reģionu pilsētām dzīvoja 30 000 iedzīvotāju, tad šobrīd pilsētā mīt vien ap 1000 cilvēku.
Tomēr cilvēki atceras un piemin pilsētas atbrīvošanu. Ja ne ielās, tad sociālajos tīklos, uzsverot, cik svarīgs notikums tas bija un joprojām ir, izsakot pateicības un slavas vārdus tās atbrīvotājiem, daloties ar attēliem un video no pilsētas atbrīvošanas dienas.
Today is the 2 year anniversary of the Liberation of Kherson ✌️🇺🇦
— Macer Gifford (@macergifford) November 11, 2024
After we took back this village, the men, women & children came out of their hiding places, waving & giving us flowers!
I felt like an allied soldier moving through France in 1944! We must keep supporting Ukraine! pic.twitter.com/ZfSxCoQeeU
On this day, two years ago, the Ukrainian army liberated the city of Kherson, which had been occupied for eight months.
— Tarmo 🇨🇿 🇺🇦 🇪🇺 (@TarmoFella) November 11, 2024
This is how people celebrated in the streets ✌🏻💙💛 pic.twitter.com/TATUsDfQMc
Jāatzīmē, ka joprojām tiek dokumentēti arī pierādījumi gan par Hersonas okupāciju, gan atbrīvošanu. Ukrainas amatpersonas kopā ar starptautiskajiem partneriem vāc liecības, fotogrāfijas un cita veida pierādījumus, lai sauktu pie atbildības par kara noziegumiem atbildīgos. Šis process ir ļoti svarīgs nākotnes taisnīgumam un tam, lai netiktu aizmirstas okupācijas laikā pastrādātās zvērības.
“Hersonas notikumu dokumentēšana ir ļoti svarīga ne tikai vēsturiskai uzskaitei, bet arī, lai nodrošinātu, ka par kara noziegumiem atbildīgie tiek saukti pie atbildības,” sacīts ASV Aizsardzības departamenta ziņojumā.