Krievija pirmoreiz vēsturē izšāvusi starpkontinentālo ballistisko raķeti uz Ukrainu

Konfliktu zonas
Sargs.lv/LETA/UKRAINSKA PRAVDA
Starpkontinentālā ballistiskā raķete
Foto: EPA/Scanpix

Krievija šorīt uzbrukumā Dņipro izmantojusi starpkontinentālo ballistisko raķeti, hiperskaņas raķeti "Kinžal" un septiņas spārnotās raķetes H-101, no kurām Ukrainas Gaisa spēki sešas notriekuši.

"2024. gada 21. novembra rītā no plkst. 5.00 līdz plkst. 7.00 Krievijas karaspēks uzbruka Dņipro pilsētai (uzņēmumiem un kritiskajai infrastruktūrai) ar dažāda veida raķetēm," paziņoja Ukrainas Gaisa spēki.

No Krievijas Astrahaņas apgabala tika izšauta starpkontinentālā ballistiskā raķete, no Tambovas apgabala iznīcinātājs MiG-31K izšāva hiperskaņas raķeti "Kinžal", bet no stratēģiskajiem bumbvedējiem Tu-95MS Volgogradas apgabalā tika izšautas septiņas raķetes H-101, teikts Ukrainas Gaisa spēku paziņojumā.

Iepriekš medijos izskanēja informācija, ka Krievija varētu palaist uz Ukrainu savu jaunāko starpkontinentālo ballistisko raķeti RS-26 "Rubež".

Starpkontinentālā ballistiskā raķete RS-26 "Rubež" ir Krievijas ražojums, kas spēj sasniegt mērķus līdz pat 6000 kilometru attālumā. Raķetes kaujas galviņas masa ir aptuveni 1200 kilogrami, kas ir ekvivalents trim "Iskander-M" raķetēm.

Militārais eksperts Pāvels Narožnijs norādīja, ka RS-26 galvenā kaujas galviņa var sadalīties vairākās daļās, katra no tām sver vairāk nekā 100 kilogramu, padarot raķeti bīstamu plašām teritorijām. Viņš arī uzsvēra, ka sprādzienbīstamās galviņas izmantošana nav racionāla, jo spēcīgs lokāls sprādziens spēj iznīcināt dzīvojamo ēku, bet ne svarīgus stratēģiskos objektus. Pēc viņa domām, Ukrainas Bruņoto spēku ģenerālštāba ēka varētu izturēt pat kodoltriecienu.

Narožnijs piebilda, ka Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmas nevarēs pārtvert raķeti atmosfēras augšējos slāņos, jo tam nepieciešamas THAAD sistēmas, kuru piegāde Ukrainai nav apspriesta. Tomēr raķetes kaujas galviņas var pārtvert "Patriot" kompleksi.

RS-26 "Rubež" tika izstrādāta Maskavas Siltumtehnikas institūtā un ir RS-24 "Jars" projekta nākamais posms. Pirmā raķetes palaišana notika 2011. gada septembrī, un turpmākie izmēģinājumi tika veikti Pleseckas, Kapustinjaras un Sarišaganas poligonos līdz 2015. gadam. 2018. gadā raķeti izslēdza no bruņojuma programmas līdz 2027. gadam.

Dalies ar šo ziņu