
Lielākā atomelektrostacija Eiropā – Zaporižjas AES – visticamāk kļūs par vienu no galvenajiem klupšanas akmeņiem miera sarunās, jo Ukraina nevar atļauties, ka tā paliek krievu rokās, savukārt krievi jau ir pasludinājuši okupēto objektu par savu likumīgo ieguvumu, raksta “The Washington Post”.
Laikraksts norāda, ka Zaporižjas AES bija viens no Ukrainas enerģētiskās, un līdz ar to arī ekonomiskās neatkarības simboliem. Tā ražoja 20% visas Ukrainas elektroenerģijas, kas bija pietiekami ne tikai iekšējam patēriņam, bet arī eksportam uz Eiropu.
Taču tagad stacija ir kļuvusi par citu simbolu, attēlojot Krievijas centienus sagrābt Ukrainu un pakļaut tās ekonomiku. Vai vismaz – iznīcināt ukraiņu cerības uz plaukstošu nākotni Eiropas Savienībā.
Pašlaik AES nedarbojas. Toties krievi ir pārvērtuši to par militāru bāzi un trenējas nogalināt ukraiņus, apšaudot Nikopoli – pilsētu, kas atrodas pretējā Dņepras krastā, iepretim stacijai. Nikopoles militārās administrācijas vadītājs Jurijs Bahno atklāja, ka pēc AES sagrābšanas krievi sākuši tur apmācīt jauniesaucamos artilērijas un bezpilota lidaparātu triecienu veikšanā pa viņa pilsētu. Kopš tā laika gājuši bojā 79 Nikopoles iedzīvotāji, ievainoti 400, bojātas ap 7000 ēku.
Pilnīga AES okupācija no Krievijas puses ir vissliktākais scenārijs Ukrainai, atzīmē laikraksts. Tas nozīmē, ka Ukraina turpinās zaudēt enerģētisko potenciālu, ko deva šī stacija, kā arī to, ka Enerhodaras – stacijai tuvākās pilsētas – iedzīvotāji nekad nevarēs atgriezties mājās. Nikopoles iedzīvotājiem tas savukārt nozīmē pastāvīgas briesmas.
Baltais nams ir piedāvājis savu scenāriju stacijas deokupācijai: Amerikas kontrole pār to būtu “labākā aizsardzība šai infrastruktūrai”, žurnālistiem norādīja Baltā nama preses sekretāre Kerolaina Livita.
Tomēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šo ideju noraidīja, uzsverot, ka AES ir Ukrainas valsts īpašums. Arī Krievija neizrāda nekādu vēlmi atdot nolaupīto.
“Stacijas iekļaušana Krievijas atomenerģētikas sistēmā jau sen ir noticis fakts, ko starptautiskajai sabiedrībai atliek tikai atzīt. Zaporižjas AES nodošana Ukrainai vai jebkurai citai valstij nav iespējama,” 25. martā paziņoja Krievijas Ārlietu ministrija.