Ja Sīrijas prezidenta Bašāra al Asada režīms sabruks, opozīcijas spēku ofensīvas rezultātā Krievija var zaudēt savu vienīgo militāro bāzi Vidusjūrā. Šādai situācijai varētu būt dramatiskas sekas arī attiecībā uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, raksta “The Telegraph” militārais analītiķis Deivids Ekss.
Analītiķis norāda, ka opozīcijas spēki jau ieņēmuši valsts lielākās pilsētas Alepo un stratēģiski svarīgo Hamu. Pēc Hamas ieņemšanas tiem pavērsies ceļš uz Vidusjūras piekrasti – Latākijas reģionu, kur atrodas vienīgā Krievijas flotes bāze Vidusjūrā, ostas pilsētā Tartūsā.
#Syria BREAKING: the city of #Hama is under FULL rebel control. Regime forces have pulled out to the west and the south as they were unable to stop the rebel advance.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) December 5, 2024
Residents take to the streets to celebrate. pic.twitter.com/wBnAonxfDd
Krievija šo bāzi izmanto kopš 1970. gadiem. 2017. gadā Maskava un Damaska noslēdza 49 gadu ilgu līgumu, kas nodrošināja Krievijai plašākas tiesības izmantot Tartūsu. Tieši no šīs bāzes vairāki Krievijas karakuģi devās uz Melnās jūras reģionu pirms pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.
Deivids Ekss uzsver, ka, Krievijas flotei trūkstot modernu kuģu, kas spētu veikt garus jūras braucienus, tā ir spiesta izmantot "piekrastes navigāciju" no ostas uz ostu. Tartūsas bāze šajā ziņā ir kritiski svarīga.
Pēc Eksa domām, zaudējot Tartūsu, Kremlis varētu nonākt smagas izvēles priekšā – turpināt karu Ukrainā un zaudēt ietekmi Vidusjūras reģionā vai noslēgt mieru ar Ukrainu, lai atgūtu piekļuvi Turcijas kontrolētajam šaurumam.
Tikmēr Sīrijas opozīcijas spēki ir ieguvuši ievērojamas kara trofejas, kuru vidū, kā vēsta publicētie video, ir gan vairāki Krievijas ražojuma tanki un zenītartilērijas sistēmas, gan Krievijas radiolokācijas sistēma "Podļot-K1". Šādu tehniku izmanto 25. īpašo uzdevumu divīzija, kas iepriekš bija pazīstama kā "Tīģeris" un tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajām Asada spēku vienībām.
Radiolokācijas sistēma spēj vienlaikus izsekot līdz 200 mērķiem, īpaši tiem, kas lido zemu. Tā ir būtiska gan vietējai pretgaisa aizsardzībai, gan arī Krievijas iekšējai aizsardzībai pret Ukrainas uzbrukumiem.
Opozīcijas spēki jau spēruši nozīmīgus soļus, ieņemot stratēģiskas teritorijas un vājinot Asada režīmu, kas visu Sīrijas pilsoņu kara periodu bija noturējis kontroli pār Hamu. Tālākā notikumu attīstība Vidusjūras reģionā varētu būtiski ietekmēt gan Sīriju, gan Krieviju.