Kamēr Tramps cenšas panākt miera līguma noslēgšanu, ASV izlūkdati liecina, ka Putins tajā nav ieinteresēts

Konfliktu zonas
Sargs.lv/NBC News/LETA
Krievijas diktators Vladimirs Putins
Foto: ZAA/Scanpix

Krievijas diktators Vladimirs Putins nav ieinteresēts panākt vienošanos par īstu mieru Ukrainā, vēsta televīzijas kanāls "NBC News", atsaucoties uz četriem ASV izlūkdienestu pārstāvjiem un diviem kongresmeņiem.

Kamēr Trampa administrācija sāk pirmās sarunas ar Krievijas amatpersonām par kara izbeigšanu Ukrainā, ASV un Rietumu izlūkdienestu informācija liecina – Putins joprojām vēlas pilnībā kontrolēt Ukrainu. Tā “NBC” News atklājušas četras Rietumu izlūkdienestu amatpersonas un divi ASV Kongresa pārstāvji, kas vēlējās saglabāt anonimitāti.

“Mums nav nekādu izlūkdatu, kas liecinātu, ka Putins šobrīd būtu patiesi ieinteresēts miera līgumā,” sacīja viena no Kongresa amatpersonām.

Sešas amatpersonas, kuras runājušas ar mediju, atzīst, ka pašreizējie izlūkdati liecina – Putins joprojām uzskata, ka spēs nogaidīt, līdz Ukrainas un Eiropas atbalsts novājināsies, un galu galā iegūt kontroli pār visu Ukrainu.

“Viņš domā, ka uzvar,” sacīja viena no Rietumu izlūkdienestu amatpersonām, piebilstot, ka Krievijas zaudējumi kaujas laukā nerada pietiekamu spiedienu, lai piespiestu Putinu izbeigt karadarbību.

Taču prezidents Donalds Tramps norāda, ka pagājušajā trešdienā telefonsarunā ar Putinu viņš saņēmis apstiprinājumu, ka Krievijas līderis vēlas izbeigt karu Ukrainā. Svētdien, sarunājoties ar žurnālistiem, Tramps šo informāciju atkārtoja.

“Es domāju, ka viņš vēlas pārtraukt karadarbību,” sacīja Tramps. Uz jautājumu, vai viņš uzskata, ka Putins joprojām cenšas iegūt visu Ukrainu, Tramps atbildēja: “Nē, es domāju, ka viņš grib to izbeigt.”

“NBC” News intervētās sešas amatpersonas uzskata, ka Putins varētu piekrist pamieram un plašākam miera līgumam, lai dotu Krievijas armijai laiku atjaunoties un pārgrupēties.

Tomēr ASV un Rietumu amatpersonas ir skeptiskas par Putina gatavību reālam kompromisam un ilgstošam mieram. Pastāv bažas, ka viņš varētu izmantot sarunas, lai noskaidrotu, kādus ieguvumus viņš var panākt un lai mēģinātu atgriezties starptautiskajā arēnā, no kuras viņš lielā mērā tika izstumts pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pirms trim gadiem.

Izlūkdati atklāj, ka Putins neplāno samazināt savu militāro klātbūtni Ukrainā un neatvelk spēkus vai tehniku no Rietumu Krievijas.

Amatpersonas arī norādīja, ka Putins jūtas iedrošināts pēc nesenajiem Trampa administrācijas izteikumiem, ka ASV neuzskata Ukrainas dalību NATO par reālu iespēju sarunu rezultātā.

ASV izlūkdienesti ir atzinuši, ka viņu iespējas analizēt Putina domāšanas procesu ir ierobežotas. Tomēr ASV un sabiedroto izlūkdati jau ilgstoši liecina, ka Putins joprojām tiecas pēc pilnīgas kontroles pār Ukrainu.

Kongresa amatpersonas un viens bijušais augsta ranga administrācijas pārstāvis atklāj, ka šī situācija nemainījās pat pēdējās Džo Baidena administrācijas dienās un nav mainījusies arī pēc pirmā mēneša, kopš Tramps stājies amatā.

Dalies ar šo ziņu