"Sargs.lv" pēta: kā Ukrainas dronu slēpņi kļuva par jaunu pavērsienu mūsdienu karadarbībā

Konfliktu zonas
Forbes/Sargs.lv
Drona uzbrukums okupantiem
Foto: Serhii Sternenko/X

Ukrainas dronu karā ir novērojams jauns pavērsiens, ko rada inovācijas slēpņu taktikā, kas ievieš izmaiņas līdzšinējā militārajā taktikā. Videoieraksti atklāj, kā Ukrainas spēki izmanto pirmās personas skata (FPV) dronus, lai veiktu slēpņu uzbrukumus Krievijas apgādes līnijām un augsta ranga militārpersonām. Eksperti uzskata, ka šī pieeja ir tikai sākums pavisam jaunam karadarbības veidam, raksta "Forbes".

"Nāvējošās debesis"

Atšķirībā no tradicionālajiem dronu uzbrukumiem, šie FPV droni nepaļaujas tikai uz reāllaika mērķu identificēšanu. Tā vietā tie tiek iepriekš novietoti stratēģiskās vietās – sniegā, zālē vai ceļmalā, gaidot ienaidnieka parādīšanos. Tiklīdz tiek konstatēta krievu transportlīdzekļa vai augsta ranga militārpersonas kustība, droni tiek aktivizēti un veic uzbrukumu.

Nesenie videoieraksti parāda, kā Ukrainas FPV droni uzbrūk ATV tipa apvidus transportlīdzeklim, kas, visticamāk, ir Krievijas importētais "Desertcross 1000-3" modelis no Ķīnas. Droni novietoti ceļmalā, līdz transportlīdzeklis pabrauc garām. Tad tie ātri paceļas gaisā, veic cilpu un triecas tieši vējstiklā, neitralizējot transportu.

Šī metode sniedz vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar parasto dronu karadarbību. FPV dronu akumulatora darbības laiks bieži nepārsniedz 20 minūtes, kas padara patrulēšanu nepraktisku. Tomēr, slēpjot dronus un aktivizējot tos īstajā brīdī, Ukrainas spēki maksimāli palielina efektivitāti un minimizē risku, ka pretinieks tos pamanīs vai neitralizēs.

Precīzi triecieni Krievijas apgādes līnijām

Ukrainas slēpņu dronu taktika neaprobežojas tikai ar vieglo transportu. Otrajā video redzams, kā FPV droni uzbrūk trim Krievijas kravas automašīnām.

Tie tiek paslēpti garajā zālē, un, tiklīdz transportlīdzeklis tuvojas, tie automātiski aktivizējas. FPV operatori mērķē tieši uz šoferiem, nevis vienkārši mēģina sabojāt transportu – liekot domāt, ka galvenais mērķis ir ienaidnieka dzīvā spēka iznīcināšana.

Interesanti, ka video ekrānā parādās uzraksts "ARMED", kas norāda uz divpakāpju ieroča aktivizācijas procesu. Šī taktika, visticamāk, ir domāta, lai izvairītos no kļūmēm un maksimāli precīzi iznīcinātu mērķus.

Krievijas apgādes līnijas jau tagad piedzīvo lielu spiedienu, un šādi uzbrukumi var pilnībā paralizēt loģistiku. Militārajā stratēģijā piegāžu pārtraukšana bieži vien ir tikpat efektīva kā tiešs trieciens kaujas laukā.

Mērķtiecīga personu likvidēšana

Vēl lielāku spriedzi karadarbībā rada FPV dronu izmantošana mērķtiecīgām slepkavībām.

Viens no jaunākajiem gadījumiem bija Krievijas "Storm Ossetia" bataljona štāba priekšnieka Sergeja Meļņikova likvidācija Zaporižjas apgabalā.

Ukrainas militārā izlūkošana iepriekš ieguva informāciju par Meļņikova pārvietošanās maršrutu un laikus izplānoja slēpni. FPV drons palidoja garām viņa automašīnai, pēc tam veica cilpu un ietriecās tieši vējstiklā – tāpat kā ATV uzbrukuma gadījumā. Rezultātā transportlīdzeklis apgāzās, un pēc atkārtota uzbrukuma Meļņikovs un viņa šoferis gāja bojā.

Ukrainas spējas precīzi likvidēt augsta ranga ienaidniekus pierāda, ka droni kļūst ne tikai par ieroci, bet arī par efektīvu izlūkošanas un specoperāciju rīku.

Kara nākotne – pilnībā autonomi droni?

Šī slēpņu taktika varētu būt tikai sākums vēl bīstamākām inovācijām, norāda "Forbes" analītiķi.

Ukrainas spēki jau izmanto dronus pretinieku apvidus mīnēšanai, izkaisot prettanku mīnas aiz Krievijas frontes līnijām. Tomēr, atšķirībā no tradicionālajiem mīnām, dronus var pārvietot un pielāgot situācijai, padarot tos daudz efektīvākus.

Eksperti norāda uz "HellHive" koncepciju, kuru izstrādā ASV aizsardzības uzņēmumi. Šī sistēma paredz FPV dronu kastu novietošanu ienaidnieka teritorijā dienām vai pat nedēļām – gaidot, kad tiks dots rīkojums iznīcināt mērķus.

Ukraina jau izmanto tāla darbības rādiusa dronus. "Lyutyi" ("Niknais") drons spēj veikt lidojumus vairāk nekā 1600 kilometru attālumā, kas nozīmē, ka tas varētu izkaisīt slēpņu dronus ap stratēģiskiem objektiem, piemēram, Krievijas gaisa bāzēm vai komandcentriem.

Šāda taktika ļautu droniem uzglūnēt pretiniekam, radot haosu un izjaucot operācijas ne tikai frontes līnijā, bet arī dziļi ienaidnieka teritorijā, uzsver militārie analītiķi.

Dalies ar šo ziņu