"Sargs.lv" pēta: ko nesusi Hersonas atbrīvošanas otrā gadadiena?

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Politico/VOA News/U.S. Department of Defense/Ukrainska Pravda/CNN
Hersona
Foto: AP/Scanpix

11. novembris ir mūsu varoņu piemiņas diena. Savā valstī tajā godinām Latvijas brīvības cīņās kritušos, tikmēr Ukrainā pirms diviem gadiem Lāčplēša dienā no okupācijas tika atbrīvota tās pilsēta Hersona. Šī ir nozīmīga Ukrainas uzvara tās cīņā ar agresoru Krieviju par tās brīvību, un tā ne tikai iezīmēja pagrieziena punktu joprojām notiekošajā konfliktā, bet arī demonstrēja Ukrainas cīnītāju un iedzīvotāju neatlaidību. Tiesa gan, divus gadus pēc pilsētas atgūšanas Ukrainas varoņi dzīvo zem sarkanām debesīm, saskaroties ar nerimstošām okupantu  apšaudēm.

2022. gada 11. novembrī Ukrainas spēki veiksmīgi atbrīvoja Hersonu no Krievijas okupācijas, kas bija būtisks pavērsiens kara gaitā. Krievijas karaspēka izvešanu no šīs stratēģiski svarīgās pilsētas pie Melnās jūras ārvalstu militārpersonas novērtēja kā nozīmīgu sasniegumu. Piemēram, ASV Aizsardzības departamenta amatpersonas, uzsverot Hersonas atbrīvošanas būtiskumu, norādīja, ka tā izjauca Krievijas piegādes līnijas, kā arī demonstrēja Ukrainas spēju atgūt okupēto teritoriju. Savukārt pašā Ukrainā uzvara ne tikai uzlaboja tās karaspēka morāli, bet arī simbolizēja ukraiņu tautas neatlaidību. Pilsētas ielas bija pilnas cilvēku, atzīmējot pilsētas atgūšanu.

“Hersonas atbrīvošana ir nozīmīgs Ukrainas sasniegums, un tā uzsver ukraiņu tautas izturību un apņēmību,” tā 2022. gadā veiksmīgo Ukrainas bruņoto spēku operāciju vērtēja kāda ASV aizsardzības nozares amatpersona.

Neskatoties uz pilsētas atgūšanu, tajā joprojām nav atgriezies miers. Pilsētu pastāvīgi apdraud Krievijas karaspēks, kas izvietots pāri Dņipro upei, savukārt Hersonas ikdienas dzīvi caurauž artilērijas uguns un gaisa uzlidojumu trauksmes.

Bezpilota lidaparātu un artilērijas lādiņu uzbrukumi pilsētā notiek ar prātam neaptveramu biežumu, apliecinot, ka Krievijas spēkus neskar tāds pats munīcijas deficīts, ar kādu saskaras Ukrainas karaspēks. Un, neskatoties uz ledaino Dņipro upes ūdeni, kas atdala Ukrainas spēkus un Krievijas okupantu pozīcijām, upes krastā rindojas tikko izraktas tranšejas.

Vienlaikus Ukrainas spēki joprojām turpina darbu arī pie mīnu un cita potenciālā apdraudējuma likvidēšanas, ko atkāpjoties atstājis Krievijas karaspēks. Turklāt Hersonas militārās administrācijas vadītājs Romāns Mročko ziņojis, ka Krievija pilsētā arī tagad attālināti izkaisa pretkājnieku mīnas.

Turklāt, ja pērn pilsētas ielas, kā ziņots, bijušas pilnas cilvēku, tad šogad Hersonas ielas, nebeidzamo okupantu uzbrukumu dēļ, ir pilnas gruvešu. Ja agrāk vienā no lielākajām Ukrainas dienvidu reģionu pilsētām dzīvoja 30 000 iedzīvotāju, tad šobrīd pilsētā mīt vien ap 1000 cilvēku.

Tomēr cilvēki atceras un piemin pilsētas atbrīvošanu. Ja ne ielās, tad sociālajos tīklos, uzsverot, cik svarīgs notikums tas bija un joprojām ir, izsakot pateicības un slavas vārdus tās atbrīvotājiem, daloties ar attēliem un video no pilsētas atbrīvošanas dienas.

Jāatzīmē, ka joprojām tiek dokumentēti arī pierādījumi gan par Hersonas okupāciju, gan atbrīvošanu. Ukrainas amatpersonas kopā ar starptautiskajiem partneriem vāc liecības, fotogrāfijas un cita veida pierādījumus, lai sauktu pie atbildības par kara noziegumiem atbildīgos. Šis process ir ļoti svarīgs nākotnes taisnīgumam un tam, lai netiktu aizmirstas okupācijas laikā pastrādātās zvērības.

“Hersonas notikumu dokumentēšana ir ļoti svarīga ne tikai vēsturiskai uzskaitei, bet arī, lai nodrošinātu, ka par kara noziegumiem atbildīgie tiek saukti pie atbildības,” sacīts ASV Aizsardzības departamenta ziņojumā.

“Pilsēta-varonis. Pilsēta-simbols. Cerību pilsēta. Mūsu tautas pilsēta, kas nepadevās ienaidnieka spēkam un ar savu pretestību iedvesmoja apkārtējos un pasauli. Tie ir mūsu zili dzeltenie karogi, kas vairākkārt pierādīja Hersonas ielās un daudzās mājās un dzīvokļos, ka Ukraina ir viens vesels, sākot no ziemeļu robežas līdz mūsu jūrai. Tie ir mēneši bez komunikācijas, bez informācijas, bet ar ticību – ticību Ukrainai,” pērn pilsētas atbrīvošanas gadadienā sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Dalies ar šo ziņu